Chcą wskrzesić wieś. Przestała istnieć 20 lat temu

Polska
Chcą wskrzesić wieś. Przestała istnieć 20 lat temu
Polsat News
Postawy już pierwsze projekt zabudowy miejscowości

Miała przejść do historii, ale właśnie pisze nowy rozdział. Wieś Wigancice Żytawskie koło Bogatyni miała w latach 90. zniknąć z mapy Polski. Choć domy zrównano z ziemią, a mieszkańców wysiedlono, to chcą oni wrócić do dawnej miejscowości. Z mieszkańcami o ich planach rozmawiała Elżbieta Szymkowska.

Wigancice Żytawskie przestały istnieć pod koniec lat 90. Na ich terenie miała powstać hałda z pobliskiej kopalni. Kopalnia Turów znalazła jednak lepsze miejsce na składowanie ziemi.  

 

Ludzi wysiedlono, domy zburzono

 

- Decyzją centralnych władz wioska miała zostać zasypana - Elżbieta Lech-Gotthard ze stowarzyszenia Dom Kołodzieja.

 

ZOBACZ: Żubry, Puszcza Białowieska i fabryka pelletu. Spór o inwestycję

 

Wioski nie zasypano, ale ludzi wysiedlono, a charakterystyczne domy zburzono. Uratowano tylko jeden i przetransportowano go do Zgorzelca. Spotykają się tam teraz dawni mieszkańcy Wigancic. Chcą oni odbudować domy. Na początek wspólnie z czeskimi sąsiadami wykarczowali drogę do wsi. 

 

WIDEO: Mieszkańcy chcą odbudować wieś

  

Chętnych nie brakuje

 

- Cały czas mówiłam, że moje miejsce jest tutaj. "U was" było tam, gdzie mieszkałam, a "u nas" to było tutaj, w Wigancicach - mówi wzruszona Hanna Golenia, była mieszkanka wsi. - Mieliśmy sale, fabryki, kina, nawet dentysta przyjeżdżał - dodaje Stanisław Stasiwolak, który również kiedyś mieszkał w Wigancicach. 

 

Powstały już pierwsze projekt zabudowy miejscowości. Chętni by w niej zamieszkać nie brakuje - ludzie już kupują działki. 

pgo/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie