Koronawirus na świecie [RELACJA]

Świat
Koronawirus na świecie [RELACJA]
PAP/EPA/Jeon Heon-Kyun

Od 31 grudnia 2019 r. do 5 marca 2020 r. odnotowano 95 315 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 3 282 zgony - podał Główny Inspektorat Sanitarny. W Brukseli rozpoczęło się w piątek po godz. 10 nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów zdrowia zwołane w związku z epidemią koronawirusa.

Najwięcej ofiar śmiertelnych koronawirusa odnotowano w Chinach, Włoszech, Iranie i Korei Południowej. Nowa choroba pojawiła się także w Polsce. Pierwszy przypadek odnotowano w środę w Zielonej Górze. Zakażony mężczyzna jest w dobrym stanie i w ciągu 7-10 dni ma opuścić szpital. 

 

- Nie spodziewam się gwałtownego przyrostu zarażonych koronawirusem w Polsce. Spodziewam się raczej 2-3 kolejnych osób, które będą miały potwierdzone wyniki. Na szczęście mamy tę sytuację pierwszego pacjenta opanowaną z punktu widzenia epidemiologicznego - powiedział w "Gościu Wydarzeń" minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 

Jednym z miejsc, w którym z powodu Covid-19 wprowadzono ograniczenia jest francuskie Lourdes, słynne z cudownych uzdrowień. Sanktuarium pozostaje otwarte dla pielgrzymów, lecz zamknięto baseny z wodą źródlaną, której przypisuje się lecznicze właściwości. 

 

Odwołano też 15 proc. przewidzianych na kwiecień pielgrzymek do Lourdes, głównie z Włoch.

wka/hlk/pgo/PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W związku z nowym koronawirusem 128 jest osób hospitalizowanych, 1299 poddanych kwarantannie domowej, a 6184 objętych nadzorem sanepidu - podało w piątek wieczorem Ministerstwo Zdrowia.

Dotychczas potwierdzono w Polsce pięć przypadków koronawirusa.

Władze Togo poinformowały w piątek w komunikacie, że zdiagnozowano pierwszy przypadek koronawirusa w tym kraju. Zakażona została 42-letnia kobieta, która podróżowała do Beninu, Niemiec, Francji i Turcji. Pacjentka jest leczona w izolacji, jej stan jest stabilny.

Togo jest dziewiątym krajem afrykańskim, który zgłosił zakażenie wirusem po Kamerunie, Nigerii, Senegalu, RPA, Egipcie, Maroku, Tunezji i Algierii. Całkowita liczba przypadków w Afryce wynosi 29.

Ze 148 do 197 wzrosła we Włoszech w ciągu doby liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa - poinformował w piątek komisarz ds. kryzysu epidemiologicznego Angelo Borrelli.

We Włoszech zarażonych jest obecnie prawie 4 tys. osób. Jak dotąd wyleczono 523 chorych.

Na całym świecie odnotowano już ponad 100 tys. przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowała w piątek po południu agencja Reutera, opierając się na własnych obliczeniach, bazujących na oficjalnych danych, pochodzących ze źródeł rządowych.

Wraz ze spadkiem liczby nowych zakażeń koronawirusem w Chinach władze w Pekinie oferują pomoc krajom, w których epidemia rośnie, by przedstawić ChRL jako odpowiedzialne mocarstwo i naprawić szkody wizerunkowe wywołane wirusem – pisze w piątek agencja Reutera.

Rząd Węgier na czas nieokreślony zawiesił wydawanie wiz obywatelom Iranu - poinformował w piątek na konferencji prasowej szef węgierskiego sztabu operacyjnego ds. koronawirusa Tibor Lakatos.

Brytyjski rząd zapowiedział w piątek przekazanie w trybie pilnym dodatkowych 46 mln funtów na badania nad szczepionką przeciw koronawirusowi oraz nad testami, które pozwolą na niemal natychmiastowe wykrywanie jego obecności.

 

 

Gwałtowny wzrost liczby zakażonych w Szwajcarii, która w czwartek wieczorem wynosiła 87.

Do piątku nosicielstwo koronawirusa potwierdzono w tym kraju u 210 osób - poinformował dyrektor departamentu chorób zakaźnych federalnego ministerstwa zdrowia Daniel Koch. 

Węgierska Agencja Turystyczna (MTUe) utworzyła fundusz wysokości 1 mld forintów (3 mln euro) w celu wspomożenia przedsiębiorstw, które znajda się w trudnej sytuacji z powodu epidemii koronawirusa – powiedział prezes MTUe Zolan Guller portalowi Vilaggazdasag.

Tajlandia po raz pierwszy zastosowała wobec turystów z Włoch procedury ochrony przed zarażeniem koronawirusem. Do portu na wyspie Phuket nie wpuszczono statku Costa Fortuna, ponieważ na jego pokładzie są Włosi - podały w piątek media.

Do 163 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii, poinformował w piątek po południu resort zdrowia. Podana liczba jest stanem na piątek rano, czyli nie obejmuje jeszcze drugiej ofiary śmiertelnej, o której wcześniej informowały niektóre media.

Prezydent USA Donald Trump podpisał w piątek, zgodnie z oczekiwaniami, ustawę, na mocy której rząd przeznaczy 8,3 mld dolarów na walkę z epidemią koronawirusa. Projekt ustawy zyskał dzień wcześniej niemal jednomyślne poparcie Senatu.

Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO


Państwa Unii Europejskiej będą rozważać w najbliższych dniach dalsze wspólne zamówienia sprzętu medycznego - poinformowała na konferencji w Brukseli unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides. Dodała, że UE aktywnie pracuje nad znalezieniem szczepionki przeciwko Covid-19.

 

Nowe przypadki koronawirusa w Indiach napędzają dezinformację w społeczeństwie. Posłanka z Asamu twierdzi, że krowi mocz może uleczyć chorych, a dym z palących się krowich odchodów oczyszcza powietrze. Z kolei internauci ostrzegają przed zabawkami z Chin i spożywaniem kurczaka.

Papież Franciszek wyraził w piątek bliskość ze wszystkimi, którzy chorują z powodu koronawirusa, a także z pracownikami służby zdrowia i władzami, zmagającymi się z kryzysem. Wiadomość od papieża zamieszczono na jego profilu na Twitterze.

 

 

Unia Europejska przeznacza 47,5 mln euro na badania nad szczepionką, leczeniem i diagnostyką koronawirusa. Jest to część skoordynowanej reakcji UE na zagrożenie, jakie stanowi Covid-19 - poinformowała w piątek Komisja Europejska.

Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 we Francji wzrosła do dziewięciu, zdiagnozowano też 154 nowe przypadki zakażenia; w sumie już 577 osób zostało zainfekowanych koronawirusem - poinformowało w piątek francuskie ministerstwo zdrowia i solidarności.

Druga osoba zmarła w Wielkiej Brytanii z powodu koronawisusa - podało w piątek radio LBC. Ofiarą jest pacjent w wieku osiemdziesięciu kilku lat, który miał też inne problemy zdrowotne.

W ciągu niespełna czterech godzin liczba zakażonych koronawirusem wzrosła w Hiszpanii w piątek o 70 osób. Łącznie zainfekowanych Covid-19 jest już ponad 350 osób; pięciu pacjentów zmarło - poinformował szef rządowego Centrum Koordynacji Ostrzegania i Nagłych Przypadków (CCAES) Fernando Simon.

W Rosji wykryto sześć nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w tym pięć w Moskwie. Wszystkie dotyczą osób, które przyjechały z Włoch - poinformował w piątek specjalny sztab powołany w związku z epidemią. Stan chorych oceniany jest jako zadowalający.

W Radzie UE, w której zbierają się przedstawiciele państw członkowskich, potwierdzony został w piątek drugi przypadek koronawirusa. Osoba, która jest zakażona miała kontakt z dyplomatami państw członkowskich. W efekcie odwołano posiedzenie unijnych ambasadorów.


Premier Słowacji Peter Pellegrini poinformował w piątek o pierwszym wykrytym na jej terytorium przypadku nosicielstwa koronawirusa. Zarażenie potwierdzono u 52-letniego mężczyzny, który przebywa obecnie w klinice uniwersyteckiej w Bratysławie.

Do piątku w południe potwierdzono w Szwecji 101 przypadków koronawirusa. Najwięcej infekcji odnotowano w obejmującym stolicę Regionie Sztokholm, gdzie odizolowano w sumie 59 osób.

Ministerstwo zdrowia Kamerunu potwierdziło w piątek pierwszy przypadek koronawirusa w tym kraju. Zakażony to 58-letni obywatel Francji, który 24 lutego przybył do stolicy Kamerunu Jaunde i został już poddany kwarantannie w głównym szpitalu miejskim.

"Rząd podjął wszelkie środki, by ograniczyć potencjalne ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa" - zapewnił resort.

Kamerun jest ósmym krajem afrykańskim, który zgłosił zakażenie wirusem po Nigerii, Senegalu, RPA, Egipcie, Maroku, Tunezji i Algierii. Całkowita liczba przypadków w Afryce wynosi 29.

Holenderski instytut zdrowia publicznego i środowiska (RIVM) poinformował w piątek, że 86-letni mężczyzna zmarł z powodu Covid-19. Jest to pierwszy w tym kraju przypadek śmierci na skutek zakażenia koronawirusem.

Pacjent przebywał w izolacji w szpitalu w Rotterdamie - przekazał RIVM, dodając, że nie wiadomo na razie, jak został zainfekowany.

Szpital i miejskie służby medyczne sporządziły listę osób, z którymi kontaktował się pacjent - wszyscy ci, którzy są przeziębieni lub mają gorączkę zostali poproszeni o pozostanie w domu.

Ministerstwo zdrowia Serbii poinformowało w piątek o pierwszym przypadku infekcji koronawirsuem w tym kraju. Zakażonym jest 43-letni mieszkaniec położonego na północy Serbii miasta Subotica.

Szef resortu zdrowia Zlatibor Lonczar powiedział, że pacjent czuje się dobrze i przebywa w izolacji w szpitalu w Suboticy.

Mężczyzna podróżował ostatnio do Budapesztu. Wszyscy, którzy mieli z nim kontakt przejdą testy na obecność koronawirusa.

W Watykanie potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa - ogłosiło w piątek biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Z tego powodu zawieszone zostały wizyty ambulatoryjne w tamtejszej przychodni.

ZOBACZ: Pierwszy przypadek koronawirusa w Watykanie

W Brukseli rozpoczęło się w piątek po godz. 10 nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów zdrowia zwołane w związku z epidemią koronawirusa. Mają oni ocenić poziom gotowości na rozprzestrzenianie się epidemii i rozmawiać o skoordynowanej reakcji na szczeblu UE.

Trzech członków sztabu Ajaxu Amsterdam jest na kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Wśród nich jest Duńczyk Christian Poulsen, asystent trenera piłkarskiego mistrza Holandii Erika ten Haga.

Pozostali to psycholog Alessandro Schoenmaker i fizjoterapeuta, którego nazwiska nie podano do publicznej wiadomości. Cała trójka ma zostać w domach do 13 marca.

- Żaden z nich nie ma żadnych objawów. Jeśli to się nie zmieni, wszyscy wrócą do pracy w przyszłym tygodniu - powiedział rzecznik Ajaksu, cytowany w niderlandzkich mediach.

Obawy dotyczące Poulsena wzięły się stąd, że Duńczyk uczestniczył w ubiegłym tygodniu w imprezie z okazji 40. urodzin rodaka Thomasa Kahlenberga, również byłego reprezentanta kraju, u którego wykryto koronawirusa.

W Niemczech do piątku do godz. 7 rano wykryto 534 przypadki zakażenia koronawirusem - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. W porównaniu z czwartkiem oznacza to wzrost liczby zarażonych o 134.

281 osób z koronawirusem, czyli ponad połowę łącznej ich liczby, zarejestrowano w legitymującej się największym wśród niemieckich krajów związkowych zaludnieniem Północnej Nadrenii-Westfalii.

W Wuhan dezynfekowane są kolejne budynki, w tym chrześcijańskie kościoły. Często zajmują się tym wolontariusze

fot. PAP/EPA/LI KE

Dzieci są tak samo narażone na infekcję nowym koronawirusem jak dorośli, ale u dzieci występuje mniejsze ryzyko ciężkich objawów – ocenili naukowcy na podstawie danych z miasta Shenzhen w południowych Chinach. Ich wnioski nie zostały jeszcze poddane recenzji naukowej.

- Koronawirus spowodował obniżenie emisji CO2 przez Chiny i to już przeszło o 100 mln ton - powiedział w piątek na antenie Polskiego Radia 24 polski minister środowiska Michał Woś.

Jego zdaniem, widać skutek epidemii koronawirusa "też na przyrodę". 

Liczba wykrytych przypadków zarażenia koronawirusem wzrosła na Węgrzech do czterech – poinformował tamtejszy rząd. 

Dwoje kolejnych zarażonych to przyjaciółka jednego z irańskich studentów, u których wcześniej stwierdzono obecność wirusa, oraz mężczyzna z Debreczyna na wschodzie kraju, który pracuje w Mediolanie i często kursuje między tymi miastami.

Obecnie 40 osób przebywa na Węgrzech na kwarantannie. Badane są również próbki od kolejnych 269 osób – dodał rząd. 

Węgierski Czerwony Krzyż rozpoczął zbiórkę środków na wsparcie przygotowań na epidemię koronawirusa. Celem organizacji jest pozyskanie co najmniej 5 mln forintów (64 tys. zł) na kampanię informacyjną, środki medyczne, maski i odzież ochronną.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Bhutanie, buddyjskim królestwie położonym w Himalajach. Zainfekowanym jest 76-letni amerykański turysta.

Mężczyzna przyjechał do Bhutanu we wtorek z Indii. W czwartek został przyjęty do szpitala, gdzie wykonano testy na obecność koronawirusa, które okazały się pozytywne. 

Rząd Bhutanu zakazał wjazdu na terytorium kraju wszystkim turystom na okres dwóch tygodni. Ograniczenie wprowadzono w trybie natychmiastowym.

Placówki edukacyjne w trzech regionach, w tym w stołecznym Thimphu, również muszą zostać zamknięte na dwa tygodnie.

Lourdes, słynne z cudownych uzdrowień, jedno z najczęściej odwiedzanych sanktuariów maryjnych w Europie, pozostaje otwarte dla pielgrzymów, jednak podejmuje środki ostrożności w związku z epidemią koronawirusa.

W tym największym sanktuarium katolickim w Europie i trzecim na świecie baseny z mającą uzdrawiać wodą źródlaną nie będą dostępne dla pielgrzymów do czasu wygaśnięcia epidemii koronawirusa.

Odwołano też 15 proc. przewidzianych na kwiecień pielgrzymek do tego sanktuarium, głównie z Włoch.

W Belgii potwierdzono w czwartek 27 nowych przypadków koronawirusa. To podnosi całkowitą liczbę infekcji w tym kraju do 50. 

16 osób, które niedawno zakaziły się tam Covid-19, to pacjenci we Flandrii. Kolejne dwie osoby leczą się w Brukseli, a dziesięć w Walonii.

Większość zakażonych koronawirusem właśnie wróciła z wakacji we Włoszech i wykazuje łagodne objawy. Pacjenci są izolowani i leczeni w domu lub w szpitalu.

Władze Targów Barcelońskich (Fira de Barcelona) odwołały zaplanowaną na 20-23 kwietnia wystawę spożywczą Alimentaria  w obawie przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Międzynarodową ekspozycję miało zobaczyć ponad 150 tys. osób.

Wydarzenie przeniesiono wstępnie na wrzesień. Miałaby wówczas zostać zorganizowana równocześnie z ekspozycją branży hotelarskiej.

Jeden z deputowanych do Zgromadzenia Narodowego, izby niższej parlamentu Francji, jest zarażony koronawirusem. Mężczyzna przebywa w szpitalu na oddziale intensywnej terapii.

Obecność koronawirusa potwierdzono także u pracownika baru z przekąskami znajdującego się terenie parlamentu. Mężczyzna został odizolowany w swoim domu. W przypadku innego pracownika baru jest podejrzenie zarażenia koronawirusem.

W czwartek wieczorem władze w Paryżu poinformowały, że liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 we Francji wzrosła do siedmiu, a liczba potwierdzonych zakażeń - do 423.

Kolejnych 30 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Chinach z powodu koronawirusa - poinformowała w piątek rano tamtejsza państwowa komisja zdrowia.

Najwięcej zgonów odnotowano w prowincji Hubei w środkowych Chinach, gdzie znajduje się pierwotne ognisko epidemii koronawirusa, 11-milionowe miasto Wuhan.

Całkowita liczba zakażonych koronawirusem w Chinach kontynentalnych wynosi obecnie 80 552, a łączna liczba ofiar śmiertelnych - 3042.

196 nowych przypadków koronawirusa w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Korei Południowej - podały w piątek rano władze sanitarne tego kraju. Poinformowały także o kolejnych siedmiu zgonach spowodowanych wirusem.

W sumie w Korei Południowej potwierdzono w piątek 6284 przypadki koronawirusa. Według najnowszego bilansu zmarły 42 osoby.

W czwartek wzrost zakażeń był jednak znacznie mniejszy niż podczas poprzedniej doby, kiedy zarejestrowano aż 438 nowych przypadków.

Zagrożenie koronawirusem uniemożliwiło rozegranie prestiżowej rywalizacji skialpinistów Pierra Menta. Od 34 lat odbywała się we Francji, w rejonie Rodan-Alpy. To pierwsza taka sytuacja w historii imprezy. 

ZOBACZ: Pierra Menta odwołane po raz pierwszy w historii. Powodem koronawirus

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie