Deportacja 94-latka z USA do Niemiec za "udział w nazistowskich zbrodniach"

Świat
Deportacja 94-latka z USA do Niemiec za "udział w nazistowskich zbrodniach"
Pixabay/ Capri23auto
Amerykańska sędzia orzekła, że "ochocza służba jako uzbrojonego strażnika w obozie koncentracyjnym" 94-latka stanowiła pomoc w nazistowskich zbrodniach

Amerykański sąd nakazał deportację do RFN byłego strażnika w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Neuengamme. Mężczyzna od ponad 60 lat mieszka w USA, ale jest obywatelem Niemiec, gdzie pobiera emeryturę obejmującą jego służbę w trakcie drugiej wojny światowej.

94-letni Friedrich Karl Berger służył w obozie, w którym więźniowie przetrzymywani byli w "okrutnych warunkach" i zmuszano ich do pracy aż do śmierci - stwierdziła sędzia Rebecca Holt. W wyroku orzekła, że jego "ochocza służba jako uzbrojonego strażnika w obozie koncentracyjnym" stanowiła pomoc w nazistowskich zbrodniach.

 

Po wojnie Berger wraz z rodziną pojechał do Kanady, a od 1959 roku legalnie mieszkał w USA.

 

Twierdzi, że do służby w obozie był zmuszony

 

Podczas dwudniowego procesu przyznał, że zapobiegł ucieczce więźniów z obozu w Neuengamme. Jego zdaniem do służby w obozie został zmuszony, spędził tam krótki czas i nie nosił broni. - Miałem 19 lat. Kazali mi tam pracować - tłumaczył się. Dodał, że wciąż pobiera niemiecką emeryturę, która obejmuje okres jego pracy w trakcie II wojny światowej.

 

ZOBACZ: Były więzień Auschwitz zaapelował do młodych. "Nie bądźcie obojętni"

 

- Po 75 latach to jest absurdalne. Nie mogę uwierzyć. Wyrzucacie mnie z mojego domu - mówił mieszkający w Tennessee były strażnik. Mężczyzna jest wdowcem, ma dwoje wnuków.

 

Bergerowi przysługuje 30 dni na odwołanie się od wyroku. Jeżeli zdecyduje się na taki krok, jego deportacja do Niemiec może zostać opóźniona nawet o kilka lat - spekulują amerykańskie media.

 

Dokumenty odnalezione we wraku statku

 

W oskarżeniu Bergera prokuratura opierała się na dokumentach odnalezionych we wraku w Morzu Bałtyckim. Statek ten został zbombardowany przez brytyjskie siły powietrzne w trakcie wojny i zatonął wraz z więźniami obozu, których Niemcy próbowali ewakuować przed wkroczeniem do Neuengamme alianckich żołnierzy.

 

ZOBACZ: 75. rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz. Księżna Kate zrobiła zdjęcia ocalałym z Holokaustu

 

W obozie przebywali rosyjscy, holenderscy, polscy oraz żydowscy cywile oraz "polityczni przeciwnicy" III Rzeszy z Francji, Włoch oraz innych państw - przypomina "Washington Post".

 

Prawo zakazujące wjazdu do Stanów Zjednoczonych osobom pomagającym w nazistowskich zbrodniach wygasło w 1957 roku. Składając wniosek o emigrację do USA Berger przyznał, że służył w niemieckiej marynarce wojennej. Orzekając wyrok sędzia Holt powołała się na prawo z 1978 roku, które zakazuje zaangażowanym w zbrodnie nazistowskie wjazdu lub mieszkania na terytorium Stanów Zjednoczonych - relacjonuje "Washington Post".

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie