Zakaz działalności firm oferujących eutanazję niekonstytucyjny. Orzeczenie niemieckiego Trybunału

Świat
Zakaz działalności firm oferujących eutanazję niekonstytucyjny. Orzeczenie niemieckiego Trybunału
Pixabay/truthseeker08

Uchwalona w 2015 roku ustawa zakazująca działalności firm komercyjnych oferujących możliwość wspomaganego samobójstwa jest niezgodna z konstytucją - uznał w środę niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe. Zdecydowana większość Niemców popiera eutanazję - w niektórych sondażach na eutanazję zgadza się nawet 80 proc. z nich.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andreas Vosskuehle stwierdził, że ustawa jest niezgodna z prawem obywatela do zdecydowania o własnej śmierci, ponieważ ogranicza jego możliwości zwrócenia się o pomoc do osoby trzeciej.

 

ZOBACZ: Poprosiła o eutanazję po rozstaniu z narzeczonym. Lekarzom grozi dożywocie


Ustawę uchwalono w listopadzie 2015 roku. Przewiduje ona kary do trzech lat pozbawienia wolności za pomoc w odebraniu sobie życia przez pacjenta, udzieloną przez firmę lub osobę działającą z pobudek komercyjnych. Samobójstwo oraz pomoc w śmierci na życzenie ze strony osoby bliskiej lub lekarza pozostały niekaralne. Jak pisze agencja AP, po uchwaleniu ustawy pojawiły się wątpliwości co do tego, kiedy lekarz działa z pobudek komercyjnych, a kiedy altruistycznie.

 

Nie używają terminu "eutanazja" - stosują "pomoc przy śmierci"


Aktywna pomoc w zakończeniu czyjegoś życia - rozumiana jako fizyczny udział w odebraniu życia pacjentowi - jest w Niemczech zakazana, w przeciwieństwie do pomocy pasywnej, takiej jak dostarczenie odpowiednich substancji do tego, żeby pacjent sam mógł zakończyć życie, nie jest zakazana.


Z powodów historycznych Niemcy nie używają terminu "eutanazja", zastępując go słowem "Sterbehilfe", czyli "pomoc przy śmierci". W czasach III Rzeszy naziści zabijali masowo ludzi uznanych za "mało wartościowych", określając tę zbrodniczą politykę mianem eutanazji.

 

81 proc. Niemców popiera  eutanazję 

 

Większość Niemców popiera eutanazję – wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut infratest dimap dla magazynu telewizyjnego "Report Mainz". Cztery z pięciu ankietowanych osób (81 proc.) jest za tym, by pozwolić lekarzom na pomoc przy samobójstwie ciężko chorych osób.

 

ZOBACZ: Większość holenderskich pediatrów popiera eutanazję nieuleczalnie chorych dzieci w wieku 1-12 lat

 

Oznacza to, że poparcie dla eutanazji wzrosło. W 2012 roku na to samo pytanie twierdząco odpowiedziało 76 proc. pytanych.

grz/ PAP, "Deutsche Welle", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie