Koronawirus na wycieczkowcu Grand Princess. Na pokładzie 3500 osób

Świat
Koronawirus na wycieczkowcu Grand Princess. Na pokładzie 3500 osób
PAP/EPA/CALIFORNIA NATIONAL GUARD HANDOUT
Na wycieczkowcu Grand Princess znajduje się 3500 osób

- 21 osób jest zakażonych koronawirusem na statku wycieczkowym Grand Princess, który po zakończeniu rejsu z Hawajów miał zawinąć do portu w San Francisco - poinformował w piątek wiceprezydent USA Mike Pence. Wycieczkowiec z 3500 osobami na pokładzie od dwóch dni kotwiczy nieopodal wybrzeża Kalifornii.

Statek miał zakończyć rejs w środę. Gubernator stanu Kalifornia Gavin Newsom miał jednak duże podejrzenia, iż na pokładzie mogą być ludzie zakażeni koronawirusem i zdecydował, że Grand Princess nie zostanie wpuszczony do portu w San Francisco, dopóki pasażerowie nie zostaną przebadani.

 

W czwartek na statek zostały dostarczone helikopterem materiały do przeprowadzania testów, po czym przebadano 46 osób. U 21 z nich badanie dało wynik pozytywny, 24 osoby są zdrowe, a jeden test nie przyniósł rozstrzygnięcia.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Zmarł Brytyjczyk z wycieczkowca Diamond Princess. Na pokładzie byli Polacy

 

Pence wyjaśnił, że wycieczkowiec jak najszybciej zostanie zabrany do jednego z niekomercyjnych portów, po czym wszyscy pasażerowie i załoga przejdą badania na obecność koronawirusa.

 

Zareagowali urzędnicy administracji w Kalifornii 

 

Alarm w sprawie wycieczkowca kilka dni temu podnieśli urzędnicy administracji stanu Kalifornia, którzy dowiedzieli się, że kilka osób na pokładzie ma objawy typowe dla zakażenia wirusem Covid-19. Dodatkowo statkiem tym w ubiegłym miesiącu płynęły do Meksyku i z powrotem dwie osoby, u których później zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. Jedna z nich, starszy mężczyzna z hrabstwa Placer niedaleko Sacramento, zmarł w tym tygodniu i jest to pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa w Kalifornii.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie