Turcja rozpoczęła ofensywę przeciwko syryjskim siłom

Świat
Turcja rozpoczęła ofensywę przeciwko syryjskim siłom
fot. Facebook/Recep Tayyip Erdoğan
W nocy z czwartku na piątek Turcja ogłosiła, że nie będzie zatrzymywać na swym terytorium uchodźców z Syrii

Władze Turcji ogłosiły w niedzielę, że jej siły rozpoczęły ofensywę wojskową w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii przeciwko siłom reżimu prezydenta Baszara al-Asada w odpowiedzi na ataki, które w mijającym tygodniu spowodowały poważne straty wśród tureckich żołnierzy.

- Operacja "Tarcza wiosny", rozpoczęta po haniebnym ataku z 27 lutego w Idlebie, jest pomyślnie kontynuowana" - oświadczył minister obrony Turcji Hulusi Akar.

 

Zaznaczył, że Ankara "nie miała zamiaru" wchodzić w konfrontację z Moskwą, która wspiera syryjski reżim.

 

W nocy z czwartku na piątek Turcja ogłosiła, że nie będzie zatrzymywać na swym terytorium uchodźców z Syrii, którzy podejmą próbę, by drogą morską lub lądową dostać się do Europy.

 

 

Ankara oświadczyła też, że oczekuje od społeczności międzynarodowej wzięcia pełnej odpowiedzialności za sytuację w Idlibie, gdzie trwa zmasowana ofensywa armii syryjskiej przeciwko rebeliantom.

 

ZOBACZ: Turcja miała ostrzelać samoloty w Syrii. Erdogan: mamy męczenników

 

Turcja podjęła decyzję o przepuszczaniu migrantów do Europy przez swoje terytorium po tym, jak w w syryjskiej prowincji Idlib zabitych zostało 33 tureckich żołnierzy; zginęli oni w czwartkowych nalotach syryjskich sił rządowych, prowadzących tam od grudnia ub.r. zbrojną ofensywę przeciwko rebeliantom.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie