"Jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach"

Polska
"Jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach"
Polsat News
Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

- Przewodniczący Episkopatu wydał komunikat, który mówi chociażby, że jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach - powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik, pytany o działania Kościoła związane z zagrożeniem epidemiologicznym.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski przypomniał w Radiu Plus, że Kościół od początku włącza się w akcję informacyjną dotyczącą koronawirusa. Dodał, że nie przypomina sobie sytuacji, żeby kiedykolwiek wcześniej w kościołach w Polsce podczas ogłoszeń czytany był list ministra, "jednak przewodniczący KEP - abp Stanisław Gądecki - zdecydował, aby taki komunikat usłyszeli wierni podczas mszy w niedzielę 1 marca". 

 

"Osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach"

 

- Kościół wychodzi nawet do przodu, jeszcze przed sytuacjami. W związku z tym, że jest już koronawirus w Polsce, przewodniczący Episkopatu wydał drugi komunikat, który mówi chociażby, że jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach - mówił ks. Rytel-Andrianik

 

Na uwagę, że Włoszech nie ma mszy świętych z udziałem wiernych, rzecznik KEP odparł: - Jak jest we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii? Żebyśmy nie myśleli tylko o Włoszech, że wszędzie jest tak.

 

- Dlatego przewodniczący Episkopatu mówi o sytuacji, która jest w Polsce. I dlatego trzeba rozumieć to w naszym kontekście - dodał rzecznik KEP. 

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. 27 zakażonych, w tym dziecko

 

- Ludzie pójdą do kościoła. Jeśli będzie mniej mszy świętych, to więcej osób będzie na jednej mszy świętej. W związku z tym, że przewodniczący prosi, żeby było więcej mszy świętych, to wtedy liczba osób, które przychodzą, dzieli się na te msze - wyjaśniał. 

 

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że abp Gądecki wskazał, iż osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i tam śledzić transmisje mszy, które są w niedziele w mediach. 

 

Dodał, że przewodniczący episkopatu podnosił, iż że nie ma wymogu, by podczas mszy świętych przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni.

 

Zebranie KEP przełożone

 

W środę rzecznik poinformował, że w związku z sytuacją dotyczącą koronawirusa, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przełożył Zebranie Plenarne Episkopatu, które miało się odbyć w dniach 12 i 13 marca. 

 

ZOBACZ: Czy kościoły w Polsce będą zamknięte?

 

Poinformował jednocześnie, że 12 marca odbędzie się w Warszawie zebranie Rady Stałej KEP.

pgo/ polsatnews.pl, PAP, Radio Plus
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie