Tłusty Czwartek. Średni dług cukiernika przekracza 110 tys. zł

Biznes
Tłusty Czwartek. Średni dług cukiernika przekracza 110 tys. zł
Polsat News
Aby cukiernik mógł spłacić przeciętne zadłużenie, musiałby sprzedać 45 tys. pączków po 2,50 zł

Długi branży cukierniczej i piekarniczej po III kw. 2019 r. sięgają 116 mln zł - wynika z najnowszych danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Średni dług piekarza i cukiernika wyniósł w tym czasie prawie 114,4 tys. zł. To wzrost o niemal 1400 zł w porównaniu z poprzednim rokiem. W rejestrze dłużników pojawiają się kolejne firmy z kłopotami finansowymi.

Zadłużenie piekarni i producentów ciastek (wliczając produkcję makaronu, które ma ponad 9 mln zł długów) stanowi około 11 proc. zadłużenia całego sektora spożywczego.

 

- To więcej niż udział jego produkcji sprzedanej dla całej branży, który wynosi 7 proc. Oznacza to, że nie wszystkie podmioty są w dobrej kondycji finansowej – mówiła Diana Borowiecka z BIG InfoMonitora.

 

ZOBACZ: Tłusty Czwartek. Ile kalorii ma jeden pączek?

 

Według ekspertki, tylko w Tłusty Czwartek Polacy zjadają co roku ponad 100 mln pączków, a przy założeniu, że przeciętny koszt jednego pączka wynosi 2,50 zł - trzeba sprzedać ponad 45 tys. do spłaty przeciętnego zadłużenia.

 

WIDEO: Jak wygląda produkcja pączków?

 

  

 

Producenci pieczywa i ciastkarze z największymi problemami

 

Średni dług piekarza i cukiernika wyniósł w tym czasie prawie 114,4 tys. zł. W porównaniu z ubiegłym rokiem średnia zaległość przypadająca na jednego piekarza i cukiernika wzrosła o 1398 zł.

 

Największy problem z przeterminowanymi zobowiązaniami mają producenci pieczywa oraz świeżych wyrobów ciastkarskich – wartość tych zobowiązań to 109,56 mln. Kłopoty finansowe ma aż 1014 firm, co stanowi 9,7 proc. ogółu firm z tej podgrupy, podczas gdy w przypadku producentów sucharów i herbatników to 0,6 proc. - wynika z danych BIG InfoMonitor.

 

ZOBACZ: Gigantyczne długi Polaków za nieopłacone rachunki domowe. Najnowsze dane

 

W ciągu roku zaległości piekarzy i cukierników zwiększyły się o 3,9 mln zł, a do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor dopisano 21 kolejnych firm z problemami. Tempo wzrostu zaległości w 2019 roku było znacznie szybsze niż w poprzednich latach.

 

Zaprezentowane dane obejmują firmy z opóźnieniem co najmniej 30 dniowym na kwotę min. 500 zł wobec jednego wierzyciela. Zaległości dotyczą firm mających zobowiązania wobec kontrahentów i banków, statystyki pochodzą z BIG InfoMonitor oraz BIK i obejmują III kwartał 2019 r.

 

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie