Jak chronić się przed koronawirusem? Podpowiadamy [WIDEO]

Polska
Jak chronić się przed koronawirusem? Podpowiadamy [WIDEO]
PAP/EPA/Alexander Becher
Częste mycie czy dezynfekcja rąk zmniejszają ryzyko zakażenia

Częste mycie rąk, kichanie i kaszel "w zgięty łokieć", unikanie dotykania oczu, nosa i ust oraz noszenie maseczki w przypadku choroby - między innymi te zachowania mogą chronić przez zakażeniem koronawirusem. Ministerstwo zdrowia apeluje o spokój i rozwagę oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

W środę rano minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce - w szpitalu w Zielonej Górze. Dodał, że hospitalizowany pacjent "czuje się dobrze".

 

Jak podano w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, przede wszystkim należy zachować spokój, na bieżąco śledzić komunikaty i wytyczne GIS i ministra zdrowia.

 

W komunikacie wymieniono podstawowe zasady zapobiegawcze, które wpłyną "istotnie" na ograniczenie ryzyka zakażenia.

 

Mycie rąk, zachowanie bezpiecznej odległości

 

Należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia.

 

1. Często myć ręce

 

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV.

Mycie rąk z użyciem wodą z mydłem zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

 

2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

 

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką –jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.

 

3. Zachować bezpieczną odległość 

 

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metra odległości od osoby, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak zakażenie koronawirusem, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.

 

4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust

 

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

 

 

Gdy jesteś zdrowy, maseczkę zakładaj np. w komunikacji miejskiej

 

W aptekach i hurtowniach brakuje maseczek ochronnych.

 

ZOBACZ: Polacy masowo wykupują środki antybakteryjne. Producent: panika jest niepotrzebna

 

Według zaleceń WHO, należy je nosić, gdy kaszlemy lub kichamy. Jeśli jesteśmy zdrowi, możemy założyć je w komunikacji miejskiej lub, gdy opiekujemy się chorym.

 

Jednorazowe maseczki wyrzucajmy do kosza niezwłocznie po zdjęciu. Zdejmując je, nie dotykajmy przedniej części.

 

WIDEO: Odkażanie mieszkania po chorobie. Jak robić to właściwie?

  

Umiera 2-3 procent chorych

 

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. chorych, ale eksperci oceniają, że dane te mogą być zawyżone, bo wielu osobom z lekkim przebiegiem najpewniej nie wykonano badań laboratoryjnych, gdyż mogli się nie zgłosić do lekarzy.

 

ZOBACZ: Kolej gotowa na koronawirusa. Środki ostrożności w pociągach i na dworcach

 

Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhanie, stolicy prowincji Hubei, gdzie sprzedawano m.in. dzikie zwierzęta.

ac/ PAP, polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie