Odwołane mecze Serie A i imprezy karnawału w Wenecji. Kryzys sanitarny we Włoszech

Świat
Odwołane mecze Serie A i imprezy karnawału w Wenecji. Kryzys sanitarny we Włoszech
PAP/EPA/Andrea Fasani
Od piątku bilans zarażonych koronawirusem wzrósł ponad pięciokrotnie

Odwołane imprezy sportowe i kulturalne na północy Włoch, w tym cztery mecze piłkarskiej Serie A, jedenaście odizolowanych od reszty kraju gmin - ognisk zachorowań, kolejki w aptekach po maseczki - tak wygląda kolejny dzień szerzenia się koronawirusa. Dotychczasowy bilans wirusa wzrósł do 132 potwierdzonych przypadków, dwie osoby zmarły. 26 chorych przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

Najwięcej zachorowań jest w Lombardii, prawie 90, a 25 w Wenecji Euganejskiej, w tym dwa w samym mieście Wenecja.

 

W związku z szerzeniem się przypadków koronawirusa odwołane zostały wszystkie imprezy karnawału w Wenecji - decyzję tę ogłosił w niedzielę szef wladz regionalnych Luca Zaia. Rozporządzenie wydał w porozumieniu z ministrem zdrowia Włoch Roberto Speranzą. Karnawał miał trwać do wtorku, zakończy się w niedzielę o północy.

 

W całym regionie Wenecja Euganejska odwołano wszelkie masowe imprezy. 

 

Władze Wenecji: musimy podjąć drastyczne kroki

 

- Musimy podjąć drastyczne kroki, pracujemy od wczoraj nad rozporządzeniem w związku z obecnością koronawirusa - oświadczył w niedzielę Zaia. Zapowiedział rychłe przedstawienie planu władz regionalnych.

 

W regionie Lombardia odwołano wszystkie msze i nabożeństwa - zdecydowała w niedzielę tamtejsza archidiecezja.

 

Coraz więcej zakażonych

 

132 przypadki zachorowań to najwyższy bilans groźnego wirusa w całej Europie, który stale rośnie. Od piątku wzrósł ponad pięciokrotnie.

 

Specjalne kroki zalecono też w kościołach podczas niedzielnych mszy. Wiernych zachęca się w niektórych miastach do tego, by unikali podawania sobie rąk podczas przekazywania znaku pokoju.

 

ZOBACZ: Panika we Włoszech. W ciągu doby potroiła się liczba zarażonych koronawirusem

 

W regionach Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont i Emilia- Romania lokalne władze zdecydowały o zamknięciu szkół i uniwersytetów. Z powodu szerzącej się epidemii odwołany został zapowiedziany na wtorek egzamin wstępny na wielką medyczną uczelnię w Rzymie, Campus Bio-Medico. Na test zapisało się ponad 2800 kandydatów z całych Włoch.

 

Włoski rząd w porozumienie z Serie A odwołał cztery mecze ekstraklasy piłkarskiej. Nie mogą zostać rozegrane mecze Serie A: Inter Mediolan - Sampdoria Genua, Hellas Verona - Cagliari Calcio i Atalanta Bergamo - Sassuolo Calcio oraz Torino - Parma.

 

Odwołano wszystkie sportowe wydarzenia zaplanowane w Lombardii i Wenecji Euganejskiej, dotyczy to nie tylko piłki nożnej, ale także siatkówki, koszykówki, rugby, a nawet amatorskich lig.

 

Konsulat RP w Mediolanie: prosimy o zachowanie środków ostrożności

 

Władze nie podjęły żadnych nowych decyzji, dotyczących turystów przybywających do Włoch. W mocy pozostają wcześniej wprowadzone kroki prewencyjne, polegające na mierzeniu temperatury pasażerom na lotniskach i w portach.

 

Konsulat generalny RP w Mediolanie zamieścił na Twitterze następujący apel do Polaków: "W związku ze wzrostem zachorowań na koronawirus w północnych Włoszech, prosimy rodaków mieszkających i przebywających w Italii o stosowanie się do zaleceń włoskich służb oraz o zachowanie środków ostrożności".

emi/grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie