Najwyższy alarm sanitarny we Włoszech. Powodem powrót chińskich imigrantów

Świat
Najwyższy alarm sanitarny we Włoszech. Powodem powrót chińskich imigrantów
PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Burmistrz miasta Matteo Biffoni oświadczył w mediach: "Będziemy nadzwyczaj ostrożni, alert będzie najwyższy".

Najwyższy alarm sanitarny ogłoszono w mieście Prato w Toskanii, gdzie mieszka duża społeczność chińskich imigrantów. Około 2 tys. z nich wraca do domu we Włoszech z Chin, gdzie panuje epidemia koronawirusa; byli tam na obchodach powitania Nowego Roku. Chińska wspólnota w Prato jest jedną z największych w Europie - liczy 23 tys. osób.

Jak podkreślił, w związku ze wstrzymaniem przez Włochy bezpośrednich połączeń lotniczych z Chinami, imigranci pochodzący z tego kraju będą wracać przez Moskwę, Abu Zabi, Stambuł i inne miasta. Następnie przypomniał, że wszyscy zostaną skontrolowani na włoskich lotniskach, gdzie - zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia - pasażerom mierzona jest temperatura.

 

ZOBACZ: Coraz więcej ofiar koronawirusa

 

Wszyscy są codziennie badani

 

Władze sanitarne regionu Toskania poinformowały w poniedziałek, że w tzw. autoizolacji w domu jest już około 400 dzieci, które w ostatnim czasie wróciły z Chin. Nie chodzą one do przedszkoli i do szkół, co jest krokiem w ramach prewencji. Wszyscy są codziennie badani. W Prato takich dzieci jest 270, pozostałe mieszkają we Florencji i innych toskańskich miastach. W ten sposób odpowiedziano na zgłaszane postulaty, by wszystkich umieścić w obowiązkowej kwarantannie.

 

ZOBACZ: Japonia: 99 kolejnych zakażonych koronawirusem na Diamond Princess

 

Od wtorku w rejonie Prato i Florencji działać będzie ambulatorium, głównie dla Chińczyków, w którym diagnozowane będą przypadki podejrzeń co do wirusa Covid-19, jak oficjalnie został nazwany. Punkt ten władze regionalne urządziły we współpracy z konsulatem Chińskiej Republiki Ludowej.

 

Skontrolowano 1,5 mln pasażerów

 

Dotychczas we Włoszech zanotowano trzy przypadki koronawirusa. Chorzy to dwoje chińskich turystów z miasta Wuhan, epicentrum epidemii oraz włoski naukowiec, który został stamtąd ewakuowany.

 

Na wszystkich włoskich lotniskach od chwili wprowadzenia stanu kryzysowego pod koniec stycznia w związku z koronawirusem skontrolowano ponad 1,5 mln pasażerów z zagranicy - podała Obrona Cywilna.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie