Blisko 300 mln uczniów nie chodzi do szkoły z powodu koronawirusa [RELACJA]

Świat
Blisko 300 mln uczniów nie chodzi do szkoły z powodu koronawirusa [RELACJA]
PAP/EPA/Jeon Heon-Kyun
Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu i Japonii.

Od 31 grudnia 2019 r. do 4 marca 2020 r. na całym świecie odnotowano 93 076 potwierdzonych przypadków zapalenia płuc spowodowanego nowym koronawirusem, w tym 3202 zgony (3,4 proc.) - podał w środę Główny Inspektorat Sanitarny. Jak wynika z danych AFP, z powodu zagrożenia wirusem blisko 300 mln uczniów na całym świecie nie chodzi do szkoły.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach.

 

ZOBACZ: Premier podał najnowsze dane ws. koronawirusa w Polsce

 

Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, a także we Włoszech, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Danii, Norwegii, Szwecji, Austrii, Grecji, Białorusi, Litwie, Estonii i Rumunii. W Polsce w środę potwierdzono pierwszy przypadek nowego koronawirusa. Pacjent, u którego go wykryto, jest hospitalizowany w Zielonej Górze; przyjechał z Niemiec.

 

pgo/hlk/zdr/grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Izrael i USA odwołały wspólne manewry wojskowe - informują w czwartek media izraelskie. Siły Obronne Izraela (IDF) podjęły taką decyzję, stosując się do wytycznych resortu zdrowia, który ograniczył wjazd do kraju z niektórych państw UE.

Zagrożenie epidemią koronawirusa zwraca uwagę komentatorów na specyficzną sytuację ustrojową Belgii. W kraju liczącym 11 mln mieszkańców sprawami zdrowia zajmuje się równolegle dziewięcioro ministrów.

Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Włoski rząd zdecydował w czwartek o przełożeniu na późniejszy termin rozpisanego na 29 marca referendum, w którym obywatele mają wypowiedzieć się na temat ustawy o redukcji liczby parlamentarzystów.

Thomas Kahlenberg, były wielokrotny reprezentant Danii w piłce nożnej, miał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Przechodzi obecnie kwarantannę, podobnie jak niektórzy pracownicy duńskiego klubu Broendby IF. 

Szerzenie się epidemii Covid-19 może narazić transport lotniczy w 2020 roku na straty sięgające 113 mld dolarów i postawić go w bezprecedensowej sytuacji - ogłosiło Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA).

Sony zamknęło biura w Wielkiej Brytanii i Francji, ponieważ rosną obawy dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na dwa tygodnie zamknięto też biuro Sony w Gdyni.

Portugalskie linie lotnicze TAP ogłosiły odwołanie 1000 lotów do kwietnia z powodu spadku popytu na bilety w efekcie epidemii koronawirusa. Nie ograniczy jednak rejsów do Polski.

XXVII Zabrzańska Międzynarodowa Konferencja Kardiologiczna "Postępy w rozpoznawaniu i leczeniu chorób serca, płuc i naczyń" organizowana co roku przez Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu została przełożona na październik. 

W czwartek w KPRM doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami opozycji. - Zgłosiłem kilkanaście wniosków merytorycznych; większość została przyjęte, dot. odpowiedniego wyposażenia szpitali, przygotowania ulotek w języku ukraińskim oraz ew. odszkodowań dla rolników - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Fot. PAP/Paweł Supernak

Spółka Orlen Oil, należąca do grupy PKN Orlen, w ciągu kilku dni ma rozpocząć produkcję płynów do dezynfekcji rąk. Z początku płyn ma trafić przede wszystkim do instytucji publicznych.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Płyny do dezynfekcji cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem i szybko znikają z półek sklepowych. Co w przypadku gdy jego zapas się wyczerpie? Możemy go zrobić samodzielnie w domu.

Zaplanowany na 5 kwietnia maraton w Paryżu, który jest jedną z największych imprez biegowych na świecie, został przełożony na 18 października.

Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 we Francji wzrosła do siedmiu, a liczba potwierdzonych zakażeń - do 423. Stan 23 chorych jest bardzo ciężki.

W związku z zagrożeniem koronawirusem w czwartek po południu została zamknięta Bazylika Narodzenia Pańskiego oraz inne kościoły w Betlejem. Z kolei władze Iraku odwołały tradycyjnie odbywające się w piątek muzułmańskie modły w świętym dla szyitów mieście Karbala.

Epidemia koronawirusa może być powstrzymana tylko skoordynowaną reakcją wszystkich rządów świata - oświadczył w czwartek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Jak śmiertelny będzie wirus, zależy od tego, jak na niego zareagujemy - ocenił

W związku z koronawirusem sesja Parlamentu Europejskiego w przyszłym tygodniu odbędzie się nie we Francji, w Strasburgu, tylko w Brukseli - poinformował przewodniczący PE David Sassoli. Decyzję podjęto po wpływem informacji od służb medycznych

Zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w Oslo-Holmenkollen odbędą się bez udziału kibiców.

- Nie spodziewam się gwałtownego przyrostu zarażonych koronawirusem w Polsce. Spodziewam się raczej 2-3 kolejnych osób, które będą miały potwierdzone wyniki - minister zdrowia Łukasz Szumowski w programie "Gość  Wydarzeń". 

Będą regularne spotkania premiera z parlamentarzystami ws. koronawirusa, codziennie będzie też przesyłany biuletyn informacyjny do klubów parlamentarnych - zapowiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk

25 osób na Mazowszu przebywa w szpitalach na obserwacji celem wykluczenia zakażenia koronawirusem; 1 996 osób objęto nadzorem epidemiologicznym, a trzy kwarantanną - poinformowała w czwartek rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.

Pierwsza osoba zmarła w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa - podała w czwartek po południu stacja BBC. Ofiara śmiertelna to starszy pacjent, który miał także inne problemy zdrowotne.

Ze 107 do 148 wzrosła we Włoszech liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Władze Indii zakazały eksportu 26 leków i substancji aktywnych do ich produkcji w obawie przed epidemią koronawirusa. Na liście są m.in. antybiotyki, hormony i paracetamol.

Ministerstwo zdrowia Grecji potwierdziło w czwartek 21 nowych przypadków zainfekowania koronawirusem. Tym samym liczba osób zakażonych Covid-19 w tym kraju wzrosła do 31.

Władze w Delhi poinformowały o odroczeniu marcowego szczytu UE-Indie w Brukseli. Decyzję podjęto w czwartek wspólnie z przedstawicielami Unii Europejskiej ze względu na epidemię koronawirusa. W Delhi z powodu Covid-19 zamknięto szkoły podstawowe do końca marca.

Chińscy tenisiści stołowi zapowiedzieli, że całą premię za występ w World Tourze w Katarze przeznaczą na walkę z koronawirusem w Wuhan. 

W puli nagród Qatar Open jest 400 tysięcy dolarów. Za zwycięstwo w singlu premia wynosi po 170 tys. Nagroda w deblu i mikście to 20 tys. USD.

Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Republice Południowej Afryki. Zakażona osoba to 38-letni mężczyzna, który podróżował niedawno do Włoch wraz z żoną.

Infolinia, na którą w Portugalii można zgłaszać przypadki zakażenia koronawirusem, a także zadawać związane z nim pytania, funkcjonuje z dużymi problemami. Na przełomie lutego i marca, kiedy w kraju wykryto pierwsze przypadki Covid-19, infolinia odrzuciła 25 proc. zgłoszeń.

Jak informuje agencja AFP, blisko 300 mln uczniów na świecie nie chodzi do szkoły z powodu koronawirusa. Szkoły zamknięto w 22 krajach, w tym w 13 na dłużej.

We Włoszech wszystkie szkoły i uniwersytety będą zamknięte od czwartku do 15 marca.

 

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii potwierdziło trzeci w tym kraju przypadek śmierci osoby zakażonej koronawirusem. Zmarłą jest 99-letnia mieszkanka Madrytu.

Minister zdrowia Iranu Said Namaki poinformował, że ze względu na rozwój epidemii koronawirusa władze ograniczą podróże między dużymi miastami. Liczba osób zakażonych wzrosła w Iranie od środy o 591 i wynosi 3513, a ofiar śmiertelnych jest 107.

Koronawirus jest już we wszystkich 20 regionach Włoch. W czwartek poinformowano o potwierdzeniu dwóch pierwszych przypadków w Dolinie Aosty na północy.

Konferencja Episkopatu Włoch utrzymała w czwartek decyzję o zawieszeniu w tym tygodniu odprawiania mszy w trzech regionach kraju, gdzie szerzy się koronawirus: Lombardii, Wenecji Euganejskiej i Emilii- Romanii - oraz w trzech miastach - Savonie, Pesaro i Urbino.

W Szwajcarii stwierdzono pierwszy przypadek śmiertelny w związku z koronawirusem - poinformowała w czwartek policja w tym kraju. Zmarłą jest 74-letnia kobieta z zachodniej Szwajcarii.

Władze Kalifornii ogłosiły w środę czasu miejscowego stan wyjątkowy po śmierci jednego z pacjentów zakażonych koronawirusem. To jedenasty przypadek śmiertelny w USA i pierwszy w kraju poza stanem Waszyngton.

Władze dotkniętej koronawirusem prowincji Hubei w środkowych Chinach ogłosiły ulgi na egzaminach dla dzieci pracowników szpitali walczących z epidemią. Decyzja wywołała kontrowersje w kraju, w którym od wyników na tych testach może zależeć całe przyszłe życie.

Narodowa Komisja Zdrowia Chin poinformowała w czwartek, że po trzech spadkowych dniach dobowa liczba zakażeń w Chinach znowu zaczęła rosnąć. W środę potwierdzono 139 nowych przypadków zakażeń w stosunku do 114 przypadków zarejestrowanych we wtorek.

Ministerstwo zdrowia Iraku poinformowało o śmierci drugiej już osoby, u której wykryto obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Zgon nastąpił w kurdyjskiej prowincji As-Sulajmanijja. Ofiarą był 70-letni imam, który od kilku dni poddawany był kwarantannie.

Władze sanitarne Korei Południowej poinformowały w czwartek o lawinowym wzroście zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 438 nowych przypadków, co podnosi ogólny bilans do 5766 osób, u których stwierdzono obecność koronawirusa.

Od prawie dwóch tygodni 50 tys. osób w jedenastu miejscowościach w rejonie między Lodi i Padwą w Lombardii i Wenecji Euganejskiej jest odciętych od świata, ponieważ doszło tam do licznych zakażeń wirusem, zachorowań i zgonów. W czerwonej strefie znalazły się między innymi takie gminy, jak Codogno, Castiglione d’Adda i Casalpusterlengo.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie