Nieudany korytarz bezpieczeństwa na A2. Kierowcy wciąż mają z nim problem
Strażacy z OSP Luboń (woj. wielkopolskie) opublikowali w sieci nagranie, na którym widać ich wyjazd do wypadku na autostradzie A2. Mimo obowiązujących od kilku miesięcy nowych przepisów i akcji informacyjnej, nadal nie wszyscy kierowcy potrafią utworzyć wolny pas dla samochodów służb ratowniczych.
W poniedziałek rano na autostradzie A2 na pasie w kierunku Świecka przewróciła się ciężarówka. Sytuacja była poważna, bo w kabinie był uwięziony kierowca.
Do wypadku zostali wezwani m.in. strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Lubonia. Niestety ich dojazd na miejsce zdarzenia wydłużył się, bo nie wszyscy kierowcy stojący w korku umieli odpowiednio zachować się przy tworzeniu korytarza życia.
Slalomem między samochodami
"Niestety część kierowców nie potrafi w przypadku zakorkowanej autostrady przygotować tzw. korytarza ratunkowego" - skomentowali sytuację strażacy na swojej stronie.
Umieścili również nagranie wideo z wozu strażackiego. Widać na nim, że aby dojechać do poszkodowanego ratownicy musieli zwalniać, czekając aż kierowcy zrobią im miejsce. Miejscami musieli jechać slalomem między tarasującymi przejazd samochodami.
Gdy strażakom w końcu udało się dotrzeć na miejsce wypadku, za pomocą sprzętu hydraulicznego wydostali poszkodowanego kierowcę ciężarówki z kabiny. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala.
Do niedawna przepisy nie precyzowały dokładnie sposobu przepuszczania pojazdów uprzywilejowanych pomiędzy pojazdami, które stanęły w korku. Jednak od tego roku tworzenie tzw. korytarza życia jest obowiązkowe.
ZOBACZ: Olsztyn: kierowcy utworzyli wzorowy korytarz życia [WIDEO]
Według nowych zasad, kierowcy poruszający się skrajnym lewym pasem drogi wielopasmowej mają obowiązek zjechać na lewo, a pozostali powinni przesunąć pojazdy na prawo. Ilustruje to instrukcja przygotowana przez resort infrastruktury.
Prawidłowo utworzony korytarz życia znacznie zwiększa szanse na uratowanie ofiar wypadku. W sytuacji zagrożenia życia czas dojazdu służb na miejsce zajścia ma kluczowe znaczenie dla powodzenia akcji ratunkowej.
"Chodzi o cenne minuty na udzielenie pomocy osobom poszkodowanym" - piszą strażacy i polecają film instruktażowy z tworzenia korytarza ratunkowego nagrany przez strażaków z Głuszyny, w którym w rolę kierowców wcieliły się dzieci.
Czytaj więcej