Papież miał poddać się testom na koronawirusa. Jest komentarz Watykanu

Świat
Papież miał poddać się testom na koronawirusa. Jest komentarz Watykanu
PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
Papież Franciszek od prawie tygodnia zmaga się z przeziębieniem

Przeziębiony papież Franciszek został poddany testowi na obecność koronawirusa, wynik był negatywny - taką nieoficjalną informację podał rzymski dziennik "Il Messaggero". Badanie przeprowadzono w ramach prewencji, bo wirus szerzy się od 12 dni we Włoszech. - Papież, który jest przeziębiony, nie ma objawów wskazujących na inne choroby - oświadczyło biuro prasowe Watykanu.

83-letni papież jest przeziębiony od prawie tygodnia. Jeszcze w niedzielę podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański miał silny kaszel.

 

ZOBACZ: Włosi zmieniają styl życia z powodu koronawirusa

 

Według gazety, gdy po niedawnej wizycie w Bari i licznych spotkaniach z przybyszami z całego świata u Franciszka pojawiła się podniesiona temperatura i ból gardła, lekarze zbadali go na obecność koronawirusa.

 

Ponieważ test nie potwierdził obecności Covid-19, papież mógł dalej odprawiać poranne msze i przyjmować wizyty w Domu Świętej Marty, gdzie mieszka.

 

"Lekka niedyspozycja"

 

Watykan nie poinformował o teście. Od początku zapewniano, że to jedynie "lekka niedyspozycja" i nie ma powodu, by stawiać inne diagnozy.

 

- Papież Franciszek, który jest przeziębiony, nie ma objawów wskazujących na inne choroby; przeziębienie zdiagnozowane u Ojca Świętego w minionych dniach przebiega swoim torem, bez objawów, które można wiązać z innymi chorobami - oświadczyło we wtorek biuro prasowe Watykanu.

 

Franciszek musiał natomiast zrezygnować z wyjazdu do podrzymskiego miasteczka Ariccia na rekolekcje wielkopostne dla niego i dla całej Kurii Rzymskiej. Potrwają one do piątku. W tym czasie papież, który pozostał w Watykanie, nie będzie spotykać się z wiernymi. Z powodu rekolekcji, a nie przeziębienia, nie odbędzie się środowa audiencja generalna.

 

ZOBACZ: British Airways i Ryanair odwołują setki lotów z powodu koronawirusa

 

Wcześniej poinformowano o specjalnych krokach prewencyjnych zastosowanych w Watykanie w dniach kryzysu epidemiologicznego we Włoszech. Szczególnie chroniony jest prawie 93-letni emerytowany papież Benedykt XVI, który mieszka w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich. Wizyty u niego ograniczono, a kontrole zostały wzmocnione.

 

Mniej zwiedzających Muzea Watykańskie

 

Obecny kryzys doprowadził do znacznego ograniczenia liczby zwiedzających zawsze dotąd oblężone Muzea Watykańskie - podało "Il Messeggero", według którego turystów jest obecnie o 60 proc. mniej.

ac/wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie