Zmiany w Ekstraklasie. Więcej drużyn w najwyższej lidze

Polska
Zmiany w Ekstraklasie. Więcej drużyn w najwyższej lidze
PAP/Artur Reszko
Od sezonu 2021/22 w piłkarskiej ekstraklasie będzie występować 18 zespołów

Zarząd PZPN zadecydował w piątek, że od sezonu 2021/22 w piłkarskiej ekstraklasie będzie występować 18 zespołów. Obecnie gra 16 drużyn. Decyzja została podjęta jednogłośnie.

"W siedzibie PZPN odbyło się posiedzenie zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jednogłośnie podjęto uchwałę dotyczącą formatu rozgrywek Ekstraklasy od sezonu 2021/22. W lidze będzie występowało 18 drużyn, które rozegrają 34 kolejki. Zmiana formatu rozgrywek została zaproponowana przez kluby na czwartkowym spotkaniu z przedstawicielami PZPN" - poinformowano w komunikacie na stronie piłkarskiej federacji.

 

Jednocześnie, jak dodano, PZPN wyraża "pełną gotowość do uczestnictwa w cyklicznych spotkaniach i konsultacjach dotyczących wszelkich aspektów zawodowej piłki nożnej w Polsce".

 

ZOBACZ: PKO Ekstraklasa w Cyfrowym Polsacie. Wszystkie mecze na największej polskiej platformie satelitarnej

 

Obecnie w ekstraklasie występuje 16 zespołów. Od sezonu 2013/14 następuje podział drużyn po 30. kolejce na tzw. grupy mistrzowską i spadkową, po czym rozgrywanych jest jeszcze siedem kolejek. Po czterech latach obowiązywania tego formatu zniesiono przepis o podziale punktów na pół po sezonie zasadniczym, ale wciąż obowiązuje podział na dwie grupy w tzw. fazie finałowej.

 

W tym sezonie po raz pierwszy najwyższą klasę opuszczą trzy ostatnie drużyny, a w ich miejsca awansują dwie najlepsze z 1. ligi oraz kolejna wyłoniona w barażach między ekipami z pozycji 3-6.

 

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie