Za wypłatę z bankomatów zapłacimy więcej? Zamieszanie z powodu wyższego VAT-u

Biznes
Za wypłatę z bankomatów zapłacimy więcej? Zamieszanie z powodu wyższego VAT-u
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Czy banki zwiększą opłaty za wypłatę gotówki z bankomatu?

Wyrok TSUE z 3 października 2019 roku opodatkował usługi związane z cashprocessingiem i cashhandlingiem, czyli sortowaniem, liczeniem, pakowaniem i transportem gotówki. Na jego mocy od stycznia weszła 23-procentowa stawka VAT od zasilenia bankomatu albo kasy w banku.

Co to oznacza dla zwykłego Kowalskiego? Jak prognozuje money.pl, "banki z pewnością niechętnie będą ponosić ten koszt, więc może on zostać przerzucony na klientów".

 

ZOBACZ: Niższy VAT na e-booki i audiobooki. Co się zmieni?

 

W "Pulsie Biznesu" czytamy, że do tej pory banki oraz firmy zajmujące się zbieraniem i rozwożeniem gotówki nie płaciły z tego tytułu podatku. Godziły się na to urzędy skarbowe. W indywidualnych interpretacjach wskazywały, że mają prawo do zwolnienia z podatku, utrzymując, że są to usługi finansowe.

 

Zmiany od nowego roku

 

Sytuacja zmieniła się z początkiem tego roku. 2 stycznia Ministerstwo Finansów wydało interpretację ogólną nawiązującą do wyroku TSUE.

Resort stwierdził, że w przypadku transportu, przeliczania czy sortowania "pieniądz występuje w charakterze towaru, a usługi z nim związane nie mają charakteru usług finansowych i nie różnią się zasadniczo od analogicznych usług wykonywanych na innych towarach".

 

ZOBACZ: Tańsze pączki? Od kwietnia niższy podatek VAT

 

W wyniku interpretacji MF, usługi te objęto od stycznia 23-procentowym VAT-em. Rynek ma z nowym podatkiem problem, którego rozwiązanie nie wydaje się być proste. Bankom trudniej jest przerzucić koszty na klienta. Robią to za to firmy, doliczając VAT do wystawianej faktury.

 

Banki podwyższą opłaty?

 

Banki powinny podwyższyć teraz wszystkie opłaty za usługi związane z gotówką. Należą do nich: wypłaty i wpłaty przy użyciu bankomatów, deponowanie i odbiór gotówki w oddziałowych kasach. Według "PB" nie będzie to łatwe. Klienci są przyzwyczajeni do niskich kosztów, nie lubią zmian i nerwowo na nie reagują.

 

Darmowa wypłata z bankomatu banku, którego jesteśmy klientami jest powszechnym standardem. Niektóre banki oferują także pobieranie gotówki bez prowizji ze wszystkich bankomatów, niezależnie od banku. 

ac/luq/ money.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie