Szefernaker: od wtorku kontrole sanitarne na wschodniej granicy Polski, w pociągach i na promach

Polska
Szefernaker: od wtorku kontrole sanitarne na wschodniej granicy Polski, w pociągach i na promach
Polsat News
"Promy, które wpływają do Gdańska, do Gdyni i Świnoujścia będą poddawane kontrolom sanitarnym"

- Rozpoczniemy kontrolę sanitarną strefy Schengen - mówił w "Wydarzeniach i Opiniach" Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji zapowiadając działania na kolejnych przejściach granicznych. Poinformował, że Polska to pierwsze państwo, które na taką skalę wprowadziło kontrole sanitarne na granicach. Sprawdzani będą m.in. pasażerowie promów, które kursują na Bałtyku.

- Dziś o 15:00 na granicach ruszyły punkty kontroli sanitarnej. W kolejnych godzinach, dniach pojawią się one na kolejnych przejściach, gdzie jest ruch busów. Jutro pojawią się kontrole sanitarne na granicy Wschodniej: z Litwą, Ukrainą, Białorusią i Rosją - powiedział. Przypomniał, że granica ta jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej. 

 

ZOBACZ: "Uciekła" przed koronawirusem... taksówką. Ponad tysiąc euro za kurs

 

- Jutro (we wtorek - red.) w ciągu dnia pojawią się punkty sanitarne, od osób podróżujących komunikacją publiczną będą odbierane dokumenty, żeby było wiadomo, że muszą być później poddane kwarantannie. Dzięki temu udało się np. dotrzeć do osób, które podróżowały z "pacjentem zero" - wyjaśnił.

 

Wideo: liczby zarażonych będą rosnąć, to nieuniknione- Do czwartku będą kontrole na wszystkich punktach granicznych z Niemcami i z Czechami, tam gdzie mamy Schengen. Busy, autobusy, które jadą z Niemiec i z Czech będą kontrolowane. Tak samo będzie od jutra z promami, one będą poddawane kontrolom sanitarnym - powiedział gość Wojciecha Dąbrowskiego. Chodzi o promy na Bałtyku, które regularnie kursują ze Skandynawii i Niemiec.

 

"Musimy być o krok przed Zachodem"

 

W kontekście zwołanej na wtorek Rady Bezpieczeństwa Narodowego Wojciech Dąbrowski pytał czy jest coś o czym obywatele nie wiedzą. - Wszystkie informacje podawane są na bieżąco. Musimy być o krok przed tymi zjawiskami, które pojawiły się na Zachodzie - wyjaśnił Szefernaker. 

 

ZOBACZ: Jak wyglądają kontrole sanitarne na przejściach granicznych? Przebieg procedury

 

- Przypadków koronawirusa w Polsce będzie coraz więcej. Jest to po prostu nieuniknione - podkreślił wiceszef MSWiA. - Musimy trzymać się procedur. Jeżeli ktoś jest objęty kwarantanną, to musi pozostawać w domu. Wiemy, do czego doprowadziła ta beztroska w innych państwach - podkreślił Szefernaker. 

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

msl/hlk/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie