Autostrada Wielkopolska znów drożeje. Blisko 100 zł za podróż do zachodniej granicy

Polska
Autostrada Wielkopolska znów drożeje. Blisko 100 zł za podróż do zachodniej granicy
Polsat News
W Europie droższy od wielkopolskiego odcinka A2 jest tylko fragment włoskiej A10.

Kolejny raz, już trzeci w ciągu trzech lat, podrożała Autostrada Wielkopolska. Tym razem odcinek Nowy Tomyśl - Konin, którym przejazd wynosi od poniedziałku 66 złotych. Oznacza to, że podróż z Warszawy do granicy z Niemcami kosztuje już niemalże 100 złotych.

Spółka Autostrada Wielkopolska podała, że od poniedziałku przejazd pojazdów kategorii 1 (pojazdy osobowe o dwóch osiach i motocykle) każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady między Nowym Tomyślem a Koninem kosztuje 22 zł brutto (dotąd było to 20 zł). 33 zł wynosi opłata dla pojazdów kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami) - wcześniej było to 31 zł.

 

Z 47 zł do 50 zł wzrosła opłata dla pojazdów kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami). Z 73 zł do 77 zł wzrosła opłata dla pojazdów kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami). Stawki opłat dla pojazdów kategorii 5 (pojazdy nienormatywne) wzrosły z 200 do 220 zł.

 

ZOBACZ: Drożeją bilety na Koleje Mazowieckie i WKD. Wyższe opłaty także u innych przewoźników

 

Elektroniczny system poboru opłat

 

Robert Stankiewicz ze spółki Autostrada Wielkopolska poinformował, że nowy cennik "odzwierciedla realne koszty utrzymania autostrady, wynikające z realizacji niezbędnych inwestycji poprawiających komfort i bezpieczeństwo podróżnych, obsługi kredytów, a także z powodu mocno rosnącej inflacji". Podał, że spółka zamierza jeszcze w tym roku wprowadzić na A2 elektroniczny system poboru opłat na bramkach przy zastosowaniu odczytu tablic rejestracyjnych. Docelowo videotolling miałby objąć odcinek od Świecka do Konina.

 

WIDEO: materiał "Wydarzeń".

  

 

Poprzednia podwyżka opłat dla pojazdów ciężarowych wprowadzona została w styczniu 2019 roku. Podwyżka opłat dla kierowców aut osobowych nastąpiła rok wcześniej.

 

W Europie droższy od wielkopolskiego odcinka A2 jest tylko fragment włoskiej A10.

zdr/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie