"Najważniejsze, żebyśmy chcieli sobie pomagać". Wsparcie dla seniorów podczas epidemii

Polska
"Najważniejsze, żebyśmy chcieli sobie pomagać". Wsparcie dla seniorów podczas epidemii
Polsat News
"Najważniejsze, żebyśmy chcieli sobie pomagać" - podkreśla jedna z seniorek

- Czytam, rozwiązuje krzyżówki i mam tutaj pieska. Wychodzę z nim tylko obok domu - mówi w rozmowie z Polsat News pani Hanna Długa z Warszawy. Dla wielu seniorów jest to trudny czas, jednak w okresie kwarantanny osoby starsze mogą liczyć na pomoc. Władze wielu miast w Polsce organizują akcje, które mają na celu przypomnieć, że wśród nas są osoby, dla których pomocna dłoń jest niezbędna.  

- Wczoraj robiłam pierogi i specjalny bulion, żeby podbudować sobie organizm. Dziś miałam zamiar piec chleb - opowiada pani Hanna.

 

"Żebyśmy chcieli sobie pomagać"

 

Podczas grypy, z którą do niedawna walczyła, mogła liczyć na pomoc rodziny. - Przychodziła wnuczka, która od czasu do czasu robiła zakupy. Na Białołęce jet sporo ludzi samotnych, więc taka pomoc będzie na pewno potrzebna - mówi.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Supermarket otworzy się na godzinę tylko dla seniorów i chorych

 

Do niedawna pani Hanna uczestniczyła w atrakcjach przeznaczonych dla seniorów. Zapytana o to, jak wyobraża sobie teraz swoją codzienność bez takich zajęć, odpowiada: "możemy się rehabilitować i poruszać w rytm muzyki w swoim domu".

 

- Na pewno dziennikarze będą też organizować różne fajne audycje, które będą nas interesować. Najważniejsze, żebyśmy chcieli sobie pomagać - podkreśla kobieta.

 

W stolicy ruszyła #PomocSąsiedzka


"Powinniśmy zostać w domu, szczególnie osoby starsze. Część z nich może potrzebować wsparcia" - poinformował na Twitterze Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

 

 

''Ruszamy z akcją #PomocSąsiedzka zachęcającą do opieki nad naszymi sąsiadami-seniorami. Pracujemy też nad pomocą ze strony miasta. Dbajmy o siebie nawzajem!'' - zaapelował.


Celem kampanii jest zachęcenie warszawiaków do wspierania sąsiadów, którzy potrzebują pomocy podczas codziennych czynności. Mieszkańcy mogą się zaangażować np. poprzez wywieszanie plakatów z ofertą osobistej pomocy na klatkach schodowych.

 

Pomoc dla powstańców

 

W Muzeum Powstania Warszawskiego uruchomiono specjalne dyżury telefoniczne. Dzięki nim powstańcy mogą m.in. dowiedzieć się o aktualnych zaleceniach sanitarno-epidemiologicznych.

 

WIDEO: materiał Polsat News
 

Dodatkowo, wolontariusze utrzymują kontakt z powstańcami. Sprawdzają, czy nie potrzebują wsparcia.

 

ZOBACZ: Pamięć o powstańcach warszawskich potrzebna na co dzień. Poszukiwani wolontariusze

 

Obecnie Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich jest zamknięty do odwołania. Pracownicy i wolontariusze Stowarzyszenia Monopol Warszawski przejęli opiekę nad jego podopiecznymi. Do domów powstańców dostarczane są obiady oraz kanapki.

 

Zbierane są także zamówienia na zakupy. Opiekunowie dbają o zdrowie powstańców, są zaopatrzeni w bezdotykowe termometry.

ms/bas/prz/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie