Zablokowali dojazd do ukraińskiego szpitala. Nie chcą ewakuowanych z Wuhan

Świat
Zablokowali dojazd do ukraińskiego szpitala. Nie chcą ewakuowanych z Wuhan
PAP/EPA/YUAN ZHENG
Mieszkańcy i część pracowników zablokowała dojazd do szpitala w Winnikach

W Winnikach w obwodzie lwowskim mieszkańcy w środę przynieśli przed budynek szpitala opony i zablokowali do niego dojazd, protestując przeciwko temu, by przywieziono tam ewakuowanych z chińskiego Wuhan.

W szpitalu odbywało się szkolenie z hospitalizacji zarażonych koronawirusem - pisze portal Zaxid.net (czyt. zachid). Serwis dodaje, że musiało być ono przerwane w związku z protestem pacjentów, pracowników i lokalnych mieszkańców.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Polacy z Wuhan opuszczają szpital

 

Dyrektor szpitala zaprzeczył jednak informacji o rzekomym planie zakwaterowania ewakuowanych na kwarantannę w jego placówce.

 

Mer Lwowa Andrij Sadowyj podkreślił, że wciąż nie wiadomo, dokąd trafią osoby z Wuhan. Zaapelował też do mieszkańców, by nie panikować i nie rozpowszechniać nieprawdziwych informacji.

 

300-osobowy protest

 

We wtorek w obwodzie tarnopolskim na zachodzie kraju odbył się ok. 300-osobowy protest, którego uczestnicy sprzeciwiali się możliwości umieszczenia ewakuowanych w miejscowym sanatorium Medobory.

 

Agencja Unian pisze, że lotnisko w Tarnopolu odmówiło wydania zgody na przylot samolotu z Chin, a miejscowe władze zaznaczają, że ośrodek nie jest przygotowany do przyjęcia ewakuowanych. Personel sanatorium zapowiedział, że nie stawi się w pracy, jeśli ewakuowani trafią do ich ośrodka.

 

Portal RBK Ukraina informuje, że przyjęcia ewakuowanych odmówiła administracja obwodu rówieńskiego.

 

Samolot przyleci w czwartek

 

W środę nad ranem z Kijowa wyleciał samolot, na którego pokładzie mają przylecieć ewakuowani z Wuhan. Według planów samolot ma wylądować na Ukrainie w czwartek ok. 8 rano.

 

Przedstawiciel MSZ Andrij Zajac powiedział w środę, że na ewakuację stawiło się 48 obywateli Ukrainy i 29 obcokrajowców: osiem osób z Argentyny, pięć z Dominikany, pięć z Ekwadoru, cztery z Salwadoru, dwie z Kazachstanu, dwie z Kostaryki i "po jednej osobie z innych państw".

 

ZOBACZ: Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach przekroczyła 2 tys.

 

Wszyscy pasażerowie zostaną poddani 14-dniowej kwarantannie na Ukrainie. Minister ochrony zdrowia Zoriana Skałecka zapewniła, że trafią oni do tego samego miejsca.

 

Ministerstwo ochrony zdrowia zapewniło w środę, że wszyscy pasażerowie są zdrowi. Dodano, że na przyjęcie ewakuowanych są gotowe cztery ośrodki, jednak nie ujawniono ich lokalizacji.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie