"Warszawiacy nie mogą być zakładnikami jego widzimisię". Trzaskowski odpowiada na decyzję Radziwiłła

Polska
"Warszawiacy nie mogą być zakładnikami jego widzimisię". Trzaskowski odpowiada na decyzję Radziwiłła
Polsat News
Wojewoda mazowiecki unieważnił uchwałę krajobrazową

"Wbrew miastu, wbrew woli mieszkańców i samorządowców Warszawy, w końcu wbrew orzecznictwu polskich sądów administracyjnych – w taki sposób Konstanty Radziwiłł, od niedawna wojewoda mazowiecki, postanowił uchylić w całości warszawską uchwałę krajobrazową" - napisał na Facebooku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W wydanym 24 lutego rozstrzygnięciu nadzorczym wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł unieważnił uchwałę krajobrazową podjętą przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy. W uzasadnieniu wskazał na istotne - zdaniem wojewody - naruszenie trybu sporządzenia uchwały.


Chodzi o to, jak stwierdził wojewoda, że po wprowadzeniu w trakcie sesji Rady Warszawy licznych zmian w jej treści, nie uzgodniono projektu z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i nie wyłożono go ponownie do publicznego wglądu. Wojewoda zwrócił też uwagę, że uchwała wykracza poza zakres upoważnień ustawowych.

 

ZOBACZ: Uchwała krajobrazowa Warszawy unieważniona. Trzaskowski: zaskarżymy decyzję wojewody


"Sięgając do wątpliwych argumentów (czy raczej - pretekstów) formalnoprawnych, wojewoda postanowił bowiem wyrzucić do kosza 4 LATA (!) wspólnej pracy urzędników, samorządowców, mieszkańców, społeczników, organizacji pozarządowych" - oświadczył Trzaskowski.


Jak dodał, "trwające od kilkudziesięciu miesięcy konsultacje, analizy, dyskusje – to wszystko dla pana wojewody nieistotne".

 

"Powtarza argumenty branży reklamowej"


"Powołując się na procedury dotyczące przygotowania studium czy planu zagospodarowania przestrzennego wojewoda podważa uchwałę, dla której w prawie przewidziana jest inna procedura" - zwrócił uwagę prezydent stolicy.


"Zaleca też de facto dalsze konsultowanie już skonsultowanych wyników konsultacji... I powtarza argumenty branży reklamowej - najbardziej zainteresowanej tym, żeby »było tak, jak było«, a więc żeby miasto nie miało żadnych realnych narzędzi do walki z »reklamozą«" - dodał.

 


Według Trzaskowskiego, decyzja Radziwiłła "wraz z jej uzasadnieniem są niezrozumiałe i nie do przyjęcia".

 

"Stoją też w sprzeczności z orzeczeniami sądów administracyjnych w Gdańsku, Opolu czy Łodzi" - argumentował prezydent.

 

ZOBACZ: Koniec reklamowej "szyldozy" w stolicy. "Wreszcie zapanuje ład"


"Analizujemy decyzję wojewody pod kątem prawnym i będziemy rekomendować Radzie Miasto Stołeczne Warszawa, by się od niej odwołała" - poinformował.


Jak dodał, "warszawiacy i warszawska przestrzeń publiczna nie mogą być zakładnikami widzimisię wojewody i interesów jednej branży".

prz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie