Większość senacka chce nowej procedury odwołania marszałka. Karczewski: to ochranianie Grodzkiego

Polska
Większość senacka chce nowej procedury odwołania marszałka. Karczewski: to ochranianie Grodzkiego
Polsat News
Pod projektem zmian w Regulaminie Senatu podpisali się senatorowie opozycji z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Koalicji Polskiej-PSL

Rozpatrzenie wniosku o odwołanie marszałka Senatu i głosowanie w tej sprawie będzie następowało na najbliższym posiedzeniu Senatu po upływie siedmiu dni od złożenia takiego wniosku - zakłada projekt zmian w regulaminie izby przygotowany przez większość senacką.

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Senatu we wtorek Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich oraz Komisja Ustawodawcza przeprowadzi pierwsze czytanie projektu zmian w Regulaminie Senatu, zgłoszonego przez senatorów opozycji.

 

Nowa procedura odwołania marszałka

 

W projekcie proponowane są zmiany dotyczące m.in. procedury odwołania marszałka Senatu. Odwołanie marszałka odbywałoby się, tak jak do tej pory, na wniosek co najmniej 34 senatorów, bezwzględną większością głosów ustawowej liczby senatorów. Według propozycji zmian we wniosku będzie musiał jednak być imiennie wskazany kandydat na nowego marszałka.

 

ZOBACZ: Miliony na podkomisję Macierewicza. Wydatki za ubiegłe lata wciąż nieznane

 

Ponadto rozpatrzenie wniosku o odwołanie marszałka i poddanie go pod głosowanie będzie następować na najbliższym posiedzeniu Senatu, przypadającym po upływie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku, jednak nie później niż 45 dni od dnia złożenia wniosku.

 

Zgodnie z projektem zmian kolejny wniosek o odwołanie marszałka będzie mógł być zgłoszony nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od dnia poddania pod głosowanie poprzedniego wniosku.

 

Karczewski: dla nas to zaskakujące zmiany

 

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) ocenił, że propozycje nowych przepisów "służą wyraźnie ochronie obecnego marszałka Tomasza Grodzkiego".

 

- Przepisy, które obowiązywały do tej pory, były ogólnie akceptowane i obowiązywały od wielu lat. Dla nas to bardzo zaskakujące zmiany, niepotrzebne i również niedemokratyczne, bo od razu musi być wotum nieufności konstruktywne, trzeba wskazać następcę. Te zapisy służą ewidentnie ochronie nie marszałka Senatu, tylko marszałka Grodzkiego" - ocenił polityk PiS, podkreślając, że opozycja ma w Senacie minimalną większość.

 

ZOBACZ: Marszałek Senatu: będziemy domagali się 2 mld zł na poprawę warunków leczenia chorych onkologicznie

 

Senator KO Marek Borowski, który będzie w dalszych pracach reprezentował wnioskodawców, powiedział, że zmiany w procedurze odwołania marszałka stanowią "przeniesienie z praktyki sejmowej, z regulaminu sejmowego".

 

Pod projektem zmian w Regulaminie Senatu podpisali się senatorowie opozycji z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Koalicji Polskiej-PSL.

 

Jako pierwsza o proponowanych zmianach w Regulaminie Senatu napisała "Rzeczpospolita".

bia/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie