Minister zdrowia: oddziały zakaźne w trybie podwyższonej gotowości

Polska
Minister zdrowia: oddziały zakaźne w trybie podwyższonej gotowości
PAP/Wojciech Olkuśnik
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapewnia, że Polska jest przygotowana na koronawirusa

- 79 oddziałów w zakaźnych w Polsce działa w trybie podwyższonej gotowości - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji prasowej dotyczącej aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Pierwsze przypadki koronawirusa odnotowano już w Chorwacji i Austrii, coraz więcej zarażonych jest we Włoszech.

Minister Łukasz Szumowski podał, że nie ma do tej pory przypadku koronawirusa w Polsce ale, jak zaznaczył, "na pewno w związku z sytuacją w Europie, ten wirus się prędzej czy później pojawi".

 

- Przygotowujemy się na to. 79 oddziałów zakaźnych funkcjonuje w trybie podwyższonej gotowości już od jakiegoś czasu - przekazał minister.

 

Szef resortu zdrowia poinformował, że "decyzją Rady Ministrów i premiera wysłał list do komisarz Stelli Kyriakides z prośbą o pilne spotkanie ministrów zdrowia UE, aby omówić sytuację epidemiologiczną w Europie".

 

"Nie zgadzam się na żadne komercyjne działania"

 

Szumowski odniósł się również do pojawiających się w przestrzeni medialnej informacji o komercyjnych badaniach na koronawirusa. - Każdy obywatel i osoba przebywająca na terenie Polski, która wymaga badania, ma je wykonane za darmo, bezpłatnie. Nie zgadzam się na żadne komercyjne działania – podkreślił.

 

ZOBACZ: Szumowski: jesteśmy gotowi na koronawirusa w Polsce

 

- Również dlatego, że wszystkie ręce na pokład i wszystkie testy są potrzebne dla tych osób, które naprawdę tego potrzebują, a nie tych, które chciałby bez wskazań zrobić badania - wyjaśnił minister zdrowia.

 

Apel, by nie wykorzystywać koronawirusa w sposób polityczny

 

Szumowski zaapelował: - Do wszystkich osób, które w sposób polityczny chcą wykorzystywać sytuację związaną z koronawirusem. To jest sytuacja, która dotyczy bezpieczeństwa chorych, nie wykorzystujmy jej politycznie. 

 

Podkreślił, że to jest sytuacja, która dotyczy pacjentów, bezpieczeństwa chorych. - Nie wykorzystujmy jej politycznie - mówił. 

 

Zwrócił się również o umiar, rozsądek i postępowanie zgodnie z zaleceniami, które są na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Tam - wskazywał - można znaleźć instrukcje dla osób, które wracają z regionów dotkniętych koronawirusem, szczególnie z Włoch czy z Chin.

 

ZOBACZ: Włosi wciąż nie ustalili "pacjenta zero". Szef GIS przypomina: proszę nauczyć się myć ręce

 

W poniedziałek Szumowski był gościem Bogdana Rymanowskiego w programie "Wydarzenia i Opinie". Minister zdrowia zapewniał, że Polska jest "gotowa na koronawirusa".

 

"Środków ochronnych nie zabraknie"

 

W poniedziałek Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" zapowiedziało, że od wtorku na Lotnisku Chopina prowadzona będzie procedura, zgodnie z którą pasażerom i załogom przylatującym z Włoch lub z Chin po wylądowaniu, jeszcze na pokładzie, mierzona jest temperatura.

 

- Jeżeli okaże się, że ktoś ma gorączkę, ta osoba jest kierowana na dodatkowy wywiad medyczny i ewentualne badanie medyczne – wyjaśnił  rzecznik Portów.

 

Z Włoch codziennie przylatuje kilka samolotów. W poniedziałek – podał Rudzki – przybyło w nich ok. 920 osób. Dziennie z różnych części tego kraju przylatuje między 900 a 1000 osób.

 

Agencja Rezerw Materiałowych zapowiedziała z kolei, że "ma odpowiednie zapasy środków ochronnych, w tym na wypadek zagrożeń epidemiologicznych".

 

Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych Łukasz Wróblewski Agencja "ma zgromadzone zapasy środków ochronnych, w tym środków do wyposażenia ewentualnych ośrodków kwarantanny tworzonych przez wojewodów". - Środków ochrony nie zabraknie - dodał.

 

77 tys. zarażonych 

 

W Chinach - ognisku koronawirusa - w poniedziałek odnotowano 508 nowych przypadków zachorowań. O 71 wzrosła liczba zgonów.

 

ZOBACZ: Wiceminister zdrowia Iranu zarażony koronawirusem

 

Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia w tym kraju wzrosła do 77 658, a liczba ofiar śmiertelnych do 2663. Ponad 27,2 tys. osób wyzdrowiało. Komisja zwróciła uwagę na ponowny wzrost liczby nowych przypadków zarażenia koronawirusem w porównaniu z poprzednim dniem, kiedy wyniosła 409.

 

W epicentrum epidemii prowincji Hubei zanotowano 68 nowych przypadków zgonów a w stolicy prowincji - Wuhan 56.

 

Koronawirus w Chorwacji, Austrii i Szwajcarii

 

Największą liczbę zarażonych i zgonów z powodu koronawirusa w Europie odnotowano we Włoszech. We wtorek liczba przypadków zwiększyła się do 270, zmarło siedem osób. We wtorek pierwsze przypadki zachorowań potwierdzono w Chorwacji, Austrii i Szwajcarii.

bas/grz/zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie