9 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie jest ich 93

Polska
9 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie jest ich 93
PAP/Aleksander Koźmiński

Mamy 4414 wykonanych testów na obecność koronawirusa, co oznacza, że w ciągu ostatniej doby wykonanych zostało ponad 1,5 tys. testów - podało Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone przypadki dotyczą dwóch osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), jednej z woj. wielkopolskiego (Poznań), jednej z woj. lubelskiego (Lublin) i pięciu z Łódzkiego (Łódź). W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi 93.

W sobotę rano MZ podało, że w Polsce pojawiło się 16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Są one potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Wyniki dotyczą 2 osób z woj. świętokrzyskiego (Starachowice), 3 z woj. dolnośląskiego (dwie we Wrocławiu i jedna w Bolesławcu), 5 z woj. lubelskiego (Lublin), 3 z Łodzi, 2 z Gdańska i 1 z Opola.

 

W sumie w Polsce potwierdzono 93 przypadki zakażenia koronawirusem, w tym 25 w samą sobotę.

 

Zobacz aktualną mapę zakażeń.

 

 

Osoba małoletnia z powiatu lubelskiego


- Na terenie woj. lubelskiego mamy jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem - poinformowała w sobotę rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. Wcześniej w sobotę informowała o pięciu nowych przypadkach. Dotychczas w Lubelskiem stwierdzono 13 zachorowań.

 

- Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą osoby małoletniej z powiatu lubelskiego - poinformowała Strzępka.

 

Osoba ta miała styczność z tą, u której wcześniej już wykryto koronawirusa. Jest hospitalizowana na oddziale zakaźnym szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie.

 

Wcześniej Strzępka informowała o pięciu nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie lubelskim. Zakażenia te potwierdzone zostały u jednej osoby starszej z powiatu janowskiego, dwóch osób w średnim wieku z tego samego powiatu oraz dwóch osób młodych z powiatu lubelskiego. Wszystkie one miały styczność z osobami, u których wcześniej już wykryto koronawirusa. Osoby te trafiły na oddziały zakaźne do różnych szpitali w woj. lubelskim.

 

Rzeczniczka powiedziała, że stan osób, u których potwierdzono obecność koronawirusa w sobotę, jest dobry.

 

Stan dwojga pacjentów jest ciężki

 

Strzępka podkreśliła, że ze względu na ochronę danych osobowych oraz tajemnicę lekarską, nie będą udzielane szczegóły dotyczące tożsamości pacjentów; wszystkie nowe, istotne informacje będą przekazywane za pośrednictwem komunikatów prasowych.

 

Dotychczas na terenie województwa lubelskiego stwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Stan dwojga pacjentów - kobiety i mężczyzny w wieku 50-60 lat – jest ciężki. Oboje przebywają w szpitalu klinicznym nr 1 w Lublinie. Mężczyzna został tu przywieziony z Bełżyc, a kobieta - z Janowa Lubelskiego.

 

Pozostałe osoby, u których wykryto koronawirusa, są w stanie dobrym.

 

Jak podawała wcześniej rzeczniczka, w sobotę w woj. lubelskim 30 osób jest hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, 274 osoby są poddane kwarantannie, a 2329 jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

 

7. przypadek w Wielkopolsce 

 

- Siódmy przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono w sobotę w Wielkopolsce – poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Kobieta w średnim wieku przebywała na kwarantannie; w sobotę trafiła do poznańskiego szpitala.

 

- Potwierdzony został kolejny przypadek zarażenia koronawirusem u mieszkanki powiatu poznańskiego. Kobieta w średnim wieku przebywała w kwarantannie. Dziś trafiła do szpitala w Poznaniu po dodatnim wyniku badań próbek w laboratorium – poinformował w sobotę Tomasz Stube.

 

Jak dodał, „stan zdrowia pacjentki jest określany jako dobry”. To siódma osoba zakażona koronawirusem w Wielkopolsce, jedna osoba zmarła.

 

Pierwszą ofiarą koronawirusa w Polsce była 57-letnia kobieta leczona w poznańskim szpitalu. Pacjentka była w ciężkim stanie - była podłączona do respiratora, w stanie śpiączki farmakologicznej.

 

ZOBACZ: Msze święte do 50 osób? Episkopat odpowiada

 

Natomiast w piątek wieczorem we wrocławskim szpitalu zmarł 73-letni mężczyzna, również zakażony koronawirusem. Podobnie jak 57-latka, prócz COVID-19 zmagał się z towarzyszącymi chorobami. 

 

Wracają kontrole graniczne na przejściach. Kwarantanna dla wjeżdżających do Polski

 

W piątek wieczorem szef rządu Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego i przywróceniu kontroli granicznych dla cudzoziemców.

 

ZOBACZ: Czym jest stan zagrożenia epidemicznego? Jak przebiega kwarantanna? Wyjaśniamy

 

- Naszym podstawowym zadaniem jest powstrzymanie takiego tempa przyrostu zakażeń, jaki zarejestrowali nasi sąsiedzi - wyjaśnił Morawiecki.

 

Do Polski nie przylecą samoloty zza granicy

 

Premier wyjaśnił, że wszyscy Polacy powracający z zagranicy poddani będą obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Zapewnił, że rząd stara się ograniczyć dopływ nowych osób z zagranicy.

 

Rząd wprowadził również zakaz lądowania na polskich lotniskach międzynarodowych lotów przewożących pasażerów. Wyjątkiem są samoloty przewożące obywateli polskich powracających do kraju samolotami wyczarterowanymi na zlecenie Prezesa Rady Ministrów.

 

ZOBACZ: Rząd zakazał międzynarodowych lotów. Będą wyjątki

 

Zdecydowano też o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem.

 

Ponadto szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział w Polsat News, że w sobotę o godz. 11 zbierze się rządowy zespół zarządzania kryzysowego ws. pandemii koronawirusa. 

 

ZOBACZ: "Będzie wiele sytuacji, które trudno przewidzieć". Dziś posiedzenie rządowego zespołu kryzysowego

 

Jakie są objawy zakażenia koronawirusem?

 

COVID-19 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie