Kleszcze atakują. Przez ciepłą zimę nie tylko one mogą być niebezpieczne

Polska
Kleszcze atakują. Przez ciepłą zimę nie tylko one mogą być niebezpieczne
Pixabay/ Catkin
Do klinik weterynaryjnych codziennie zgłaszają się właściciele czworonogów pogryzionych przez kleszcze

Do klinik weterynaryjnych masowo zgłaszają się właściciele czworonogów pogryzionych przez kleszcze. Od początku roku pajęczaki atakują także ludzi. Z powodu rekordowo wysokich temperatur w środku zimy jesteśmy narażeni też na choroby, które do tej pory w Polsce nie występowały.

Sezon na kleszcze zwykle zaczyna się pod koniec marca wraz z nadejściem wiosny i temperatur powyżej 5 stopni Celsjusza. Ponieważ tego roku zima jest wyjątkowo łagodna, pajęczaki przenoszące groźne dla ludzi i zwierząt choroby zaczynają grasować. 

 

Chorzy ludzie i zwierzęta

 

- Codziennie przychodzą do nas klienci z psami i kotami pogryzionymi przez kleszcze; takich przypadków jest znacznie więcej niż rok temu o tej porze - powiedział Polsat News lek. Dariusz Radziejewski z Przychodni Weterynaryjnej w Warszawie.

 

Jak dodał, w styczniu i w lutym w lecznicy zdiagnozowano także po kilka przypadków babesiozy - odkelszczowej choroby psów, której wcześniej w tych miesiącach nie obserwowano. 

 

Zwierzęta żyjące w miastach, gdzie obszarów zielonych jest mniej, też nie są bezpieczne, o czym świadczy wpis pracowników ośrodka dla zwierząt spod Lublina. 

 

 

Lek. Piotr Kurkiewicz, internista z Praskiego Centrum Medycznego specjalizujący się w leczeniu boreliozy, przyjmował już w tym roku pacjentów, u których pojawił się rumień pokleszczowy. - Wysyp kleszczy o tej porze roku to nietypowa sytuacja - przyznaje. 

 

Nie tylko koronawirus

 

Jak podkreśliła dr hab. Elżbieta Gołąb z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny z powodu ocieplenia klimatu możemy się obawiać nie tylko chorób przenoszonych przez kleszcze. - Istnieje ryzyko, że mogłyby się u nas pojawić komary zarażające dengą na południu Europy czy muszki owocówki, przenoszące pasożyty między zwierzętami a ludźmi. Groźna może być również dirofilarioza przenoszona z psów na ludzi przez komary - powiedziała. 

 

Ekspertka zaznaczyła, że rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, służy także coraz większa możliwość podróżowania do krajów egzotycznych. 

 

ZOBACZ: Justin Bieber choruje na boreliozę i mononukleozę

 

Jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób przenoszonych przez kleszcze, jest kleszczowe zapalenie mózgu. Przeciwko tej chorobie można się jednak zaszczepić, co dr hab. Elżbieta Gołąb rekomenduje wszystkim, którzy lubią spędzać czas w otoczeniu przyrody. 

 

Według lekarza weterynarii Dariusza Radziejewskiego, zwierzęta przed kleszczami najlepiej zabezpieczyć preparatami chemicznymi. 

 

emi/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie