Włochy: 10 mld euro na przeciwdziałanie skutkom epidemii. Zawieszą spłatę kredytów hipotecznych

Biznes
Włochy: 10 mld euro na przeciwdziałanie skutkom epidemii. Zawieszą spłatę kredytów hipotecznych
PAP/EPA/JIJI PRESS
Odroczenie spłaty rat kredytów hipotecznych będzie możliwe "w przypadku osób fizycznych i gospodarstw domowych"

Rząd Włoch poinformował we wtorek, że przeznaczy ok. 10 mld euro na przeciwdziałanie skutkom epidemii koronawirusa. Resort finansów zapowiedział, że spłaty kredytów hipotecznych będą zawieszone w całym kraju do czasu opanowania epidemii.

Minister rozwoju gospodarczego Stefano Patuanelli powiedział rzymskiej rozgłośni Radio Capital, że środki o wysokości odpowiadającej ponad 42 mld złotych prawdopodobnie spowodują wzrost deficytu budżetowego do nieco poniżej 3 proc. produktu krajowego brutto (PKB) w bieżącym roku.

 

Rząd najprawdopodobniej zatwierdzi pierwszą transzę środków wartych mniej niż docelowe 10 mld euro, a dalsze środki zostaną dodane w drugiej transzy - powiedział Patuanelli.

 

Deficyt podniesiony do 2,8 proc. PKB

 

W poniedziałek źródło w rządzie przekazało agencji Reutera, że ministerstwo finansów rozważa podniesienie deficytu budżetowego w 2020 roku do 2,8 proc. PKB. W zeszłym tygodniu ogłoszono, że deficyt ma być podniesiony do 2,5 proc. PKB względem poprzednio planowanych 2,2 proc.

 

ZOBACZ: Bill Gates rozpoczął walkę z koronawirusem, fundując szybki test wykrywający

 

Wiceminister finansów Laura Castelli poinformowała w wywiadzie dla Radia Anch'io, że odroczenie spłaty rat kredytów hipotecznych będzie możliwe "w przypadku osób fizycznych i gospodarstw domowych".

 

Stowarzyszenie Banków Włoskich (ABI) poinformowało w poniedziałek, że kredytodawcy zaoferują odroczenie spłaty zadłużenia małym firmom i gospodarstwom domowym zmagającym się z załamaniem gospodarczym wywołanym koronawirusem.

 

463 zmarłych i ponad 9,1 tysięcy przypadków zarażeń

 

Premier Włoch Giuseppe Conte ogłosił w poniedziałek, że rząd wprowadza zakaz zgromadzeń w całym kraju. Szkoły i uniwersytety będą zamknięte do 3 kwietnia, zawieszone zostały wszystkie imprezy sportowe. Kontrolowany jest napływ osób z zagranicy.

 

Na włoskim terytorium możliwe jest przemieszczanie się wyłącznie z powodu pracy, zdrowia i innych pilnych potrzeb.

 

ZOBACZ: Debata o koronawirusie w PE. Zalewska: jest na sali człowiek chory, widać go

 

Najnowszy bilans epidemii we Włoszech to 463 zmarłych i ponad 9,1 tysięcy potwierdzonych przypadków zarażeń.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie