"Koronawirus zafunduje nam jedne z lepszych rekolekcji wielkopostnych"

Polska
"Koronawirus zafunduje nam jedne z lepszych rekolekcji wielkopostnych"
Pixabay/Free-Photos
Wciąż trwa dyskusja, czy w związku z koronawirusem należy zamknać kościoły

Zdaniem warszawskiego jezuity ks. Roberta Wawra, "w tym roku czekają nas wyjątkowe rekolekcje wielkopostne". "Ograniczenie imprez, wydarzeń rozrywkowych, kontaktów z innymi, dużo czasu na refleksję" - tak według kapłana mogą wyglądać najbliższe dni i tygodnie życia w cieniu koronawirusa. Kościół katolicki nie podjął decyzji o zamknięciu świątyń i zwiększył liczbę nabożeństw.

"W tym roku będziemy mieli jedne z lepszych rekolekcji wielkopostnych! Ograniczenie imprez, wydarzeń rozrywkowych, kontaktów z innymi, dużo czasu na refleksję, w obliczu niepewności jutra i niebezpieczeństwa śmierci" - napisał na Twitterze ks. Robert Wawer SJ.

 

 

W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, który odradził udział w dużych zgromadzeniach ze względu na zagrożenie epidemiologiczne przewodniczący Komisji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki we wtorkowym komunikacie prosił księży o zwiększenie - w miarę możliwości, liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych.

 

ZOBACZ: "Jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach"

 

Hierarcha dodał także - według rzecznika episkopatu, Pawła Rytla-Andrianika - że osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i tam śledzić transmisje mszy, które w niedziele nadawane są w mediach.

 

- Przewodniczący Episkopatu wydał komunikat, który mówi chociażby, że jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach - powiedział ks. Rytel-Andrianik, pytany o działania Kościoła związane z zagrożeniem epidemiologicznym.

 

Rada Stała Komisji Episkopatu Polski w czwartek poinformowała, że "mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia" rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do 29 marca niektórym grupom wiernych. Wskazano, że dotyczy to osób w podeszłym wieku, z objawami infekcji, a także dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę. Dyspensę mogą otrzymać również osoby, które czują obawę przed zarażeniem.

 

ZOBACZ: "Kościół reaguje za późno w sprawie koronawirusa". Szymon Hołownia w "Gościu Wydarzeń"

 

- Możliwe, że w pewnym momencie trzeba będzie zamknąć świątynie. To powinno być wynikiem refleksji Głównego Inspektora Sanitarnego i rządu. Ten drugi może tę decyzję podjąć samemu, pozwala na to konkordat - powiedział w czwartek w programie "Gość Wydarzeń" Szymon Hołownia, bezpartyjny kandydat na prezydenta. Dodał, że Kościół reaguje "za późno" w sprawie epidemii.

emi/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie