Piesi uzyskają pierwszeństwo przed tramwajem? Jest komentarz ministra

Moto
Piesi uzyskają pierwszeństwo przed tramwajem? Jest komentarz ministra
Flickr/Janusz Jakubowski
Pierwszeństwo pieszych przed tramwajem może znacząco utrudnić funkcjonowanie komunikacji miejskiej w miastach

Nawet jeżeli przepisy dające pieszym pierwszeństwo na oznakowanym przejściu przez jezdnię wejdą w życie, przechodnie nadal będą ustępować tramwajom. Wprowadzenie takiego rozwiązania zasugerował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Ma to zapobiec... odpływowi pasażerów z komunikacji zbiorowej.

W grudniu do sejmowej Komisji Infrastruktury wpłynął projekt zmian w prawie drogowym. Zakłada on, że od 1 stycznia 2021 roku piesi uzyskają pierwszeństwo przed samochodami zanim wkroczą na przejście przez jezdnię - podał serwis moto.pl.

 

Przechodnie nie dostaną jednak bezwzględnego prawa przechodzenia w każdej sytuacji. Nie będą mogli wchodzić na zebry tuż przed nadjeżdżającym autem.

 

ZOBACZ: MPK pochwaliło się 15 dniami bez wykolejeń. "EDIT: zapeszyliśmy"

 

"Taka konstrukcja ma na celu w jeszcze większym stopniu zagwarantować kierującemu możliwość właściwej reakcji – kierujący musi mieć czas na reakcję i niezbędny odcinek drogi do zatrzymania pojazdu" - podano w uzasadnieniu projektu.

 

"Jeśli nie zagwarantujemy tramwajom pierwszeństwa, będziemy tracić pasażerów"

 

Podczas VII Krakowskich Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zorganizowano debatę z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. Poruszono w jej trakcie zagadnienie, czy proponowane przepisy powinny dotyczyć również tramwajów.

 

– Zmniejszamy prędkości w miastach, likwidujemy sygnalizację świetlną. Jedziemy wolniej, ale płynniej. Największymi ofiarami tego podejścia są pojazdy najbardziej bezwładne, czyli tramwaje. Jeśli nie zagwarantujemy tramwajom pierwszeństwa przed pieszymi, będziemy tracić pasażerów i produkować kolejnych użytkowników samochodów - mówił wówczas Marek Bauer, prodziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej.

 

Zaproponował, aby "wyraźnie wyłączyć" tramwaje i autobusy korzystające z torowisk spod przepisów o pierwszeństwie pieszych.

 

Minister: trzeba realnie podchodzić do proponowanych rozwiązań

 

Adamczyk odpowiedział, że sześć lat temu podczas sejmowej debaty nad podobnym projektem zastanawiał się nad kwestią ruchu tramwajowego.

 

ZOBACZ: Kobieta w ciąży wbiegła wprost pod tramwaj. Opublikowano nagranie "ku przestrodze"

 

- Wówczas wprowadzono zapis, że te kwestie nie dotyczą tramwaju. Tak samo jest w naszym projekcie. Trzeba realnie podchodzić do proponowanych rozwiązań prawnych – stwierdził minister.

 

W piątek zakończyły się konsultacje społeczne związane z projektem dotyczącym pierwszeństwa pieszych na przejściach. Jednocześnie rządzący chcą wprowadzić dodatkowe zmiany rozszerzające "obowiązek zachowania ostrożności na pieszego wchodzącego na jezdnię lub torowisko" - poinformował transport-publiczny.pl.

wka/msl/ polsatnews.pl, transport-publiczny.pl, moto.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie