Wojsko na ulicach, zamykane miasta? MON dementuje. "Typowy fake news"

Polska
Wojsko na ulicach, zamykane miasta? MON dementuje. "Typowy fake news"
PAP/Marcin Bielecki
Minister Błaszczak wyjaśnił, w jaki sposób wojsko wspiera działania innych służb

Doniesienia o wyprowadzeniu wojsk na ulice oraz zamykaniu miast to fake newsy - podkreślił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Zapowiedział również, że w przyszłym tygodniu Wojska Obrony Terytorialnej uruchomią infolinię dla osób poddanych kwarantannie. Minister poinformował również o dalszym przebiegu trwających w Polsce ćwiczeń NATO Defender Europe 20.

Na piątkowym briefingu prasowym Błaszczak zaapelował o nieuleganie panice w związku z wystąpieniem koronawirusa.

 

- Chciałem zdementować fake newsy o tym, że Wojsko Polskie będzie wyprowadzane na ulice. To jest typowy fake news - podkreślił. Błaszczak zaznaczył też, że dezinformacją są doniesienia o zamykaniu miast. - Apeluję, aby czerpać informację z wiarygodnych źródeł, takie źródła to strony internetowe polskiego rządu - zaznaczył.

 

Wojsko wspiera inne służby

 

Minister podkreślił, że wojsko aktywnie wspiera inne służby w zapewnianiu bezpieczeństwa. Jako przykład wskazał działania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej na lotniskach. - Żołnierze mierzą temperaturę podróżnym, a także zbierają formularze lokalizacyjne - zaznaczył. Błaszczak poinformował też, że "terytorialsi" wspierają seniorów i kombatantów. Z kolei żołnierze operacyjni - dodał - w tym z wojsk lotniczych, m.in. transportują środki medyczne.

 

 

- Gotowe są także inne rodzaje wojsk, np. wojska inżynieryjne. Jedna z brygad logistycznych wspierała Straż Graniczną w ustawianiu kontenerów na granicach, Straż Graniczną wspierają również żołnierze WOT - powiedział minister podkreślając, że również wojskowe służby medyczne aktywnie wspierają cywilną służbę zdrowia.

 

Infolinia WOT ze wsparciem psychologicznym

 

Szef MON poinformował, że na początku przyszłego tygodnia WOT uruchomi infolinię z dyżurami psychologów, którzy będą wspierać osoby przebywające na kwarantannach. - Wsparcie psychologiczne świadczone przez żołnierzy WOT jest bezcenne - ocenił.

 

 

Minister przypomniał również, że zawieszone zostały zajęcia na wojskowych uczelniach. - Jednocześnie chciałem podkreślić, że studenci w mundurach są żołnierzami Wojska Polskiego. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, są do dyspozycji, aby wspierać inne służby - podkreślił.

 

ZOBACZ: Trzy nowe przypadki koronawirusa. Łącznie w Polsce jest ich 61

 

Łącznie w Polsce od 4 marca, czyli od dnia, gdy poinformowano o pierwszym przypadku w kraju, zdiagnozowano 64 osoby zarażone SARS-CoV-2, jedna z zakażonych osób zmarła. To pacjentka hospitalizowana w Poznaniu. Jej stan był ciężki, cierpiała też na inne choroby.

 

Co z ćwiczeniami NATO Defender Europe 20?

 

Błaszczak rozmawiał w piątek z sekretarzem obrony USA Markiem Esperem, o czym poinformował na Twitterze. Rozmowa dotyczyła trwających w Polsce ćwiczeń NATO Defender Europe 20 i zagrożenia koronawirusem.

 

Błaszczak zadeklarował we wpisie, że ćwiczenia Defender pozostają priorytetem naszej współpracy, a Polska będzie dalej silnie w nie zaangażowana.

 

 

Ćwiczenia są największymi od 25 lat w tej części Europy - ma w nich w sumie wziąć udział 37 tys. osób, w tym 20 tys. przerzuconych z USA i 9 tys. stacjonujących w Europie, oraz żołnierze innych krajów NATO. Dodatkowo równolegle prowadzone będzie polskie ćwiczenie Anakonda. Działania wojsk obejmą poligony m.in. w Polsce, Niemczech i krajach bałtyckich. Łącznie w Defender Europe i powiązanych z nimi ćwiczeniach - Allied Spirit, Dynamic Front, Saber Strike i Swift Response - weźmie udział 37 tys. żołnierzy z 18 państw.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie