Koronawirus. Ponad 3 tys. zgonów na świecie

Polska
Koronawirus. Ponad 3 tys. zgonów na świecie
PAP/EPA/Daniel Dal Zennaro
W środę odnotowano pierwsze przypadki koronawriusa w Polsce i na Wyspach Owczych

We wtorkowym komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że od 31 grudnia 2019 r. do 3 marca na całym świecie zanotowano 94 tys. 348 potwierdzone przypadki choroby COVID-19 wywołanej koronawirusem z Wuhan. 3 tys. 222 osoby zmarły.

Zapis relacji
Relacja zakończona

Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki poinformował o odwołaniu wszystkich imprez masowych zaplanowanych w mieście w najbliższych dwóch tygodniach. Na oddziale zakaźnym szpitala w Zielonej Górze jest hospitalizowany pacjent, u którego potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce.

W Radzie UE, w której spotykają się unijni ministrowie wykryto przypadek koronawirusa - poinformowały jej służby prasowe. To druga osoba z unijnych instytucji, u której zdiagnozowano zarażenie.

15 osób zmarło na koronawirusa w ciągu ostatniej doby w Iranie - podał w środę resort zdrowia tego kraju, według którego liczba ofiar śmiertelnych wzrosła tam do 92. Irańska telewizja poinformowała, że w związku z wirusem odwołano piątkowe modły w stolicach wszystkich 31 prowincji.

Organizatorzy zbliżających się igrzysk w Tokio zapowiedzieli dodatkowe działania w trosce o zdrowie uczestników i widzów w trakcie tradycyjnej sztafety z ogniem olimpijskim, w związku z rozprzestrzeniającym się w Japonii koronawirusem.

Rozprzestrzeniający się na świecie koronawirus był obecny na Półwyspie Iberyjskim już w styczniu - wynika z ujawnionych w środę informacji służb medycznych Hiszpanii. Tymczasem pierwsze zakażenie Covid-19 w kontynentalnej części Hiszpanii stwierdzono dopiero 25 lutego.

Ministerstwo zdrowia Izraela nakazało w środę kilku tysiącom osób, które były na meczu piłkarskim w Jafie, oraz ponad 1000 uczniom poddanie się dwutygodniowej kwarantannie z powodu nastolatka, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem - podają izraelskie media.

Do połowy marca we Włoszech będą zamknięte wszystkie szkoły i uniwersytety - zdecydował w środę rząd Giuseppe Contego w związku z kryzysem wywołanym przez koronawirusa. Wiadomość o tym podały włoskie media.

W Iraku zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem - poinformowały władze prowincji As-Sulajmanijja, nie podając szczegółów. W kraju odnotowano 31 przypadków Covit-19; pierwszym chorym był Irańczyk, student teologii w świętym dla szyitów mieście Nadżaf w środkowym Iraku, który wrócił już do kraju.

7,4 miliarda euro straci branża turystyczna we Włoszech w sezonie wiosennym z powodu koronawirusa - taką prognozę przedstawiła w środę federacja tego sektora oraz usług. "Sytuacja jest dramatyczna" - podkreślono.

Na Białorusi potwierdzono zakażenie Covid-19 u sześciorga osób - poinformowała w środę rzeczniczka ministerstwa zdrowia Julia Baradun.

"Niemiecki rząd wprowadza zakaz eksportu masek i odzieży ochronnej. Kolejny krok sztabu kryzysowego" - informuje korespondent Polsat News w Berlinie, Tomasz Lejman.

Szef Facebooka zapowiedział, że serwis zaoferuje bezpłatne reklamy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jako że jej celem jest zapewnienie, by użytkownicy byli właściwie informowani o zagrożeniach i prewencji związanej z koronawirusem - podał w środę Reuters.

W Niemczech do środy do godz 10.00 wykryto 240 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Nie odnotowano przypadków śmiertelnych. We wtorek po południu liczba zainfekowanych wynosiła 196.

Japoński koncern Toyota poinformował, że w związku z epidemią koronawirusa sprzedaż jego samochodów w Chinach spadła w lutym o 70,2 proc. Według stowarzyszenia China Passenger Car Association (CPCA) sprzedaż wszystkich samochodów w Chinach od 1 do 23 lutego spadła o 89 proc.

Minister finansów Francji Bruno Le Maire poinformował, że ceny żeli odkażających w tym kraju będą regulowane, ponieważ w związku z obawami, jakie wywołuje epidemia koronawirusa, pojawiły się przypadki nakładania "cen nie do zaakceptowania".

W Niemczech do wtorku wykryto 196 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Nie odnotowano przypadków śmiertelnych. W poniedziałek po południu liczba zainfekowanych wynosiła 157.

Rząd Rosji zakazał w środę wywożenia za granicę maseczek medycznych, waty, gazy, jednorazowych kombinezonów ochronnych i niektórych innych środków ochrony. Zakaz nie dotyczy wyrobów stosowanych do użytku osobistego. Obowiązywał będzie do 1 czerwca br.

Na liście towarów, których wywożenie jest teraz zabronione, są też bandaże, niektóre środki dezynfekujące i przeciwwirusowe, okulary ochronne, foliowe ochraniacze na buty i kombinezony ochrony przeciwchemicznej.

Władze Korei Płd. poinformowały w środę o 516 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łączna liczba zainfekowanych wzrosła do 5.328. 34 osoby zmarły.

W Wielkiej Brytanii do 51 zwiększyła się we wtorek liczba zakażonych koronawirusem - podało ministerstwo zdrowia. To drugi w ostatnich trzech dni znaczny wzrost potwierdzonych przypadków w ciągu jednego dnia.

W stanie Waszyngton (USA) do 9 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa, 27 osób jest zakażonych - poinformowały we wtorek władze stanowe.

Zgony zanotowano w Chinach kontynentalnych (2 946), Iranie (66), Korei Południowej (34), we Włoszech (52), na pokładzie międzynarodowego przewoźnika (Japonia – 6), Tajwanie (1), Filipinach (1), Japonii (3), Francji (2), Australii (3), Tajlandii (1) i USA (6).

Po wydaniu komunikatu przez GIS, z Hiszpanii wieczorem we wtorek napłynęła informacja o pierwszym śmiertelnym przypadku spowodowanym koronawirusem w tym kraju.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie