Tłusty Czwartek. Ile kalorii ma jeden pączek?

Polska
Tłusty Czwartek. Ile kalorii ma jeden pączek?
pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Idealny pączek powinien ważyć od 55 do 70 gramów i dostarczać 400 kcal

Pączek w Tłusty Czwartek ma zapewnić pomyślność na cały rok. Jak mówi portalowi polsatnews.pl dietetyczka Karolina Osowiecka, ważny jest umiar. - Zjedzony symbolicznie nie koliduje z racjonalnym żywieniem, a jest jego elementem, częścią zasady 80/20. Zakłada ona, że 80 proc. naszych posiłków to "czysta miska" (zdrowe jedzenie), a 20 proc. to pączki, czekolada, fast foody - podkreśla.

Na ulicach polskich miast czuć zapach lukru i drożdżowego ciasta, a przed cukierniami od samego rana ustawiają się długie kolejki - tak zazwyczaj wygląda Tłusty Czwartek, czyli, w kalendarzu chrześcijańskim, ostatni czwartek przed Wielkim Postem. W tym roku przypada 20 lutego.

 

Statystycznie zjadamy wtedy 100 milionów pączków, czyli około 2,5 na osobę. Wyliczono, że do przygotowania odpowiedniej ilości ciasta drożdżowego w piekarniach, cukierniach i domach zostanie zużytych łącznie ok. 2,5 tysiąca ton mąki pszennej, 500 ton cukru, 500 ton masła, 1,3 mln litrów mleka oraz około 25 mln sztuk jaj.

 

ZOBACZ: Tłusty Czwartek to nie tylko pączki. Sprawdź regionalne specjały

 

Można upiec, zamiast kupować

 

Osowiecka zaznacza, że nawet osoby będące na diecie mogą skusić się taki wypiek i nie zaprzepaści to ich dotychczasowych starań w utracie masy ciała. Ważne, aby zjeść 1-2 sztuki, a nie cały karton słodkości.

 

- Warto wybierać jak najświeższe pączki, z jak najkrótszym i najbardziej zrozumiałym składem, bez zbędnych dodatków. Można też samemu upiec, zamiast kupować - dodaje magister dietetyki.  

 

 

Tradycja od XVI wieku

 

Tradycja jedzenia słodkich pączków w Tłusty Czwartek sięga w Polsce XVI wieku. Panuje powszechne przekonanie, że idealny pączek jest puszysty i jednocześnie lekko zapadnięty, a jasna obwódka dookoła ma świadczyć o tym, że ciasto smażone było na świeżym tłuszczu.

 

Ponoć przed wojną, mężczyzna, idąc ulicą, mógł nieść tylko kwiaty dla damy, parasol lub pączki. Pączek idealny powinien ważyć od 55 do 70 gramów, mieć ponad 400 kalorii i być wykonany z tradycyjnego ciasta drożdżowego.

 

WIDEO: Jak powstają pączki? Zajrzeliśmy za kulisy

 

  

 

ZOBACZ: Nie tylko pierogi i kiełbasa. Amerykański serial o polskiej kuchni

 

46 minut marszu albo 10 godzin przed telewizorem

 

Pączki, choć smakowite, są bardzo kaloryczne. Jeden dostarcza tyle energii, co np. 100-gramowy kotlet schabowy, a jego spalanie nie jest łatwe. Pączek mający 400 kcal dostarczy człowiekowi energii na 46 minut szybkiego marszu, 57 minut mycia okien lub 1 godz. i 39 minut pisania na komputerze. Bierne siedzenie przed telewizorem musiałoby trwać aż 10 godz., aby spalić kalorie ze zjedzonego pączka.

ac/luq/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie