Koronawirus w Izraelu. Zamknięta bazylika w Betlejem, odwołane manewry wojskowe

Świat
Koronawirus w Izraelu. Zamknięta bazylika w Betlejem, odwołane manewry wojskowe
PAP/EPA/ABED AL HASHLAMOUN
Bazylika została zamknięta w ramach środków ostrożności po podejrzeniu nowych przypadków koronawirusa w tej części okupowanego przez Izrael Zachodniego Brzegu Jordanu

W związku z zagrożeniem koronawirusem w czwartek po południu została zamknięta Bazylika Narodzenia Pańskiego oraz inne kościoły w Betlejem. Izrael i USA odwołały także wspólne manewry wojskowe - poinformowały w czwartek izraelskie media. Do 16 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Izraelu.

- Poinformowaliśmy, że Bazylika Narodzenia Pańskiego będzie dzisiaj zamknięta o godz. 16 (czasu lokalnego) aż do odwołania - poinformował rzecznik palestyńskiego ministerstwa turystyki, cytowany przez AP. Wcześniej świątynia ma zostać zdezynfekowana.

 

Bazylika została zamknięta w ramach środków ostrożności po podejrzeniu nowych przypadków koronawirusa w tej części okupowanego przez Izrael Zachodniego Brzegu Jordanu.

 

ZOBACZ: Pierwsza ofiara koronawirusa w Wielkiej Brytanii

 

- Spowoduje to ogromne szkody dla gospodarki - ocenił szef związku właścicieli hoteli w Betlejem, Elias al-Ardża, cytowany przez AP. - Mamy 3 tys. pracowników w sektorze turystycznym i wszyscy wrócą do domu - dodał.

 

"Bezpieczeństwo jest priorytetem"

 

- Szanujemy decyzję władz, gdyż bezpieczeństwo jest priorytetem - powiedziało natomiast zastrzegające anonimowość źródło kościelne. Wcześniej palestyński resort zdrowia zaapelował o zamknięcie kościołów, meczetów oraz hoteli z obawy przed rozprzestrzenieniem się wirusa.

 

ZOBACZ: Coraz więcej ofiar koronawirusa we Włoszech

 

Według portalu The Times of Israel lokalne ministerstwo zdrowia chce uniemożliwić turystom wjazd na Zachodni Brzeg.

 

Palestyńskie ministerstwo zdrowia wcześniej poinformowało o czterech domniemanych przypadkach koronawirusa, zidentyfikowanych w hotelu w regionie Betlejem, pierwszych na terytoriach palestyńskich.

 

Szef miejscowych służb zdrowia Imad Szehadeh powiedział AFP, że grupa greckich turystów odwiedziła hotel pod koniec lutego, a u dwóch wykryto później wirusa. Powiedział, że cztery podejrzane przypadki zostały zidentyfikowane wśród pracowników hotelu, a potwierdzenie tych danych spodziewane jest jeszcze w czwartek.

 

"The Jerusalem Post": Bennett postanowił zamknąć miasto

 

"The Jerusalem Post" poinformował w czwartek wieczorem, że izraelski minister obrony Naftali Bennett zadecydował o całkowitym zamknięciu miasta Betlejem. Zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy będą mieli zakaz wjazdu i wyjazdu z miasta.

 

Decyzja Bennetta o zamknięciu miasta została podjęta ze stwierdzeniem przypadków koronawirusa na obszarze Betlejem.

 

Zamknięcie miasta nastąpi w czwartek wieczorem i potrwa do odwołania.

 

 

Odwołane manewry wojskowe z USA

 

Z powodu epidemii koronawirusa Izrael i USA odwołały wspólne manewry wojskowe - poinformowały w czwartek media izraelskie. Siły Obronne Izraela (IDF) podjęły taką decyzję, stosując się do wytycznych resortu zdrowia, który ograniczył wjazd do kraju z niektórych państw UE.

 

Władze Izraela poinformowały w środę, że ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa zakazują - z rzadkimi wyjątkami - wjazdu na terytorium kraju obywatelom Francji, Niemiec, Hiszpanii, Austrii i Szwajcarii. Wcześniej takimi restrykcjami objęto obywateli Włoch, Chin, Japonii i Korei Południowej.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Belgii. A tam dziewięcioro ministrów zdrowia

 

10-dniowe ćwiczenia obrony przeciwlotniczej, Juniper Cobra, rozpoczęły się we wtorek w kilku miejscach w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Europie. Miało w nich uczestniczyć około 2,5 tys. amerykańskich żołnierzy, w dużej mierze stacjonujących w Niemczech, oraz 1 tys. żołnierzy izraelskich. W odbywających się co dwa lata manewrach symulowany jest atak rakietowy na Izrael.

 

- To krok zapobiegawczy, który ma zagwarantować zdrowie i bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom (manewrów) - skomentował amerykański dowódca, cytowany przez AFP.

 

Dowództwo IDF wydało też zakaz podróżowania za granicę żołnierzom poborowym i zawodowym od piątku w południe - poinformował serwis kanału Reszet 13. Do tej pory u jednego żołnierza zdiagnozowano koronawirusa, podczas gdy ponad 600 osób poddano kwarantannie.

 

Linie lotnicze zawieszają połączenia

 

Lufthansa, Swiss i Austrian Airlines, należące do Grupy Lufthansy, odwołały loty do Tel Awiwu i Ejlatu od 8 do 28 marca. Podobną decyzję podjął węgierski Wizzair w przypadków lotów z Wiednia.

 

Od 50 tys. do 80 tys. Izraelczyków przebywa obecnie w kwarantannie domowej po powrocie z krajów, w których rozprzestrzenił się wirus - ocenił kierujący departamentem epidemiologicznym w ministerstwie zdrowia Boaz Lew.

 

Liczba potwierdzonych przypadków w tym kraju wzrosła w czwartek do 16. Dwóch pacjentów jest oficjalnie uznanych za wyleczonych.

 

Pod koniec lutego USA i Korea Południowa odłożyły na inny, nieustalony jeszcze termin wspólne wiosenne manewry wojskowe. Manewry miały zostać przeprowadzone w marcu, ale bardzo szybko rozprzestrzeniający się w Korei Południowej koronawirus zmusił wojskowych do ich odłożenia.

bia/ PAP, "The Jerusalem Post"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie