Chce 500 tys. zł zadośćuczynienia od kurii. Kobietę miał molestować ks. Jankowski

Polska
Chce 500 tys. zł zadośćuczynienia od kurii. Kobietę miał molestować ks. Jankowski
Polsat News
Barbara Borowiecka w mediach przyznała, że padła ofiarą pedofilii ks. Henryka Jankowskiego.

Przeprosin i 500 tys. zł. zadośćuczynienia domaga się Barbara Borowiecka od gdańskiej kurii. Kobietę w dzieciństwie miał molestować prałat Henryk Jankowski. W poniedziałek do Sądu Okręgowego w Gdańsku trafił pozew przeciwko kurii.

Pełnomocniczka Barbary Borowieckiej mecenas Katarzyna Warecka potwierdziła w poniedziałek, że w imieniu klientki złożyła w gdańskim Sądzie Okręgowym pozew przeciwko kurii. - Domagamy się przeprosin i 500 tys. złotych zadośćuczynienia - powiedziała mecenas Warecka.

 

Barbara Borowiecka była bohaterką reportażu Bożeny Aksamit "Sekret św. Brygidy" w "Dużym Formacie" z grudnia 2018 r., w którym opisała, że padła ofiarą pedofilii ks. Henryka Jankowskiego. Już po publikacji materiału kobieta zgłaszała się do gdańskiej kurii, ale nie otrzymała żadnej odpowiedzi. W końcu zdecydowała się złożyć pozew przeciwko kurii.

 

ZOBACZ: Zdemontowano pomnik ks. Jankowskiego. Związkowcy chcą postawić monument w innym miejscu

 

W lutym 2019 r., po oskarżeniach kapłana "Solidarności" o wykorzystywanie seksualne nieletnich, trzej mężczyźni przewrócili pomnik prałata Henryka Jankowskiego stojący niedaleko kościoła świętej Brygidy. Prokuratura złożyła w sądzie akt oskarżenia przeciwko nim. Mężczyzn oskarżono o znieważenie pomnika i uszkodzenie mienia, za co grozi do pięciu lat więzienia.

 

W marcu 2019 r. radni miasta Gdańska przegłosowali też uchwały, na podstawie których pomnik ks. Jankowskiego został usunięty ze skweru jego imienia.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie