Informacja o rozprzestrzenianiu koronawirusa. Senatorowie PiS nie chcieli jej wysłuchać

Polska
Informacja o rozprzestrzenianiu koronawirusa. Senatorowie PiS nie chcieli jej wysłuchać
PAP/Marcin Obara
W głosowaniu za wnioskiem senator Małeckiej-Libery opowiedziało się 52 senatorów, 39 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Senatorowie głosowali we wtorek ws. przedstawienia informacji na temat przygotowania służby zdrowia, a w szczególności szpitali, do ewentualnej walki z epidemią koronawirusa. "PiS był przeciw, ale Senat zapozna się ze szczegółową informacją rządu na ten temat" - zwrócił uwagę senator Krzysztof Brejza (KO).

Na początku posiedzenia senator Beata Małecka-Libera (KO) zgłosiła wniosek o rozszerzenie porządku obrad o informację ministra zdrowia dotyczącą sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.

 

Senator PiS chciał odrzucenia wniosku o informację

 

- Myślę, że sytuacja jest na tyle napięta i interesująca - nie tylko dla wysokiej izby - ale także dla naszego społeczeństwa, że powinniśmy tutaj wysłuchać informacji pana ministra zarówno o działaniach profilaktycznych, jakie są podejmowane, jak także o środkach związanych z finansowaniem i z uruchomieniem ustawy kryzysowej - powiedziała Małecka-Libera.

 

ZOBACZ: Pierwszy przypadek koronawirusa na Bałkanach i w Austrii

 

Senator Wojciech Skurkiewicz (PiS) wyraził jednak sprzeciw wobec tego wniosku. Podkreślił, że ta kwestia była już przedmiotem obrad senackiej komisji zdrowia.

 

- Po drugie wydaje się, że kluczowym jest, aby tego typu wnioski zgłaszali przedstawiciele klubu parlamentarnego, którzy zasiadają w Konwencie Seniorów. A mało tego, żeby marszałek mógł przyjąć taki wniosek, wymagany jest regulaminowy wymóg bodajże 10 dni na zgłoszenie tego typu wniosków o wprowadzenie do porządku obrad - zaznaczył Skurkiewicz.

 

Senat wprowadził punkt do porządku obrad 

 

W głosowaniu za wnioskiem senator Małeckiej-Libery opowiedziało się jednak 52 senatorów. Przeciw było 39 senatorów z PiS. Jeden wstrzymał się od głosu. Senat wprowadził ten punkt do porządku obrad posiedzenia.

 

 

"Uzgodnimy z resortem (zdrowia - red.) datę i godzinę przedstawienia tego punktu, prawdopodobnie będzie to czwartek" - poinformował marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

 

ZOBACZ: Druga osoba z podejrzeniem koronawirusa w szpitalu w Koszalinie

 

"Głosowanie nad informacją nt. przygotowania służby zdrowia, a w szczególności szpitali, do walki z ewentualną epidemią #koronawirus , PiS przeciw" - napisał na Twitterze Krzysztof Brejza.

 

 

msl/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie