Syn wójta Nadarzyna zarażony koronawirsuem. Samorządowiec poddany kwarantannie

Polska
Syn wójta Nadarzyna zarażony koronawirsuem. Samorządowiec poddany kwarantannie
Facebook/Dariusz Zwoliński - Wójt Gminy Nadarzyn
Kwarantanna wójta i jego żony potrwa do 22 marca

Wójt gminy Nadarzyn na Mazowszu Dariusz Zwoliński poinformował w nocy z wtorku na środę, że wraz z żoną rozpoczęli kwarantannę domową w związku z potwierdzeniem w organizmie ich dorosłego syna obecności koronawirusa. Jego syn mieszka w Pruszkowie. Jego rokowania są bardzo dobre.

W środę rano Ministerstwo Zdrowia potwierdziło czwarty przypadek koronawirusa na Mazowszu. Pacjent to młody mężczyzna hospitalizowany w Warszawie.

W nocy z wtorku na środę wójt podwarszawskiego Nadarzyna napisał na swoim oficjalnym profilu na Facebooku, że w związku z potwierdzeniem koronawirusa u jego syna, mieszkańca Pruszkowa, rozpoczął on kwarantannę, która potrwa do 22 marca pod warunkiem, że nie wystąpią u niego niepożądane objawy.

 

"Wprowadzone zostaną ustalone wcześniej ograniczenia"


"Wszystkie osoby, które miały kontakt z moją osobą w ostatnich 48 godzinach, będą poddane tzw. obserwacji. To znaczy, że przez najbliższe dwa tygodnie muszą dokonywać pomiaru temperatury rano i wieczorem. Jeśli pojawi się u nich wysoka gorączka powyżej 38 st. C oraz suchy kaszel, czy problemy z oddychaniem muszą zgłosić ten fakt na numer alarmowy Inspektoratu Sanitarnego w Pruszkowie lub do najbliższego szpitala zakaźnego" - podkreślił Zwoliński.

 

ZOBACZ: Nowe informacje ws. kobiety z Wrocławia zarażonej koronawirusem

 

Wójt poinformował też, że w środę rano już bez jego udziału odbędzie się spotkanie gminnego zespołu z dyrektorami palcówek oświatowych i gminnych jednostek. "Wprowadzone zostaną ustalone wcześniej ograniczenia w organizacji pracy wspomnianych instytucji o czym Urząd Gminy niezwłocznie powiadomi. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie rząd na wniosek samorządów zawiesi działalność szkół i przedszkoli do odwołania" - zapowiedział.

 


Decyzje w sprawie zamknięcia szkół mają zostać wypracowane na rządowym sztabie kryzysowym, który rozpoczął się o godz. 9.

Wójt zaapelował do mieszkańców o spokój i zachowanie zasad higieny.

W swoim wpisie opisał krok po kroku sposób postępowanie swojego syna. Jak zaznaczył, mężczyzna skontaktował się ze służbami po rozpoznaniu u siebie objawów i związku z tym, że miał kontakt z osobami, które wróciły z północnych Włoch. "Ze względu na młody wiek, zdrowy i silny organizm oraz brak większych problemów z oddychaniem rokowania są bardzo dobre" - dodał.

W Polsce potwierdzono dotąd 25 przypadków koronawirusa. Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie