Pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce

Polska
Pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce
Polsat News/ zdj. ilustracyjne

Nie żyje 57-letnia kobieta leczona w poznańskim szpitalu. To pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce. Pacjentka była w ciężkim stanie - była podłączona do respiratora, w stanie śpiączki farmakologicznej.

 

- Zmarła pacjentka miała współistniejące, towarzyszące choroby, które wymagały przyjmowania leków obniżających odporność - poinformował na konferencji prasowej Łukasz Szumowski.

 

- Na obserwacji w poznańskim szpitalu pozostaje 16 osób. Dwie zakażone koronawirusem to najbliższa rodzina zmarłej. Czują się dobrze - powiedziały władze Poznania.

 

- Najdalej w poniedziałek uruchomimy infolinię dla seniorów. Musimy mieć wolontariuszy czy pracowników, którzy będą robić im zakupy - zapowiedziano.

 

Wyjaśniono, że chodzi o zakup żywności, leków, środków czystości.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

- Chcemy, by ta usługa była max. 2 razy w tygodniu dla jednego seniora. Zakupy do 200 zł. Bardzo zależy nam na zachowaniu bezpieczeństwa naszych seniorów - dodano podczas konferencji.

 

- Senior będzie dzwonić do nas (na infolinię - red.), a nie odwrotnie. Chcemy uniknąć nieprzyjemności ze strony nieuczciwych osób. (…) Profilaktyka jest najważniejsza, aby było jak najmniej zakażeń, by nie ziścił się scenariusz włoski - podkreślił Jędrzej Solarski, wiceprezydent Poznania.

 

WIDEO: konferencja władz Poznania


 

Wydzielenie specjalnego szpitala

 

- Ministerstwo idzie w tym kierunku, by nasz szpital zakaźny, ale też jeden szpital w każdym mieście wojewódzkim, był wyłącznie dla pacjentów koronawirusowych. (...) Jesteśmy w trakcie ustaleń, choć to się zadzieje - zaznaczył Solarski.

 

Wiceprezydent poinformował również o sytuacji autokaru, który razem z 29 osobami przyjechał do Poznania z Niemiec, z Dortmundu.


- Mamy informacje, że w Słubicach dosiadła się jedna osoba mająca objawy podobne do koronawirusa. Ten autokar podjechał pod szpital zakaźny, została ona zabrana na obserwację. Ostatnie informacje od wojewody są takie, że wszyscy pasażerowie pojadą na kwarantannę - dodał.

 

"Stało się to, czego - niestety - się obawialiśmy"

 

Kondolencje bliskim pierwszej ofiary koronawirusa złożył prezydent Andrzej Duda.

 

- Dotarły do mnie tragiczne wieści z Poznania. Przed momentem rozmawiałem z panem ministrem zdrowia. Stało się to, czego - niestety - obawialiśmy się w ciągu ostatnich dni. Mamy pierwszą osobę, która zmarła na skutek zachorowania na koronawirusa. Przekazuję wyrazy współczucia dla najbliższych - mówił na czwartkowym briefingu prasowym.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda: przekazuję wyrazy współczucia

 

Łącznie w Polsce jest obecnie 50 osób zakażonych koronawirusem.

 

 

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że rząd podjął decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób. Z kolei w środę rząd poinformował o zamknięciu wszystkich szkół, przedszkoli i uczelni wyższych na okres 2 tygodni.

 

Gorączka, kaszel, duszności

 

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Od 31 grudnia 2019 r. do 7 marca 2020 r. na całym świecie odnotowano 102 132 potwierdzonych przypadków zapalenia płuc spowodowanego nowym koronawirusem, w tym 3 488 zgonów (3,4 proc.) - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. 

prz/luq/bas/wka/ac/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie