Kolejnych 4 chorych. Liczba osób zakażonych koronawiursem w Polsce wzrosła do 68

Polska
Kolejnych 4 chorych. Liczba osób zakażonych koronawiursem w Polsce wzrosła do 68
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Przed szpitalami pojawiły się namioty, przeznaczone do wstępnych badań pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem

"Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 4 nowe przypadki zarażenia koronawirusem" - poinformował resort. Wszyscy są z Warszawy. Wcześniej w piątek ogłoszono, że pozytywne wyniki testów laboratoryjnych dotyczą osób z: Niska (Podkarpacie), Poznania i Zawiercia. Ostatni z chorych to lekarz z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Informację o czterech nowych przypadkach resort upublicznił po południu około godz. 17. W sumie w Polsce jest 68 przypadków koronawirusa. Resort podał, ze wszystkie te osoby pochodzą z Warszawy.

 

W piątek rano podano z kolei, że jest 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Wyniki te dotyczą: dwóch osób z woj. podkarpackiego (Leżajsk), jednej osoby z woj. lubelskiego (Lublin), jednej osoby z woj. dolnośląskiego (Wrocław), i 3 osób z woj. łódzkiego (Łódź). 

 

Przed godz. 11 liczba osób zakażonych SARS-Cov-2 wzrosła o trzy: dwóch osób z woj. zachodniopomorskiego (Szczecin) oraz jednej z woj. mazowieckiego (Warszawa).

 

Jednym z zakażonych lekarz. Szpital wstrzymał przyjmowanie pacjentów 

 

Po godz. 13 resort przekazał informację o kolejnych trzech osobach zakażonych koronawirusem. Jedną z nich jest lekarz, pracownik Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. To dwunasty pacjent z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem w woj. śląskim. 

 

Informację o zakażonym lekarzu potwierdziła pełniąca obowiązki rzeczniczki szpitala Joanna Chłądzyńska. W związku z tym przypadkiem szpital wstrzymał planowe przyjęcia w obu swoich lokalizacjach - przy ul. Ceglanej i Medyków. To jeden z największych szpitali klinicznych w regionie.

 

Lekarz - mężczyzna w sile wieku - trafił na oddział zakaźny szpitala w Zawierciu. Jego stan jest dobry.

 

 

Resort zdrowia o pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego koronawirusem poinformował 4 marca, ponad tydzień temu. Był to mężczyzna, który przyjechał z Niemiec autokarem. Trafił on do szpitala zakaźnego w Zielonej Górze. Obecnie osoby, u których wykryto tę chorobę, przebywają m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Leżajsku, Łodzi i Lublinie.

 

ZOBACZ: Ukrainka, u której wykryto koronawirusa, wróciła z Polski

 

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

 

Groźne dla życia zapalenie płuc

 

Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

 

Na całym świecie odnotowano blisko 139 tys. potwierdzonych przypadków zapalenia płuc spowodowanego nowym koronawirusem, w tym ponad 5 tys. zgonów.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Rząd w związku z zagrożeniem koronawirusem poinformował w środę, że placówki oświatowe i szkoły wyższe zawieszają na dwa tygodnie zajęcia. Odwołane są wszelkie imprezy masowe i zawieszona zostanie działalność instytucji kultury, w tym teatrów, kin i muzeów.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. 

grz/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie