Pierwsza śmiertelna ofiara koronawirusa w Hiszpanii [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Świat
Pierwsza śmiertelna ofiara koronawirusa w Hiszpanii [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
PAP/EPA/STRINGER
Na zdjęciu szpital uniwersytecki w Duesseldorfie (Niemcy), gdzie przebywać ma mężczyzna z Gangelt w Nadrenii Północnej-Westfalii, u którego potwierdzono zarażenie koronawirusem.

Na całym świecie z powodu choroby zakaźnej COVID-19 charakteryzującej się niewydolnością oddechową zmarło już ponad 3 tys. osób – wynika z danych resortu zdrowia oraz zestawienia głównego inspektora sanitarnego. Amerykański uniwersytet Johnsa Hopkinsa podał, że do tej pory potwierdzono prawie 91 tys. przypadków choroby wywołanej nowym koronawirusem.

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 2 marca 2020 r. na świecie odnotowano w sumie 89 tys. 68 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 3046 zgonów. Śmiertelność wyniosła 3,4 proc.

 

ZOBACZ: Papież poddał się testom na koronawirusa

 

Najwięcej przypadków śmiertelnych koronawirusa odnotowano w Chinach (2912), ale także w Hongkongu (2), Iranie (54), Korei Południowej (22), we Włoszech (35), na pokładzie międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (6), w samej Japonii (5), Francji (2), Australii (1), Tajwanu (1), Tajlandii (1), Stanów Zjednoczonych Ameryki (2), San Marino (1) i Filipin (1).

 

ZOBACZ: W polskich szpitalach blisko sto osób z podejrzeniem koronawirusa

 

GIS ze względu na zagrożenie epidemiologiczne nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Singapuru i Tajwanu. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin do dnia 28 marca 2020 r.

hlk/wka/dk/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

10-latka z Kołobrzegu, która od soboty przebywa na oddziale zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie z podejrzeniem koronawirusa, nie jest nim zarażona.

- Do szpitala wojewódzkiego przyszły wyniki 10-letniej dziewczynki z Kołobrzegu. Wynik jest ujemny, co oznacza, że dziecko nie jest zarażone koronawirusem - poinformował we wtorek po godz. 20 p.o. rzecznika prasowego szpitala Mateusz Iżakowski.

Białoruskie ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek o czwartym przypadku zakażenia koronawirusem w tym kraju. Obecność Covid-19 potwierdzono u jednej z osób objętych kwarantanną. 

Jak dotąd, na Białorusi przeprowadzono ponad pięć tysięcy testów na obecność koronawirusa. Jak dotąd, na Białorusi przeprowadzono ponad pięć tysięcy testów na obecność koronawirusa.
 

W Hiszpanii odnotowano pierwszy przypadek śmiertelny spowodowany koronawirusem. Zmarły to mieszkaniec regionu autonomicznego Walencja - poinformowały we wtorek służby medyczne.

- Autopsja wykazała, że przyczyną śmierci mężczyzny 13 lutego było zakażenie nowym koronawirusem - poinformowała na konferencji prasowej szefowa wydziału zdrowia Walencji Ana Barcelo. Dodała, że zmarł on w szpitalu w Walencji. Obecnie w Hiszpanii koronawirusem jest zainfekowanych co najmniej 150 osób.

W Holandii u sześciu kolejnych osób zdiagnozowano obecność koronawirusa. To zwiększa łączna liczbę przypadków zakażenia Covid-19 w tym kraju do 24 - informują we wtorek media.

Niemal wszyscy Holendrzy, u których stwierdzono koronawirusa, przebywali w północnych Włoszech, jednak w przypadku niektórych pacjentów źródło infekcji pozostaje nieznane. Pomimo rosnącej liczby zakażeń w Holandii, rząd tego kraju nie podejmuje dodatkowych działań. Według premiera Marka Ruttego, Holandia znajduje się obecnie w "fazie powstrzymywania" wirusa.


W Belgii zdiagnozowano pięć nowych zakażeń koronawirusem, a wszyscy nowi pacjenci przebywali w północnych Włoszech - informują we wtorek belgijskie media. Łącznie w Belgii do tej pory stwierdzono koronawirusa u 13 osób.

Pięć nowych osób z Covid-19 wykazuje łagodne objawy, dwóch pacjentów pochodzi z Flandrii, dwóch z Walonii i jeden z Brukseli.

Z uwagi na zagrożenie wystąpienia w Polsce koronawirusa i odwołanie poznańskich targów Motor Show organizatorzy postanowili zmienić termin wydarzenia. Największa impreza motoryzacyjna w Polsce odbędzie się w czerwcu, a nie jak planowano pod koniec marca.

Mecz 1/8 finału Ligi Mistrzów Valencii z Atalantą Bergamo oraz Ligi Europy między Getafe a Interem Mediolan odbędą się w Hiszpanii bez udziału publiczności. Taką decyzję podjął minister zdrowia tego kraju Salvador Illa. Powodem jest obawa przed szerzącym się koronawirusem. Mecz Valencii ma się odbyć 10 marca, a Getafe dziewięć dni później.

W Argentynie potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - poinformowały we wtorek służby medyczne w tym kraju. Nie podano żadnych szczegółów na temat osoby zainfekowanej.

Argentyna jest drugim państwem w Ameryce Południowej, w którym stwierdzono koronawirusa. Pierwszym była Brazylia, gdzie Covid-19 wykryto 26 lutego.

Indyjska marynarka wojenna odwołała ćwiczenia w Zatoce Bengalskiej, w której miały wziąć udział okręty z około 40 państw. Powodem jest bezpieczeństwo uczestników i ograniczenia w podróżowaniu związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Manewry w Zatoce Bengalskiej miały się zacząć 18 marca i potrwać 10 dni. Wśród 40 zaproszonych państw były m.in. USA, Wielka Brytania, Australia, Francja i Rosja, lecz w gronie tym nie znalazła się marynarka wojenna Chin.

 

Około 3,4 proc. potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem kończy się śmiercią - poinformował we wtorek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Wyjaśnił, że jest to odsetek wyższy niż w przypadku grypy sezonowej, której śmiertelność wynosi 1 proc.

- Wirus Covid-19 rozprzestrzenia się mniej skutecznie niż grypa, proces jego rozprzestrzeniania nie wydaje się być napędzany przez osoby, które nie są chore. Powoduje jednak cięższą chorobę niż grypa, tym bardziej, że nie ma jeszcze szczepionek lub środków terapeutycznych - powiedział Tedros na konferencji prasowej w Genewie.

Koronawirus zabił dotąd ponad 3 tys. osób, w zdecydowanej większości w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia na świecie wzrosła do około 90 tys.

We Włoszech zmarło już 79 osób zarażonych koronawirusem - poinformował we wtorek szef Obrony Cywilnej, nadzwyczajny komisarz ds. kryzysu Angelo Borrelli. Poprzedni bilans to 52 ofiary śmiertelne epidemii.

Liczba osób zarażonych w całym kraju wynosi 2263, co oznacza wzrost o 428 w ciągu doby. Wyleczonych we Włoszech zostało 160 chorych.

Władze Indii zakazały importu z Chin 26 leków i substancji aktywnych do ich produkcji w obawie przed epidemią koronawirusa, jednak obawiają się w związku z tym braków na rynku.

Na liście są m.in. antybiotyki, hormony i paracetamol. Zakaz obowiązuje do odwołania.

W Indiach krótko po wybuchu epidemii ceny antybiotyków, leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych sprowadzanych z Chin podrożały o niemal połowę. Cena paracetamolu poszła w górę o 40 proc., a nimesulidu o ponad połowę.

Straty sięgające 200 milionów euro prognozują na najbliższe tygodnie właściciele hoteli we Florencji i okolicach w związku z koronawirusem. Wszędzie odnotowano drastyczny spadek rezerwacji i odwoływanie tych już dokonanych.

Zdaniem Giancarla Carnianiego, szefa florenckiego stowarzyszenia hotelarzy, to co dzieje się obecnie w branży turystycznej w Toskanii jest "znacznie gorsze od skutków terroryzmu począwszy od 11 września 2001 roku i wojny nad Zatoką Perską".

Według niego, marzec i kwiecień są dla tamtejszych właścicieli hoteli "praktycznie stracone". Dlatego branża zaapelowała do włoskiego rządu o wsparcie finansowe, między innymi poprzez zniesienie podatków od nieruchomości i opłat z wywóz śmieci.

U mieszkanki miasta Gilgit na północy Pakistanu potwierdzono piąty przypadek koronawirusa w tym kraju. Badane są próbki od kolejnych 12 pacjentów. Władze zamknęły na tydzień granicę Pakistanu z Afganistanem, a blokada dotyczy również dostaw dla wojsk USA.

Zarażona koronawirusem kobieta wróciła z Iranu 28 lutego. Próbki pobrane od 45-latki, wysłano do laboratorium w Islamabadzie w sobotę, ale wyniki otrzymano dopiero we wtorek rano. W stolicy kraju badanych jest kolejnych 12 próbek od osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem.

Władze Gilgit do 7 marca zamknęły szkoły publiczne i prywatne.

Ministerstwo zdrowia Francji poinformowało we wtorek o czwartym zgonie z powodu koronawirusa w tym kraju. To 92-letni mężczyzna.

We Francji potwierdzono także 13 nowych zakażeń Covid-19, co oznacza, że łączna liczba zarażeń w tym kraju przekroczyła 200 osób.

W Watykanie postanowiono przełożyć na październik wielką konferencję w sprawie zawarcia Globalnego Paktu na rzecz Edukacji, który jest inicjatywą papieża Franciszka. Powodem jest "niepewność związana z szerzeniem się koronawirusa, a także decyzje podjęte przez władze" na świecie.

Pierwotnie planowano, że wydarzenie odbędzie się między 10 a 14 maja. Zapowiedziano między innymi liczne wydarzenia z udziałem młodzieży z całego świata.

Wcześniej na listopad przełożono zapowiedziane na koniec marca w Asyżu międzynarodowe spotkanie na temat ekonomii papieża Franciszka.

W Indiach zdiagnozowano trzy nowe przypadki koronawirusa. Pierwsza osoba wróciła z Włoch, druga z Dubaju, a trzecią jest włoski turysta. Łączna liczba osób zakażonych wirusem wzrosła w Indiach do sześciu.

Na trzy dni zamknięto szkołę Shriram Millenium w Noidzie sąsiadującej z Delhi (stolicą Indii), gdzie uczyło się dwoje dzieci pacjenta zarażonego nowym koronawirusem.

Dzieci zakażonej osoby zostały w domu już w poniedziałek. Jednak 28 lutego kilkoro uczniów wzięło udział w imprezie urodzinowej w domu zakażonego pacjenta.

- Wezwaliśmy rodziców na spotkanie, żeby poinformować o sytuacji i zapobiec panice. Jesteśmy w kontakcie z władzami szkoły i rodzicami - powiedział dziennikowi "Hindustan Times" Anurag Bhargava, szef służb medycznych dzielnicy Gautam Budh Nagar w Noidzie.

Chiny wyślą samolot czarterowy po swoich obywateli znajdujących się na terenach dotkniętych epidemią koronawirusa w Iranie – podał we wtorek chiński dziennik "Global Times", powołując się na pracowników ambasady ChRL w Teheranie.

Pierwszy samolot dysponujący ponad 200 miejscami ma wylądować w stolicy Iranu we wtorek wieczorem. Pierwszeństwo będą mieli chińscy studenci z miasta Kom, gdzie odnotowano wiele zakażeń wirusem. 

Jeden z rozmówców gazety podkreślił, że wysłanie samolotu nie oznacza ewakuacji, a osoby, które chcą nim polecieć, muszą zapłacić za bilety.

Ryzyko rozprzestrzenienia się na Ukrainie koronawirusa od mężczyzny, u którego wykryto zakażenie Covid-19, jest nieznaczne - oceniła we wtorek ukraińska minister ochrony zdrowia Zoriana Skałecka.

Stan zakażonego lekarze oceniają jako stabilny, dlatego władze apelują o spokój.

- Mężczyzna ma gorączkę i suchy kaszel, jego stan oceniono jako stabilny - mówił wiceminister ochrony zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko.

71-letni zakażony koronawirusem mężczyzna uciekł z izolatki w szpitalu w Como na północy Włoch i wrócił taksówką do domu w rejonie miasta Bergamo - podały we wtorek media z Lombardii. Uciekinierowi postawiono zarzuty nieprzestrzegania rozporządzenia wydanego przez władze.

Taksówkarz, który wiózł pasażera do domu, nie wiedząc o tym, że ma koronawirusa, poddał się kwarantannie i rozważa możliwość wystąpienia na drogę sądową przeciwko 71-latkowi.

To nie pierwszy przypadek ucieczki. - W naszej miejscowości był student, który spanikował i uciekł, złapali go po drodze. Teraz w kwarantannie przebywa on, jego rodzina i osoby, z którymi miał styczność - mówiła Polsat News pani Aleksandra, mieszkanka San Fior na północy Włoch. 

Wszystkie osoby przybywające do Pekinu z państw poważnie dotkniętych epidemią koronawirusa, w tym z Włoch, Korei Płd., Japonii i Iranu, poddawane będą 14-dniowej kwarantannie w domach lub ośrodkach odosobnienia – ogłosiły we wtorek władze stolicy Chin.

- Europejska Unia Piłkarska wraz ze Stowarzyszeniem Lig Europejskich utworzyły grupę roboczą, która będzie pracować nad ewentualnymi zmianami w kalendarzu wynikającymi z epidemii koronawirusa - poinformował sekretarz generalny UEFA Theodore Theodoridis.

Obradujący w Amsterdamie kongres UEFA ma ocenić zagrożenie m.in. dla piłkarskich mistrzostw Europy, jakie powstało w związku z epidemią koronawirusa.

Szef MSZ Włoch Luigi Di Maio powiedział dziennikowi "La Stampa", że irytację władz w Rzymie wywołują wiadomości o tym, że niektóre państwa uniemożliwiają wjazd Włochom z powodu szerzącego się w ich kraju koronawirusa.

- Rozpowszechnianie fake newsów przyniosło szkodę naszemu krajowi. Wpuszczono do obiegu wypaczone informacje, które w krótkim czasie okrążyły świat - zaznaczył Di Maio i poinformował, że rząd przyjął plan podawania "poprawnych informacji i realnych danych". Wyraził przekonanie, że kluczową rolę w tej sprawie pełnią także dziennikarze.

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn powiedział w poniedziałek, że do władz lokalnych należą decyzje o ewentualnym odwołaniu dużych zgromadzeń publicznych. Niektóre wydarzenia zostały już anulowane przez samych organizatorów - nie odbędą się m.in. Międzynarodowe Targi Rzemiosła w Monachium i Międzynarodowe Targi Turystyczne ITB w Berlinie.

- W Niemczech do wtorku wykryto 188 przypadków zainfekowania koronawirusem - poinformował Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. Nie odnotowano wśród nich przypadków śmiertelnych. W poniedziałek po południu liczba zakażonych wynosiła 157.

Po wprowadzeniu przez rząd Wietnamu obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny m.in. dla obywateli Włoch szefowie ekip Formuły 1 - Ferrari i Alpha Tauri (dawne Toro Rosso) - boją się, że mogą mieć problemy z przygotowaniami do planowanego na 5 kwietnia wyścigu Grand Prix.

"To negatywnie wpływa na nasze przygotowania, być może trzeba będzie brać pod uwagę nawet konieczność rezygnacji ze startu w Wietnamie. To dotyczy nie tylko nas, ale także Alphy Tauri, Alfy Romeo, Haasa i oczywiście Pirelli. Może się zdarzyć, że nawet cztery zespoły nie będą mogły tam się ścigać. Czy w takiej sytuacji wyścig powinien się odbyć..." - dywagował szef zespołu Ferrari Mattia Binotto.

 

Minister zdrowia Oliver Veran oświadczył we wtorek, że "we Francji nie ma jeszcze epidemii koronawirusa, choć nie można jej wykluczyć w przyszłości". W kraju potwierdzono dotąd 191 przypadków zakażenia Covid-19. Trzy osoby zmarły.

"Francja znajduje się w drugim etapie rozprzestrzeniania się wirusa, ale nie mamy jeszcze do czynienia jeszcze z epidemią" - podkreślał minister zdrowia Olivier Veran w telewizji BFM TV. Dodał jednak, że nadejścia epidemii nie można wykluczyć.

Skandynawskie linie lotnicze SAS ograniczają liczbę połączeń w Europie oraz wstrzymują loty do Hongkongu. Powodem jest spadek popytu związany z epidemią koronawirusa - podało we wtorek to szwedzko-duńsko-norweskie konsorcjum.

"W odpowiedzi na niższy popyt w ciągu najbliższych dwóch miesięcy SAS zmniejszy częstotliwość połączeń w Skandynawii oraz w Europie. Oprócz już odwołanych lotów do Chin kontynentalnych od 5 marca anulowane zostaną także loty do Hongkongu" - głosi komunikat.

Rzecznik wymiaru sprawiedliwości Iranu poinformował we wtorek, że Nazanin Zaghari-Ratcliffe, więziona w Teheranie od 2016 r. za rzekomą próbę obalenia władzy i szpiegostwo, jest w dobrym stanie i nie stwierdzono u niej koronawirusa, czego obawiał się jej mąż.

Zaghari-Ratcliffe jest obywatelką Iranu i Wielkiej Brytanii. Gholam-Hossein Esmaili, rzecznik wymiaru sprawiedliwości, zapewnił, że po wydaniu przez jej męża, Richarda Radcliffe'a, oświadczenia o tym, że jego żona zaraziła się koronawirusem, władze upewniły się, że jest ona "w dobrym zdrowiu".

Na Ukrainie wykryto pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - poinformował we wtorek tymczasowy szef centrum zdrowia społecznego Ihor Kuzin. Zakażony mężczyzna przyjechał na Ukrainę z Włoch przez Rumunię. Kuzin powiedział agencji Reutera, że mężczyzna został hospitalizowany w sobotę w mieście Czerniowce na wschodzie kraju.

Japońska minister ds. olimpijskich Seiko Hashimoto poinformowała, że umowa z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (MKOl) zezwala na przesunięcie igrzysk w Tokio i przeprowadzenie ich do końca roku. Planowo impreza powinna się odbyć w dniach 24 lipca - 9 sierpnia.

W środowisku sportowym i nie tylko nie brakuje obaw, że wybuch epidemii koronawirusa może zmusić MKOl do odwołania olimpijskiej rywalizacji w planowanym terminie. Pojawiają się różne opinie, zazwyczaj nieoficjalne np. o przełożeniu igrzysk olimpijskich na 2021 rok.

Wielka Brytania nie planuje odwoływać w związku z koronawirusem masowych zgromadzeń lub dużych imprez sportowych, ale potrzebuje przepisów na wypadek, gdyby musiała podjąć takie działania w przyszłości - powiedział we wtorek minister zdrowia Matt Hancock.

Na cotygodniowym posiedzeniu rządu Mun Dze In ogłosił plany przeznaczenia 30 bln wonów (prawie 25 mld USD) na działania pośrednio i bezpośrednio związane z odpowiedzią epidemiologiczną - przekazała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Prezydent Korei Południowej podkreślił, że do pogorszenia sytuacji w jego kraju przyczyniły się masowe infekcje wiązane z ruchem religijnym Kościół Jezusa Shincheonji. Wielu spośród jego wyznawców zaraziło się wirusem podczas nabożeństw w mieście Daegu.

Przeprosił także za to, że władze nie zdołały zapewnić mieszkańcom wystarczającej liczby maseczek ochronnych. Wezwał do przyspieszenia produkcji maseczek.

- Korea Południowa toczy obecnie wojnę przeciwko chorobie wywoływanej przez koronawirus - oświadczył we wtorek prezydent Mun Dze In, stawiając wszystkie agencje rządowe w stan 24-godzinnego alertu. Liczba potwierdzonych zakażeń w kraju przekroczyła 4,8 tys.

Europejski Bank Centralny (EBC) jest gotów "podjąć stosowne i proporcjonalne kroki", by wesprzeć gospodarkę strefy euro w związku z epidemią koronawirusa, która niesie ze sobą "ryzyka ekonomiczne" - zapewniła we wtorek szefowa banku Christine Lagarde.

 

Chińskie władze radzą Chińczykom przebywającym poza Chinami kontynentalnymi, by powstrzymali się od planowanych podróży lub je ograniczyli.

Decyzję o kwarantannie dla przyjezdnych podjęła także chińska południowa prowincja Guandong sąsiadująca z Hongkongiem. Graniczące z Koreą Północną miasto Dandong zapowiedziało testy dla wszystkich, którzy przyjechali do miasta po 12 lutego.

Władze Szanghaju, jednego z największych miast Chin, ogłosiły we wtorek wprowadzenie 14-dniowej kwarantanny dla osób przybywających z "krajów stosunkowo poważnie" dotkniętych epidemią nowego koronawirusa.

Phnom Penh, stolica Kambodży: mieszkańcy prewencyjnie noszą maski, również podczas jazdy na skuterach. Jak dotąd, kraj ten jest wolny od koronawirusa.

FOTO: PAP/EPA/MAK REMISSA

- W Czechach wystąpiły dwa nowe przypadki zakażenia groźnym wirusem Covid-19 - poinformował na porannej konferencji prasowej we wtorek minister zdrowia Adam Vojtiech. Oznacza, że w kraju jest pięć potwierdzonych zachorowań. Vojtiech powiedział, że u 53-letniej kobiety w Uściu nad Łabą stwierdzono obecność koronawirusa. Przebywała ona w tym samym hotelu w północnych Włoszech, w którym mieszkał z rodziną hospitalizowany w niedzielę w związku z zakażeniem 44-latek.

W Wietnamie linie lotnicze Vietnam Airlines dezynfekują wnętrza samolotów na międzynarodowym lotnisku Noi Bai pod Hanoi z obawy przed koronawirusem. Według najnowszych informacji wszystkich 16 osób zarażonych patopgenem w tym kraju już wyzdrowiało.

FOTO: PAP/EPA/Luong Thai Linh

Po Senacie Włoch także Izba Deputowanych wprowadza obowiązek mierzenia temperatury wszystkich wchodzących tam osób w ramach prewencji w związku z koronawirusem. Administracja izby niższej parlamentu powiadomiła o tym w poniedziałek wszystkich deputowanych. Temperaturę parlamentarzystom i wszystkim pozostałym osobom, które wchodzą do siedziby Izby Deputowanych - Palazzo Montecitorio, będzie od wtorku mierzył oddelegowany do tych zadań personel medyczny.

Sześć dni wcześniej podobny krok prewencyjny wprowadzono w siedzibie włoskiego Senatu.

Do 6 wzrosła liczba potwierdzonych zgonów spowodowanych zakażeniem koronawirusem w USA - wszystkie w stanie Waszyngton na północnym zachodzie - poinformował w poniedziałek Jeff Duchin z wydziału zdrowia hrabstwa King w Seattle. W USA zakażonych jest 100 osób.

Chiny: w poniedziałek szpitale opuściło 2,8 tys. ludzi, którzy chorowali na koronawirusa - poinformowano w Pekinie.

Narodowa Komisja Zdrowia Chin poinformowała we wtorek o 125 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w ChRL i 31 zgonach, co podnosi liczbę zarejestrowanych zakażeń do 80 tys. 151 przypadków, a bilans ofiar śmiertelnych do 2943. Wyzdrowiało łącznie 47 tys. osób.

W porównaniu do szacunków przedstawionych w poniedziałek rano, gdy informowano o 42 przypadkach śmiertelnych i 202 przypadkach nowych zakażeń, można mówić o tendencji spadkowej - podkreślili we wtorek chińscy lekarze z Narodowej Komisji Zdrowia.

Wtorkowy bilans jest najniższy od 21 stycznia, gdy rozprzestrzenianie się koronawirusa w Chinach kontynentalnych jeszcze nie miało takiej dynamiki, jak w lutym. W drugiej połowie lutego dziennie umierało do 150 ludzi i rejestrowano nawet kilkaset nowych zakażeń.

Kryzys we Włoszech związany z szerzeniem się koronawirusa doprowadził do znacznego spadku wpływów z biletów w kinach. W ciągu ostatniego weekendu były one niższe o ponad 2 miliony euro, co jest negatywnym rekordem - podała branża kinowa. W niektórych częściach kraju na północy, gdzie notuje się najwięcej przypadków wirusa, sale kinowe są zamknięte, a w wielu innych rejonach są one niemal całkowicie puste. Według danych, jakie napłynęły z kin z całego kraju, wpływy w miniony weekend były niższe o ponad 60 proc. niż w poprzedni. W porównaniu z tym samym tygodniem przed rokiem zanotowano spadek o 75 proc.

Jastrzębski Węgiel nie zagra w czwartek meczu z włoskim Trentino w Lidze Mistrzów siatkarzy. Klub wydał oświadczenie, że z powodu koronawirusa nie będzie grał na wyjeździe i wysłał do federacji prośbę o rozegranie spotkania w innym mieście, gdzie zagrożenie epidemią jest mniejsze.

Przeziębiony papież Franciszek został poddany testowi na obecność koronawirusa, wynik był negatywny - taką nieoficjalną informację podał rzymski dziennik "Il Messaggero". Badanie przeprowadzono w ramach prewencji, bo wirus szerzy się od 12 dni we Włoszech.

Papież poddał się testom na koronawirusa

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie