Czy Polacy boją się zakażenia koronawirusem?

Polska
Czy Polacy boją się zakażenia koronawirusem?
PAP/Lech Muszyński
Z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" wynika, że "tylko 2,7 proc. ankietowanych zdecydowanie obawia się, że zachoruje"

Tylko co piąty Polak spodziewa się tego, że może zostać zarażony koronawirusem - wynika z sondażu IBRiS dla wtorkowej "Rzeczpospolitej"

Według dziennika "mimo rosnącej liczby zakażonych, obecność koronawirusa w Polsce nie wywołuje paniki".

 

Co piąty Polak liczy się z tym, że zachoruje

 

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" wynika, że "tylko 2,7 proc. ankietowanych zdecydowanie obawia się, że zachoruje".

 

ZOBACZ: Koronawirus niszczy sztukę

 

"Natomiast 17,4 proc. liczy się z tym, że może się zarazić. 41,4 proc. uważa, że raczej nie zachoruje, a 26,3 proc. jest tego pewnych" - podano w gazecie.

 

W artykule zaznaczono, że "badanie zostało przeprowadzone 6 marca – dwa dni po tym, gdy wykryto zakażenie u pacjenta, który wrócił zza granicy i trafił do szpitala w Zielonej Górze".

 

"Nastroje Polaków uspokaja rząd"

 

"Myślę, że gdy podobny sondaż zostanie zrobiony w tym tygodniu, optymistów będzie mniej" – powiedział "Rz" psycholog społeczny, profesor Zbigniew Nęcki. "Ludzie nie patrzą na statystyki tylko na konkretne przypadki. Jeśli zobaczą, że ktoś z tego powodu umarł, wpadną w panikę" - ocenił.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z kraju i ze świata [RELACJA]

 

"Rz" pisze, że "nastroje Polaków uspokaja rząd". "52,5 proc. Polaków uważa, że rząd dobrze radzi sobie z zagrożeniem koronawirusem. Przeciwnego zdania jest 12,6 proc. Dla porównania trzy dni wcześniej pozytywnie o działaniach rządu wypowiadało się 35 proc. ankietowanych. Negatywnie – 30,3 proc." - napisano. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie