Glapiński: będę proponował Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych

Biznes
Glapiński: będę proponował Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych
Polsat News
Prezes NBP zarekomenduje obniżenie stóp procentowych

Prezes NBP Adam Glapiński podał, że będzie rekomendował Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych. W związku z epidemią koronawirusa eksperci przewidują w Europie, w tym w naszym kraju recesję. Załamanie już dotknęło branżę turystyczną. Jako jedne z pierwszych ucierpiały giełdy, które odnotowały ogromne spadki. Według ekonomistów kryzys na giełdach jest historyczny.

- Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa to przede wszystkim zagrożenie zdrowia publicznego. Dlatego bardzo dobrze, że rząd podejmuje zdecydowane i wyprzedzające działania, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i ryzyko zarażania kolejnych osób - powiedział prezes NBP.

 

Adam Glapiński dodał, że będzie bardzo dobrze, jeśli Polacy w najbliższym czasie pozostaną w domach i radykalnie ograniczą bezpośrednie kontakty z innymi ludźmi. - Oczywiście takie działania będą powodowały krótkotrwałe zaburzenia gospodarcze, bo części osób będzie trudniej pracować, część firm ograniczy sprzedaż, spadnie popyt na ich produkty, a także mogą się pojawić problemy z tzw. łańcuchem dostaw, szczególnie gdyby zaburzony był częściowo transport międzynarodowy - powiedział w piątek szef banku centralnego.

 

Podkreślił, że działania te, choć krótkookresowo dotkliwe, długofalowo będą korzystne, bo ograniczą straty zdrowia i życia ludzi, i tym samym będą także korzystne dla gospodarki.

 

ZOBACZ: Msze święte do 50 osób? Episkopat odpowiada

 

Jak mówił, teraz zakłada się, że wpływ rozprzestrzeniania się koronawirusa na gospodarkę będzie przejściowy i skoncentrowany głównie w pierwszym i drugim kwartale br. Dodał, że przewidywania te obarczone są jednak znaczną niepewnością, bo trudno określić, jak szybko uda się opanować epidemię i jakim kosztem.

 

- Mamy świadomość, że sytuacja przedsiębiorstw pogorszy się. Szczególnie będzie to dotyczyć transportu i części usług. Niekorzystnie będzie na nas oddziaływać także istotne pogorszenie koniunktury w otoczeniu naszej gospodarki, zwłaszcza w strefie euro - zaznaczył Glapiński.

 

Dlatego - jego zdaniem - należy szybko podjąć działania zmniejszające obciążenia dla przedsiębiorstw i osób, których dotknie spadek dochodów, albowiem przynajmniej przejściowo znajdą się oni w trudnej sytuacji.

 

Ograniczona działalność firm

 

Dodał, że głównym kanałem oddziaływania epidemii na gospodarkę światową, ale też krajową jest spadek popytu na usługi transportowe, turystyczne i z zakresu szeroko rozumianej rekreacji i kultury.

 

- Ograniczona może zostać działalność niektórych firm w wyniku przymusowej kwarantanny pracowników lub też ich konieczności pozostania w domu, m.in. w związku z koniecznością opieki nad dziećmi - mówił. W jego opinii dodatkowymi kanałami wpływu koronawirusa na gospodarki poszczególnych krajów jest pogorszenie nastrojów podmiotów prowadzące do ograniczenia zakupów towarów nieżywnościowych oraz zakłócenia globalnych sieci podaży oraz inwestycji przedsiębiorstw.

 

Jak podkreślił, bank centralny monitoruje na bieżąco rozwój sytuacji w gospodarce i na krajowym rynku finansowym.

 

ZOBACZ: Prezydent Donald Trump ogłosił stan nadzwyczajny w USA

 

- Mimo silnych zawirowań na światowych rynkach, złoty pozostaje stabilny i relatywnie niewiele się osłabił. Podobnie niskie są rentowności polskich obligacji. Jest to związane z dobrymi fundamentami polskiej gospodarki, brakiem nierównowag i pozytywną oceną polskiej polityki makroekonomicznej przez inwestorów - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego.

 

W jego ocenie spadek popytu na usługi i towary nieżywnościowe oraz silne obniżenie się cen surowców na rynkach światowych sprawią, że inflacja będzie się w najbliższych kwartałach obniżać i kształtować poniżej naszych dotychczasowych oczekiwań. - Dlatego będę proponował Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych NBP - powiedział prezes NBP.

 

"Banki powinny umożliwić odroczenie spłat"

 

Poinformował, że w Polsce banki nie mają problemów płynnościowych, jednak NBP monitoruje sytuację i gdyby była taka potrzeba, jest gotowy do odpowiednich działań. - Moim zdaniem Rada Polityki Pieniężnej powinna już teraz wesprzeć gospodarkę obniżając stopy procentowe - ocenił.

 

- Jednocześnie banki powinny umożliwić kredytobiorcom odroczenie spłat zobowiązań w razie spadku dochodów, który z pewnością dotknie część ich klientów. Obniżenie stóp to natychmiastowy i bezpośredni sposób obniżenia kosztów zaciągniętych zobowiązań kredytowych. Jest to więc ulga dla wszystkich zadłużonych - powiedział prof. Glapiński.

 

Jak mówił, "Narodowy Bank Polski uważnie przygląda się sytuacji i analizuje potrzebę ewentualnych działań". Podkreślił, że "operacyjnie obecnie najważniejsze jest sprawne działanie systemu płatniczego oraz płynne dostarczanie gotówki". - Oba te zadania są realizowane bez zakłóceń. Nie ma żadnego ryzyka, że gotówki zabraknie. Obecnie jest ona dostarczana do banków komercyjnych na bieżąco, w całym kraju, bez żadnych opóźnień i ograniczeń - powiedział szef banku centralnego.

 

ZOBACZ: Przyjeżdżasz z zagranicy, trafisz na kwarantannę. Wyjaśniamy, co cię czeka

 

Według prezesa z powodu zwiększonych wypłat klientów, w niektórych miejscach, mogą występować chwilowe opóźnienia w dostawie gotówki z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę, ale nie ma mowy o jakichkolwiek trwałych problemach. - Jednocześnie nie ma żadnych zaburzeń w działaniu systemu płatniczego, który funkcjonuje sprawnie i efektywnie - ocenił prof. Glapiński.

 

Szef NBP dodał, że podobnie jak w innych krajach, kluczowa jest także reakcja ze strony polityki fiskalnej. - Jestem przekonany, że celem polityki fiskalnej - podobnie jak polityki pieniężnej - powinno być złagodzenie skutków strat gospodarczych związanych z epidemią oraz stosowanymi nadzwyczajnymi środkami, które mają wyhamować jej rozprzestrzenianie się - zaznaczył prezes banku centralnego.

hlk/prz/ polsatnews.pl, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze