Wycieczkowiec z Polakami zawinie do portu we wtorek. Pasażerowie będą badani

Świat
Wycieczkowiec z Polakami zawinie do portu we wtorek. Pasażerowie będą badani
flickr.com/ pete
Na wycieczkowcu Costa Fortuna jest 105 Polaków

- Niewpuszczony do Malezji i Tajlandii wycieczkowiec Costa Fortuna zawinie do portu w Singapurze we wtorek, a lekarz sprawdzi stan zdrowia pasażerów przed ich zejściem na ląd - poinformowały w poniedziałek singapurskie władze. Na statku przebywa 105 Polaków.

Statkowi odmówiono wcześniej wstępu do portów w Malezji i Tajlandii w związku z ograniczeniami związanymi z epidemią groźnego koronawirusa, z powodu której zmarło już na świecie 3,5 tys. osób.

 

Według malezyjskich władz na wycieczkowcu znajduje się ok. 60 Włochów. Włochy z bilansem 366 zmarłych są pod względem liczby ofiar śmiertelnych koronawirusa na drugim miejscu po Chinach, skąd epidemia się rozprzestrzeniła.

 

Przechodzą konieczne procedury 

 

W komunikacie opublikowanym na stronie singapurskiej administracji morskiej i portowej (MPA) napisano, że wszyscy pasażerowie weszli na pokład Costa Fortuna w Singapurze, przechodząc konieczne procedury, w tym pomiar temperatury ciała. Statek wypłynął z Singapuru 3 marca.

 

ZOBACZ: Niechciany statek z Polakami na pokładzie. "Powinien dziś przybyć do Singapuru"

 

Załoga statku zadeklarowała formalnie, że żaden z pasażerów nie ma obecnie gorączki ani innych objawów infekcji dróg oddechowych - dodano.

 

- Lekarz na pokładzie wycieczkowca sprawdzi pasażerów i członków załogi przed zejściem na ląd, by upewnić się, że są zdrowi. Wszyscy pasażerowie wchodzący do Singapuru muszą przejść kontrolę temperatury jako środek ostrożności - napisano w komunikacie.

 

Jeśli odmówią zrobienia testu, nie zostaną wpuszczeni do Singapuru 

 

Pasażerowie z gorączką lub objawami infekcji dróg oddechowych mogą zostać poproszeni o wykonanie testu na Covid-19. Jeśli odmówią, nie zostaną wpuszczeni do Singapuru - zaznaczono.

 

Według operatora Costa Fortuna ma łącznie 1358 kajut - przekazał singapurski dziennik "Straits Times". Agencja AP podała, że na pokładzie jest ok. 2000 pasażerów. Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało, że na statku Costa Fortuna przebywa 105 polskich obywateli.

 

ZOBACZ: Costa Fortuna utknął u wybrzeży Malezji. Na pokładzie statku ok. 100 Polaków

 

W komunikacie MPA zaznaczono, że singapurski port pozostaje otwarty dla statków, które zaplanowały swoją wizytę, natomiast nieplanowane wizyty nie są dozwolone od 24 lutego. Według stacji CNA w planach jest przyjęcie co najmniej 12 innych statków do końca miesiąca.

 

W Singapurze odnotowano jak dotąd 150 przypadków zakażenia koronawirusem. 90 pacjentów opuściło już szpitale.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie