Marsz Żywych w Oświęcimiu przełożony z powodu koronawirusa. Nie ma nowego terminu

Polska
Marsz Żywych w Oświęcimiu przełożony z powodu koronawirusa. Nie ma nowego terminu
Polsat News/Zdj. archiwalne

Tegoroczny Marsz Żywych w Oświęcimiu, z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa, został przełożony – podała międzynarodowa organizacja March of the Living. Nie podano nowego terminu. Może się on odbyć w br., ale będzie to zależne od sytuacji zdrowotnej.

Marsz Żywych w Oświęcimiu, podczas którego Żydzi z całego świata, a także polska młodzież, rokrocznie upamiętnią ofiary Holokaustu, miał się odbyć w tym roku 21 kwietnia. Udział miało w nim wziąć ok. 10 tys. osób.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Wirusolog: trzeba zamknąć wszystkie lokale gastronomiczne we Włoszech

 

Przewodniczący March of the Living Shmuel Rosenman w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej podkreślił, że głównym celem organizatorów jest zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia ocalonych z Holokaustu oraz pozostałych uczestników.

 

Jesteśmy głęboko oddani naszym wartościom

 

Rosenman dodał, że organizatorzy pracują nad zmianą harmonogramu. Marsz Żywych został przesunięty na termin późniejszy. Miałby się odbyć jeszcze w br., ale przy wyznaczeniu nowej daty uwzględniana będzie przede wszystkim globalna sytuacja zdrowotna.

 

Organizatorzy, w związku z odroczeniem Marszu Żywych, zapowiedzieli, że przeprowadzą kampanię zachęcającą młodzież na świecie do przeciwstawiania się antysemityzmowi i rasizmowi. "Nasze przesłanie edukacyjne, zwłaszcza w obliczu rosnącego antysemityzmu, zostanie przekazane w tym roku innymi środkami. Nawet jeśli nie jesteśmy w stanie być w Polsce, pozostajemy głęboko oddani naszym wartościom i naszej historycznej roli" - dodał cytowany w komunikacie Shmuel Rosenman.

 

ZOBACZ: Odwołany duży turniej tenisowy, hit Ligi Mistrzów bez publiczności. Epidemia koronawirusa

 

Marsz Żywych to projekt edukacyjny, pod auspicjami którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Poznają również historię polskich Żydów. Spotykają się m.in. z rówieśnikami i polskimi sprawiedliwymi wśród narodów świata.

 

300 tys. osób z ponad 50 krajów

 

Jego kulminacją jest przemarsz - w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Szoa) - z byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do Auschwitz II-Birkenau, gdzie przy pomniku ofiar obozu, odbywa się główna ceremonia.

 

Pierwszy Marsz odbył się w 1988 r. Kolejne odbywały się co dwa lata, a od 1996 r. rokrocznie. W najliczniejszym uczestniczyło 20 tys. osób, w tym delegacje z prawie 50 krajów. W Marszach szli m.in. prezydenci i premierzy Polski oraz Izraela, nobliści i duchowni różnych wyznań. Dotychczas uczestniczyło w nich ok. 300 tys. osób z ponad 50 krajów.

 

ZOBACZ: GIS rekomenduje odwołanie imprez masowych. Podano kryteria

 

W tym roku przypada szczególna rocznica: 75 lat temu zakończyła się II wojna światowa.

 

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie