Papież Franciszek anuluje audiencje. Odwołane piątkowe modły w Iranie

Świat
Papież Franciszek anuluje audiencje. Odwołane piątkowe modły w Iranie
PAP/EPA/Maurizio Brambatti
Ostatnio papież miał katar i kaszel

Papież Franciszek odwołał zapowiedziane na piątek oficjalne audiencje - ogłosił rzecznik Watykanu. To drugi dzień ograniczenia przez papieża aktywności, co w czwartek wytłumaczono "lekką niedyspozycją".

Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni w komunikacie przekazanym dziennikarzom wyjaśnił, że rano Franciszek odprawił mszę, po której zgodnie ze zwyczajem pozdrowił jej uczestników, ale "postanowił odwołać oficjalne dzisiejsze audiencje".

 

"Spotkania zaplanowane w Domu świętej Marty odbywają się normalnie" - dodał Bruni.

 

Kłopoty zdrowotne papieża

 

W czwartek Franciszek nie wziął udziału w liturgii pokutnej dla duchowieństwa z Rzymu w bazylice świętego Jana na Lateranie. Ostatnio papież miał katar i kaszel.

 

Już dzień wcześniej, w czasie audiencji generalnej na placu Świętego Piotra, a także podczas uroczystości Środy Popielcowej na rzymskim Awentynie, papież był wyraźnie przeziębiony; miał chrypę i kaszlał. 

 

ZOBACZ: Papież po raz kolejny zaskoczony przez wiernego. "Pocałunek trwał kilka sekund"

 

Podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek wyraził bliskość z osobami chorymi z powodu koronawirusa oraz z zajmującym się nimi personelem medycznym. Audiencja ze względu na kryzys sanitarny odbyła się na placu św. Piotra, a nie w Auli Pawła VI.

 

- Pragnę ponownie wyrazić moją bliskość z chorymi na koronawirusa i personelem medycznym, który je leczy, a także z władzami cywilnymi i wszystkimi zaangażowanymi, by pomóc pacjentom i zatrzymać zakażenia - powiedział papież.

 

Odwołane modły i pielgrzymki

 

Agencje przypominają, że w środę swoje granice dla zagranicznych pielgrzymów zamknęła Arabia Saudyjska. Tamtejsze MSZ ogłosiło, że pielgrzymi na razie nie będą mogli odwiedzić świętych dla muzułmanów miast Mekka i Medyna, do których co roku przybywa około 2 mln muzułmanów z całego świata.


Z kolei minister zdrowia Iranu Kijanusz Dżahanpur zaapelował do władz lokalnych w całym kraju o odwołanie piątkowych modlitw i wszelkich innych zgromadzeń. To efekt informacji o nagłym wzroście liczby ofiar epidemii koronawirusa w tym kraju.

 

Według ostatnich danych resortu zdrowia w Iranie zmarło 26 osób, a liczba potwierdzonych przypadków zachorowania wzrosła do 245.

bia/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie