Wuhan: dyrektor szpitala zmarł po zakażeniu koronawirusem

Świat
Wuhan: dyrektor szpitala zmarł po zakażeniu koronawirusem
Szpital w Wuhanie
Dyrektor szpitala w Wuhanie zmarł po zakażeniu koronawirusem

Dyrektor szpitala w leżącym w środkowych Chinach mieście Wuhan, będącym ogniskiem epidemii koronawirusa, zmarł we wtorek na zapalenie płuc wywołane tym patogenem – przekazała państwowa chińska telewizja CCTV. Jest on kolejną ofiarą wirusa wśród pracowników służby zdrowia.

Liu Zhiming, który kierował szpitalem Wuchang w Wuhanie, zmarł we wtorek rano. Najprawdopodobniej zaraził się koronawirusem od pacjentów szpitala. Jest pierwszym tak wysoko postawionym przedstawicielem służby zdrowia, który zmarł z powodu zakażenia.

 

Chińska państwowa komisja zdrowia ujawniła w ubiegłym tygodniu, że koronawirusem zaraziło się co najmniej 1 716 pracowników szpitali, z czego sześciu zmarło.

 

ZOBACZ: Najwyższy alarm sanitarny we Włoszech. Powodem powrót chińskich imigrantów

 

Wicedyrektor komisji Zeng Yixin ocenił wtedy, że służba pracowników medycznych na pierwszej linii "jest bardzo trudna", a ryzyko infekcji określił jako wysokie.

 

Nie żyje lekarz, który ostrzegał przed epidemią

 

Z powodu zakażenia koronawirusem zmarł m.in. lekarz Li Wenliang, który pod koniec grudnia ostrzegał kolegów po fachu przed epidemią, ale wuhańska policja zarzuciła mu "rozpowszechnianie plotek" i nakazała zaprzestanie "nielegalnych działań". Jego śmierć wywołała falę krytycznych komentarzy pod adresem władz i apeli o wolność wypowiedzi.

 

Według najnowszych danych państwowej komisji zdrowia do wtorku w Chinach kontynentalnych potwierdzono już ponad 72 tys. zakażeń koronawirusem.

 

ZOBACZ: Japonia: odwołano obchody urodzin cesarza Japonii w związku z koronawirusem

 

1868 z tych osób zmarło, a ponad 12,5 tys. wyzdrowiało i opuściło już szpitale. Dodatkowo po jednym zgonie odnotowano w Hongkongu i na Tajwanie, a także we Francji, na Filipinach i w Japonii.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie