Senat chce dodatkowych 2 mld na onkologię. Zgłosił poprawkę do budżetu

Polska
Senat chce dodatkowych 2 mld na onkologię. Zgłosił poprawkę do budżetu
PAP/Marcin Obara
Senatorowie PiS woleli, aby izba przyjęła budżet bez poprawek. Jednak senacka większość zdecydowała inaczej

Przeznaczenie ponad 1,9 mld zł na zwalczanie chorób onkologicznych, zwiększenie o 4,6 mld zł subwencji oświatowej, czy dodatkowy miliard złotych na walkę ze smogiem - to jedne z najważniejszych poprawek, jakie w czwartek do ustawy budżetowej na 2020 r. zaproponował Senat.

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 52 senatorów, dwóch było przeciw, a 42 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa budżetowa trafi ponownie pod obrady Sejmu.

 

W bloku głosowań poparcia nie uzyskał wniosek mniejszości - zgłoszony przez senatorów PiS - o przyjęcie budżetu na 2020 r. bez poprawek.

 

Zgoda Senatu na 100 poprawek do budżetu

 

W trakcie prac nad budżetem w Senacie, PiS argumentowało, że plan dochodów i wydatków na bieżący rok nie wymaga zmian. Innego zdania byli senatorowie Koalicji Obywatelskiej, według których np. zbyt małe środki przeznaczono na zwalczanie chorób onkologicznych.

 

ZOBACZ: 2 mld zł na onkologię? Tego chce senacka większość

 

Większość senacka poparła ok. 100 poprawek do ustawy budżetowej. Najważniejsze z nich zakładały: przeznaczenie ponad 1,9 mld zł na onkologię; zwiększenie o 4,6 mld zł subwencji oświatowej na wynagrodzenia nauczycieli; dodatkowy 1 mld zł na walkę ze smogiem. Senatorowie zaproponowali ponadto, by przesunąć do Kancelarii Senatu 110 mln zł na finansowanie zadań związanych z Polonią.

 

Senatorowie poparli ponadto kilkadziesiąt poprawek (była ich większość), które miały charakter lokalny. Chodziło np. o przesunięcie środków na budowę dróg lokalnych, dróg ekspresowych, czy rewitalizacji muzeów.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie