Koronawirus z Wuhan. Najnowszy bilans ofiar i zakażeń

Świat
Koronawirus z Wuhan. Najnowszy bilans ofiar i zakażeń
PAP/EPA/STRINGER
Do poniedziałku rano w Chinach kontynentalnych wykryto niemal 78 tys. przypadków Covid-19

Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała w poniedziałek o 409 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Chinach i 150 zgonach, co podnosi bilans ofiar śmiertelnych do 2592 i liczbę zarejestrowanych zakażeń do 77 150 przypadków.

O ile liczba nowych zakażeń jest niższa od tej odnotowanej w sobotę - w niedzielę rano informowano bowiem o 648 przypadkach zakażeń w ciągu doby, o tyle liczba zgonów jest znacznie wyższa.

 

Prawie 25 tys. wypisanych ze szpitali

 

W sobotę z powodu powikłań wywołanych ostrą niewydolnością układu oddechowego zmarło w Chinach 97 osób, w niedzielę natomiast - 150 osób. Z chińskich szpitali wypisano w ciągu ostatniej doby 1846 osób.

 

ZOBACZ: Panika we Włoszech. W ciągu doby potroiła się liczba zarażonych koronawirusem

 

Do poniedziałku rano w Chinach kontynentalnych wykryto niemal 78 tys. przypadków Covid-19, z czego prawie 24 734 osób wypisano już ze szpitali. Większość zakażeń i zgonów odnotowano w prowincji Hubei w środkowych Chinach. Poza Chinami kontynentalnymi zmarło dotąd 28 osób.

 

Ambasador Chin w Polsce: udało się ograniczyć dynamikę zakażeń

 

W poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz spotkał się z ambasadorem Chin w Polsce Liu Guangyuanem. Jednym z głównych tematów rozmowy była epidemia koronawirusa. Ambasador poinformował, że Chinom udało się już ograniczyć dynamikę zakażeń - przekazał wiceminister.

 

 

O spotkaniu wiceszef MSZ poinformował wieczorem we wpisie na Twitterze. "Ambasador poinformował, że ChRL udało ograniczyć się już dynamikę zakażeń. MSZ RP stale monitoruje sytuację będąc w bieżącym kontakcie z partnerami zagranicznymi" - napisał Przydacz.

 

Epidemia w 25 krajach

 

Epidemia rozprzestrzeniła się na 25 krajów i terytoriów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Włochy, Niemcy, Francję i Finlandię, a także - USA. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd 26 zgonów – 8 w Iranie, 7 w Korei Płd., 3 w Japonii i 3 we Włoszech, 2 w Hongkongu, po jednym na Filipinach, na Tajwanie, i we Francji.

 

ZOBACZ: GIS w związku z koronawirusem odradza podróże m.in. do Włoch

 

Po Chinach krajem, gdzie wirus najszybciej się rozprzestrzenia, jest Korea Południowa. Do 763 wzrosła tam liczba zakażonych koronawirusem wywołującym ostre zapalenie płuc Covid-19 - podało w poniedziałek Centrum Kontroli Zachorowań i Prewencji w Seulu. W niedzielę odnotowano 161 przypadków nowych zakażeń. Z powodu koronawirusa zmarło tam już 7 osób.

 

Koronawirus, który wykryto w grudniu w mieście Wuhan - stolicy prowincji Hubei w Chinach, może wywoływać groźne dla życia ostre zapalenie płuc Covid-19. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie