Grodzki: 1,95 mld zł na onkologię, a nie media publiczne

Polska
Grodzki: 1,95 mld zł na onkologię, a nie media publiczne
Polsat News
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że pod obrady Sejmu trafi specjalna poprawka

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zaproponował, aby 1,95 mld złotych, które mają trafić na rzecz mediów publicznych, "szybko" przekazać na Narodową Strategię Onkologiczną. Zapowiedział, że Koalicja Obywatelska złoży odpowiednią poprawkę do projektu. "Rozumiem, że Sejm jej nie odrzuci, gdyż trudno być przeciw zwiększeniu finansowania onkologii!" - stwierdził.

W grudniu posłowie PiS złożyli projekt nowelizacji ustawy o abonamencie RTV, który zakłada, że Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają 1,95 mld złotych dofinansowania w formie skarbowych papierów wartościowych. 

 

Ma to być rekompensata za utracone wpływy abonamentowe, np. z racji zwolnienia z opłaty osób powyżej 75 roku życia lub posiadających I grupę inwalidzką. 

 

ZOBACZ: 1,95 mld zł rekompensaty dla mediów publicznych. Senat podjął decyzję ws. nowelizacji


Posłowie zgodzili się na tę nowelizację 9 stycznia. Projekt trafił do Senatu, który 6 lutego go odrzucił. Teraz los noweli ponownie zależy od decyzji Sejmu. Jeżeli drugi raz uzyska jego zgodę, prezydent będzie mógł ją podpisać.

 

W środę przeciw nowelizacji była sejmowa Komisja ds. Kultury i Środków Przekazu. Zgodnie ze stanowiskiem Senatu opowiedziało się 14 posłów, przeciw było 10, nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

Grodzki: rozumiem, że Sejm nie odrzuci tej poprawki

 

"Narodowa Strategia Onkologiczna przyjęta. Dobrze się składa, gdyż Senat nie zgodził się na 2 mld zł dla TVP. Zgłosimy poprawkę do budżetu aby te środki szybko przekazać na onkologię. Rozumiem, że Sejm jej nie odrzuci gdyż trudno być przeciw zwiększeniu finansowania onkologii!" - napisał na Twitterze Tomasz Grodzki, dwie godziny po decyzji sejmowej komisji.

 

 

Strategię, o której przypomniał, przyjął rząd 4 lutego. Jej głównym celem ma być "wzrost odsetka osób przeżywających pięć lat od zakończenia terapii onkologicznej". 

 

ZOBACZ: "Ona by tak chciała". Chory na raka 16-latek nagrał piosenkę, by dodać otuchy innym pacjentom

 

Program ma również zwiększyć wykrywalność nowotworów we wczesnych stadiach, zwiększyć liczbę onkologów, wyeliminować negatywne zjawiska w onkologii jak "fragmentacja opieki", a w konsekwencji zwiększyć szanse pacjentów na wyjście z choroby. 

 

Na realizację Strategii zaplanowano 250 mln zł w 2020 r., w kolejnych trzech latach 450 mln zł rocznie, a od 2024 do 2030 roku pół miliarda złotych rocznie.

 

Klub PiS też chce dofinansować leczenie nowotworów

 

Dodatkowe środki na onkologię zawnioskował w środę także klub PiS. Podczas drugiego czytania projektu ustawy budżetowej na ten rok, Henryk Kowalczyk złożył do niej poprawki. 

 

Jedna z nich dotyczy przesunięcia środków na rzecz wieloletniego programu onkologicznego. Skutkiem tej poprawki ma być zwiększenie środków na leczenie nowotworów. 

wka/msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie