Akcja "LOT do domu". Pierwszy samolot wylądował w Polsce

Polska
Akcja "LOT do domu". Pierwszy samolot wylądował w Polsce
Polsat News
Samoloty LOT-u polecą po Polaków do różnych krajów świata, m.in. do USA, Wielkiej Brytanii i Irlandii

Powrót lotem czarterowym, specjalnym czarterem i lot według zapotrzebowania - to możliwości powrotu do kraju dla Polaków w związku z ograniczeniami wynikającymi z epidemii koronawirusa - podał w niedzielę Urząd Lotnictwa Cywilnego. W niedzielę 6 samolotów LOT-u poleci po Polaków do USA, Kanady, Wlk. Brytanii, Portugalii i na Sri Lankę. Jeden, lecący z Londynu, wylądował w stolicy przed godz. 14.

W związku z ogłoszeniem wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego przywrócono kontrole na wszystkich polskich granicach. Dla cudzoziemców będą one zamknięte z odstępstwami dotyczącym osób, które w Polsce przebywają legalnie.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Do Polski nie mogą też wlatywać samoloty pasażerskie z innych krajów, poza paroma wyjątkami. 

 

Rozpoczęła się akcja "LOT do domu"

 

W niedzielę z Londynu-Heathrow odbędzie się pierwszy rejs z Polakami w ramach operacji "LOT do domu" zorganizowanej przez PLL LOT oraz rząd. Samolot wylądował w Warszawie przed godz. 14. Na niedzielę zaplanowano jeszcze jeden taki przelot. 

 

Aby powrócić do Polski specjalnymi lotami organizowanymi przez PLL LOT, podróżujący muszą kupić bilety samodzielnie przez internet (www.lotdodomu.pl). Zapłacą za nie zryczałtowaną stawkę. Jej wysokość zależy od kierunku, z którego realizowany będzie przelot. Pozostałe środki dopłaci polski rząd.

 

ZOBACZ: "Wszyscy siedzą w domach, nas wciskają do samolotów". Personel pokładowy o operacji #LOTdoDomu

 

Tego samego dnia z Polski wystartują samoloty w kierunku USA, Kanady, Wlk. Brytanii, Portugalii i na Sri Lankę. Przewoźnik zapewnia, że analizuje, jak zrealizować kolejne takie rejsy, m.in. do Irlandii i na Cypr.

 

Do Polski wpuszczane będą loty czarterowe

 

Rząd udostępnił inne możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą dla wszystkich obywateli RP i osób, które legalnie mogą przebywać w naszym kraju, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym. Mogą powrócić np. lotem czarterowym.

 

ZOBACZ: Polak rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem [DOBRA WIADOMOŚĆ]

 

Mimo zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone są wszystkie samoloty czarterowe z Polakami, które miały wcześniej zaplanowane loty - wyjaśnił ULC.

 

Wraz z nimi wylądować mogą też uprawnieni do tego cudzoziemcy: małżonkowie i dzieci obywateli polskich, osoby posiadające Kartę Polaka, osoby z prawem stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub z pozwoleniem na pracę.

 

- Loty czarterowe, które wcześniej zostały już zarezerwowane, odbędą się więc bez przeszkód - poinformował Urząd.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie