Media: 41 ofiar koronawirusa we Włoszech. Rząd podzielił kraj na trzy części

Świat
Media: 41 ofiar koronawirusa we Włoszech. Rząd podzielił kraj na trzy części
PAP/EPA/NATIONAL INSTITUTES OF HEALTH HANDOUT
Ludzie chodzą w maskach po ulicach Mediolanu

Do 41 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych osób zarażonych koronawirusem - taki nowy bilans podała w niedzielę wieczorem telewizja RAI. Rząd Włoch wydał w niedzielę dekret w sprawie walki z koronawirusem, na mocy którego kraj został podzielony na trzy strefy: czerwoną, czyli ogniska wirusa, żółtą, gdzie jest mniej przypadków i pozostałą część. Ma to pomóc przeciwstawić się epidemii.

Do 41 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych osób zarażonych koronawirusem - podała telewizja RAI, a także dziennik "Corriere della Sera" na stronie internetowej. Wcześniej Obrona Cywilna informowała o 29 ofiarach śmiertelnych.

 

Liczba zakażonych wirusem w całym kraju zbliża się obecnie do 1600. Od początku kryzysu zanotowano we Włoszech około 1700 przypadków.

 

ZOBACZ: Czy w Polsce są przypadki zakażonych koronawirusem? Rzecznik rządu odpowiada

 

Władze Lombardii poinformowały, że w tym regionie zmarło 31 osób. Tam najbardziej szerzy się wirus.

 

Gorzej tylko w Chinach i Korei Południowej

 

Włochy są na trzecim miejscu na świecie pod względem liczby przypadków koronawirusa, po Chinach i Korei Południowej. 

 

Podział Włoch na strefy ma zostać utrzymany co najmniej do 8 marca.

 

Czerwona strefa została wyznaczona wcześniej i obejmuje następujące gminy w Lombardii: Bertonico, Casalpusterlengo, Castelgerundo, Castiglione D'Adda, Codogno, Fombio, Maleo, San Fiorano, Somaglia, Terranova dei Passerini oraz gmina Vo w Wenecji Euganejskiej. Na obszarze zamkniętych gmin utrzymano zakaz wstępu do nich i ich opuszczania, nakaz zamknięcia szkół, muzeów i większości urzędów, zawieszenie transportu i działalności firm z wyjątkiem najważniejszych usług.

 

"Zasada odległości jednego metra w restauracjach"

 

Żółta strefa została wprowadzona w regionie Emilia-Romania, a także na pozostałym obszarze Lombardii i Wenecji Euganejskiej oraz w rejonie Savony w Ligurii. Wszędzie tam zanotowano przypadki zakażenia. Na tym terytorium obowiązuje zakaz imprez sportowych oraz kulturalnych.

 

Otwarcie miejsc kultu oraz muzeów będzie uzależnione od wprowadzenia specjalnych kroków w celu uniknięcia zgromadzeń ludzi. Także w barach i restauracjach mają zostać zachowane zasady odległości jednego metra, co oznacza, że klienci muszą siedzieć przy stolikach, a nie tłoczyć się przy barze.

 

ZOBACZ: Czy w Polsce są przypadki zakażonych koronawirusem? Rzecznik rządu odpowiada

 

Na pozostałej części terytorium Włoch na mocy nowego dekretu mają obowiązywać różne środki prewencji, o których uczniowie wszystkich szkół zostaną zawiadomieni z pomocą specjalnych plakatów informacyjnych. W urzędach administracji publicznej i wielu innych instytucjach będą znajdować się do dyspozycji środki dezynfekujące. Środki komunikacji miejskiej muszą zostać odkażone.

ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie