Zieloni poparli kandydaturę Kidawy-Błońskiej. "Ma cechy głowy państwa"

Polska
Zieloni poparli kandydaturę Kidawy-Błońskiej. "Ma cechy głowy państwa"
Polsat News
Małgorzata Kidawa-Błońska oraz przedstawiciele Zielonych podczas konferencji prasowej w Sejmie

Zieloni podjęli decyzję o poparciu kandydatki PO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - poinformowała w czwartek współprzewodnicząca partii Małgorzata Tracz. Jak zaznaczyła, Kidawa-Błońska ma cechy, które powinien mieć prezydent Polski: spokój, rozwagę i otwartość na dialog.

Tracz powiedziała na wspólnym z Kidawą-Błońską briefingu w Sejmie, że dla Zielonych liczy się przede wszystkim to, by "zatrzymać trwający demontaż państwa".

 

Mówiła, że z myślą o tym Rada Krajowa partii Zieloni podjęła decyzję o poparciu w wyborach prezydenckich kandydatki Platformy Obywatelskiej. 

 

Zieloni zapowiadają aktywny udział w kampanii Kidawy-Błońskiej

 

- Małgorzata Kidawa-Błońska ma ważne dla nas cechy takie jak otwartość na dialog, spokój, rozwaga i niezwykła kultura osobista. To są cechy głowy państwa - oświadczyła Tracz.

 

ZOBACZ: Kosiniak-Kamysz: trzeba zlikwidować abonament, a politycy jak najdalej od telewizji

 

Dodała, że Zieloni "to partia, która bierze odpowiedzialność za Polskę", dlatego zamierza aktywnie włączyć się do kampanii Kidawy-Błońskiej.

 

W sztabie kandydatki PO znajdą się współprzewodniczący partii Wojciech Kubalewski oraz Urszula Zielińska, Andrzej Perkowski i Michał Suchora.

 

Kidawa-Błońska podziękowała Zielonym za wsparcie

 

Posłanka Urszula Zielińska przekonywała, że bezpieczna przyszłość powinna być przede wszystkim "zielona i ekologiczna". Stwierdziła, że jednym z największych wyzwań na świecie jest kryzys klimatyczny, a młode pokolenie coraz częściej wychodzi na ulicę, aby pokazać swój sprzeciw wobec pogarszaniu jakości środowiska.

 

- Cieszę się, że Kidawa-Błońska zdecydowała się poprzeć nasz postulat pilnej walki z kryzysem klimatycznym, postulat przygotowania się do powolnego odchodzenia od spalania paliw kopalnych i węgla najpóźniej do 2040 r., postulat aktywnego włączenia się w europejski plan Zielonego Ładu - mówiła Zielińska.

 

ZOBACZ: "Platforma jak postać z serialu - karmi się czyimś cierpieniem". Fogiel o 2 mld zł na onkologię

 

Uznała również, że Kidawa-Błońska, w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich, powoła radę ds. klimatu i transformacji energetycznej pod auspicjami prezydenta.

 

Kidawa-Błońska podziękowała Zielonym za udzielenie jej poparcia i deklarację zaangażowania się w kampanię wyborczą. Zapewniła, że na każdym z jej dotychczasowych spotkań wyborczych "Polacy mówią o wolnościach, ochronie zdrowia i klimacie". 

 

Jak dodała, zdaje sobie sprawę, że są to kwestie, których naprawa wymaga współpracy i zaangażowania wielu osób.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie